W co inwestować w 2022 roku? Jakie inwestycje są bezpieczne?

Rok 2022 przebiega pod znakiem wysokiej inflacji połączonej z niepewną sytuacją polityczną i gospodarczą. Co możesz zrobić, by twoje oszczędności w tak trudnym czasie były bezpieczne? Sprawdź, w co warto inwestować w 2022 roku.
w co inwestować 2022

Czy trzymanie pieniędzy na koncie lub lokacie nadal się opłaca? A może warto zaryzykować – zagrać na giełdzie lub kupić kryptowaluty? Oprócz tradycyjnych produktów finansowych w 2022 roku do wyboru masz jeszcze kilka interesujących nowości. Poznaj możliwości i dowiedz się, w co inwestować w 2022 roku.

Dlaczego w 2022 roku warto inwestować swoje pieniądze?

Po kilku latach względnego spokoju i szybkiego wzrostu gospodarczego doskonale widać, że sytuacja powoli zmienia się na gorsze. Przede wszystkim inwestorom towarzyszy duże poczucie niepewności. Na obecny stan gospodarki silnie wpłynęła pandemia koronawirusa, a obecnie – wojna w Ukrainie. To wszystko spowodowało, że wskaźnik inflacji wzrósł w porównaniu z 2021 rokiem aż o kilkanaście procent. I choć w naszym kraju nie ma na razie oznak spowolnienia gospodarczego, to trudno ocenić, jak na sytuację wpłyną np. problemy z dostępem do surowców energetycznych.

Jak ma się to do twoich oszczędności? Gdy inflacja rośnie w szybkim tempie, warto jak najszybciej inwestować pieniądze w takie produkty finansowe, które uchronią je przed utratą wartości. Podstawową formą inwestowania jest umieszczenie środków na koncie oszczędnościowym czy lokacie. Obecnie ich oprocentowanie, ze względu na wysokie stopy procentowe, jest dość wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że odsetki nie zrekompensują ci w pełni wzrostu cen na rynku. Oprocentowanie kont i lokat jest przeważnie nie wyższe niż 8-10%, a to znacznie mniej niż wskaźnik inflacji.

Jeśli chcesz nie tylko zapobiec utracie wartości oszczędności, ale również realnie zarobić, spróbuj zainwestować swoje pieniądze także w inne produkty. Warto zastanowić się nad tym także ze względu na możliwy kryzys gospodarczy – dzięki odpowiednio zainwestowanym oszczędnościom zyskasz bezpieczeństwo finansowe na wypadek utraty pracy czy innych zdarzeń losowych.

Zobacz też:  Samochody, w które warto inwestować — czy luksusowe modele to dobry pomysł

Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz wybrać produkt inwestycyjny?

Gdy zastanawiasz się, w co inwestować w 2022 roku, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • kwota, jaką jesteś w stanie zainwestować – choć kilka tysięcy złotych nie wystarczy, by kupić nieruchomość, ale inwestować warto każde pieniądze, np. w formie lokat czy akcji;
  • stopa zwrotu – czyli wartość procentowa określająca twój zysk w porównaniu z zainwestowanymi środkami;
  • czas zwrotu z inwestycji – jeśli chcesz osiągnąć szybki zysk, możesz zainwestować w akcje, waluty obce czy lokaty, inwestycje w złoto czy nieruchomości charakteryzują się z kolei dłuższym czasem zwrotu;
  • dywersyfikację portfela inwestycyjnego – zamiast stawiać na jeden produkt finansowy lepiej i bezpieczniej będzie zainwestować w kilka różnych, o różnej stopie i czasie zwrotu, mniej i bardziej ryzykowne;
  • bezpieczeństwo i ryzyko finansowe – warto sobie uświadomić, że nie ma instrumentów finansowych, które gwarantowałyby wysoki zysk bez ryzyka.

W co inwestować w 2022 roku, gdy zależy ci na bezpieczeństwie?

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, to zrozumiałe jest, że chcesz za wszelką cenę uniknąć ryzyka. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, w co inwestować w 2022 roku, by nie stracić!

Lokaty bankowe

To produkt finansowy, w który możesz ulokować swoje aktywa niemal od zaraz. Lokaty są dostępne w ofercie większości banków, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość założenia ich online. Oprocentowanie może sięgać nawet 10%, a wypłata odsetek jest gwarantowana pod warunkiem, że nie zerwiesz lokaty przed czasem.

Obligacje skarbu państwa

Te aktywa od zawsze były postrzegane jako bezpieczniejsze, ale jednocześnie mniej opłacalne niż obligacje korporacyjne. Obecnie jednak, przy wysokiej inflacji w Polsce, oprocentowanie obligacji skarbowych jest dość wysokie. Taką inwestycję należy jednak traktować jako długoterminową – pieniądze zamraża się na co najmniej 4 lata. Do wyboru masz obligacje ze stałym, dość niskim oprocentowaniem, a także takie indeksowane inflacją. Przy szybkim wzroście cen warto zdecydować się na tę drugą opcję.

