Inwestowanie w condohotel – istota, zasady, szanse, zagrożenia

Inwestowanie w condohotel polega na zakupie jednostek mieszkalnych w hotelach w typie condo, a następnie ich wynajmowanie w celu osiągnięcia zysku. Sprawdź, kiedy tego rodzaju działanie się opłaca oraz jakie zasady nim rządzą!
inwestowanie w condohotel

Chociaż condohotele na świecie sprawnie funkcjonują już od dziesiątek lat, to pierwsze obiekty tego typu pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. poprzedniego stulecia. Dzisiaj ta forma inwestycji znacznie zyskała na popularności, dlatego coraz częściej możemy się spotkać z ofertami stania się udziałowcem w nowo powstającym obiekcie turystycznym. Sprawdziliśmy, czy inwestowanie w condohotele to dobry pomysł!

Co to jest condohotel?

Mianem condohoteli określa się budynki hotelowe zlokalizowane w popularnych miejscowościach turystycznych lub w dużych miastach. Budynki budowane są przez profesjonalnych deweloperów i przeważnie składają się z dwóch części – hotelowej oraz zbioru jednostek mieszkalnych. Condohotele to zazwyczaj obiekty segmentu premium i uznaje się je za luksusowe.

Część hotelowa funkcjonuje w tradycyjny sposób. Znajduje się w niej restauracja, pokoje na wynajem, a niejednokrotnie również siłownia, basen i SPA.

Jednostki mieszkaniowe sprzedawane są poszczególnym inwestorom. Mogą nimi zostać osoby fizyczne lub firmy. Właściciele jednostek zarządzają nimi w dowolny sposób. Mogą korzystać z nich samodzielnie lub wynajmować je długo- lub krótkoterminowo turystom. Jednostki mieszkaniowe swoim wyglądem przypominają zwykłe małe mieszkania. Znajdują się w nich łazienki, aneksy kuchenne, miejsce sypialniane oraz część gościnna.

Inwestowanie w condohotel – na czym polega system condo?

System condo polega na zakupie apartamentu lub pokoju w powstającym obiekcie hotelowym przez inwestora indywidualnego. Najczęściej ma to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem budowy lub w jej trakcie. Gotowy pokój służy do wynajmu turystom. Zarobki w przypadku inwestowania w condohotele mogą przyjąć dwie postaci: rocznego czynszu dzierżawy lub wzrostu wartości nieruchomości.

Zobacz też:  W co inwestować małe kwoty? Najlepsze pomysły!

Inwestowanie w condohotele – dlaczego warto to robić? Korzyści z inwestycji

Inwestowanie w condohotele uznaje się za bezpieczną alternatywę dla lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Właściciel może liczyć na stały roczny zysk, bez poświęcania własnego czasu na zarządzanie obiektem. Dodatkowo inwestor sam może nocować we własnym pokoju pokrywając przy tym jedynie koszty zużytych mediów i sprzątania. Nieruchomości hotelowe w miejscowościach turystycznych z roku na rok zyskują na wartości, dlatego właściciel pokoju w condohotelu może liczyć na jego odsprzedaż z zyskiem.

Czy inwestowanie w condohotel to bezpieczna inwestycja?

Inwestowanie w condohotel można porównać do tradycyjnej inwestycji w nieruchomości. Deweloper może nie ukończyć inwestycji lub ukończyć ją w standardzie niższym niż planował sprzedając pokoje.

Czynnik ryzyka może stanowić też nieefektywność operatora zarządzającego wynajmem jednostek mieszkaniowych w condohotelu. Jeśli pokój nie będzie prężnie wynajmowany, to czynsz dzierżawny może być niższy niż planowany, co znacznie obniży wartość inwestycji, a nawet może doprowadzić do straty.

Inwestycja w condohotel – na co zwrócić uwagę wybierając apartament do zakupu?

Opłacalność inwestycji w condohotel będzie zależała od wielu czynników. Wśród tych najistotniejszych, na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu znajdują się:

  • kto buduje hotel – warto wybierać doświadczonych w branży deweloperów;
  • kto będzie zarządzał inwestycją po wybudowaniu;
  • co wpływa na wysokość rocznego czynszu dzierżawy;
  • lokalizacja obiektu.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną inwestycję, koniecznie dokładnie i ze zrozumieniem przeczytaj zapisy umowy przedwstępnej. Przenalizuj jej warunki i przenalizuj ich opłacalność. Dodatkowo dokładnie wyceń aktualny stan techniczny oraz wartość nieruchomości.

Inwestowanie w condohotel – zysk

Zastanawiasz się, ile możesz zyskać inwestując w apartament w condohotelu? Zazwyczaj roczny zysk nie przekracza 7% ceny brutto. Należy jednak pamiętać, że turystyka charakteryzuje się sezonowością, dlatego zyski mogą się różnić w poszczególnych latach.

Zobacz też:  W jaką walutę warto inwestować w 2023 roku?

Podsumowując, inwestowanie w condohotele to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych lokat bankowych lub kont oszczędnościowych. Przy zakupie pokoju hotelowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników mogących wpłynąć na wysokość późniejszych zysków. Te zazwyczaj nie przekraczają rocznie 7% ceny brutto zakupu.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak inwestować w wodę

Jak inwestować w wodę? ETF-y i inne rozwiązania

Następny artykuł
Czy warto kupić euro

Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut

Zobacz też