Zobacz też:  Inwestowanie w Lego — czy zestawy klocków Lego mogą przynieść zawrotny zwrot?

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają doświadczenia w inwestowaniu. W takim modelu grupa osób wspólnie inwestuje w różne produkty finansowe – akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych i innych giełdach, obligacje itp. Co ważne, zarządzaniem kapitałem zajmują się profesjonaliści. To oni decydują, w co inwestować, kiedy sprzedawać, a kiedy kupować. Dzięki temu możesz czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że twój kapitał jest w dobrych rękach.

Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego

IKE i IKZE zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Nie cieszą się dużą popularnością wśród pracujących Polaków. Takie konta warto jednak traktować nie tylko jako sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości na emeryturze, ale także jako atrakcyjną finansowo inwestycję.

Jakie inwestycje wybrać, gdy chcesz osiągnąć jak najwyższy zysk?

Czy jest sposób na to, by zainwestować pieniądze w 2022 roku i szybko uzyskać wysoką stopę zwrotu? Tak, wysoka inflacja i widmo kryzysu gospodarczego nie mają na to wpływu – jeśli jesteś gotów ponieść pewne ryzyko i poświęcić inwestowaniu nieco więcej czasu, możesz realnie zarobić. Oto kilka propozycji, w co inwestować w 2022 roku.

Gra na giełdzie

Jak wygląda sytuacja na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku? Trzeba podkreślić, że ceny akcji są cały czas dość wysokie. Czy warto inwestować w czasie hossy? Przede wszystkim dobrze jest dokładnie obserwować notowania. Możesz wybrać spółki, których działalności będziesz się przyglądać. Obecnie dobrym pomysłem może być zakup akcji spółek związanych z surowcami, dużych firm zapewniających wypłatę dywidendy lub takich, które planują premiery nowych produktów.

Jeśli nie chcesz inwestować w konkretne spółki giełdowe, możesz spróbować innego sposobu. To fundusze ETF – rodzaj funduszów inwestycyjnych notowanych na giełdzie, odzwierciedlających indeksy giełdowe. Takie rozwiązanie zapewnia dywersyfikację, umożliwia także inwestowanie małych kwot.

Inwestycja w nieruchomości

Rynek nieruchomości ulega obecnie dość dużym wahaniom. Nietrudno zauważyć, że popyt na mieszkania wyhamował, a jednocześnie, z racji wielu rozpoczętych inwestycji budowlanych, podaż nadal jest dość duża. Co to oznacza w kwestii cen? W tej chwili ceny domów i mieszkań plasują się na stosunkowo stałym poziomie. Prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będą rosły, dlatego trudno będzie zarabiać na tzw. flippowaniu, czyli kupnie i szybkiej sprzedaży. Szansą na zysk dla ciebie może być natomiast wynajem. Wiele młodych osób nie ma w tej chwili szans na kredyt hipoteczny, sytuację na rynku zmienił też przyjazd dużej liczby uchodźców z Ukrainy – to wszystko oznacza, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem najemców.

Zobacz też:  Jak inwestować w Metaverse? Kryptowaluty w świecie wirtualnym

Inwestowanie w dzieła sztuki i antyki

To propozycja także dla osób, które mają niewielką ilość kapitału. Już 5 tys. złotych wystarczy, by nabyć obraz czy rzeźbę początkującego twórcy. Czy to się opłaca? Nie da się ukryć, że jeśli nie masz wiedzy na temat historii sztuki i znajomości rynku, takie zakupy są ryzykowne. Niewykluczone jednak, że trafisz na autora, który za jakiś czas stanie się modny i okaże się, że w twoim domu znajduje się dzieło sztuki warte kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nietypowe formy inwestowania – sprawdź, czy są dla ciebie

Jeśli lubisz nowości i nie obawiasz się ryzyka, wolną gotówkę możesz lokować w nietypowe, perspektywiczne rodzaje produktów finansowych. Ich przykładami są:

  • Ether – nowa kryptowaluta, uznawana obecnie za atrakcyjniejszą nawet od samych bitcoinów, wykorzystywana do płatności na platformie programowania Ethereum;
  • crowdlending – pożyczki społecznościowe udzielane deweloperom lub inwestorom;
  • REIT-y – portfele nieruchomości komercyjnych w formie spółek emitujących akcje na giełdzie, doskonałe do inwestowania pasywnego.

W co inwestować w 2022 roku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje priorytety – bezpieczeństwo i ochrona oszczędności przed inflacją, a może zapewnienie sobie dochodu pasywnego. Jak jednak widzisz, niezależnie od wybranej opcji, do wyboru masz zawsze kilka instrumentów finansowych, które warto ze sobą połączyć.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy warto kupić złoto w gruzji

Czy warto kupić złoto w Gruzji?

Następny artykuł
inwestowanie w fundusze

Na czym polega inwestowanie w fundusze? Jak zarabiać dzięki takim inwestycjom?

Zobacz też