Inwestycja w ziemię – czy warto kupić działkę budowlaną?

Inwestycja w ziemię należy do grona najstarszych form inwestowania oszczędności. Zakup gruntów, szczególnie działek budowlanych, daje nieograniczone możliwości, bezpieczeństwo oraz sporą szansę na zysk w przyszłości. Poznaj wady i zalety inwestycji w grunty!
inwestycja w ziemię

Współczesna sytuacja polityczna oraz gospodarcza nie sprzyjają trzymaniu gotówki w portfelach, na lokatach bankowych oraz kontach oszczędnościowych. Pandemia koronawirusa, wojna rozgrywająca się tuż przy granicy naszego kraju oraz galopująca inflacja sprawiły, że koniecznością stało się poszukiwanie alternatywnych źródeł inwestowania. W innym wypadku nie będzie możliwe uchronienie zaoszczędzonych pieniędzy przed utratą siły nabywczej. Od lat za jedno z solidniejszych zabezpieczeń pieniędzy przed inflacją, a jednocześnie szansą na zarobek stały się inwestycje w grunty.

Czy warto inwestować w ziemię w 2022 roku?

Inwestycja w ziemię to od setek lat najpopularniejszy rodzaj inwestycji. Nic w tym dziwnego – zgodnie z danymi statystycznymi, w dłuższym okresie czasu grunty praktycznie zawsze zyskiwały na wartości. Dzieje się tak, ponieważ ziemia jest dobrem ograniczonym. Oznacza to, że gruntów nie przybywa. Przybywa natomiast ludzi, którzy chcieliby posiadać swój własny kawałek ziemi, aby tam wybudować dom lub prowadzić działalność gospodarczą. Dodatkowo ziemia jest trwałym dobrem, które podlega dziedziczeniu i darowiznom. Jest odporna na wahania koniunkturalne, a koszty jej utrzymania są bliskie zeru. Wszystko to sprawia, że inwestycje w ziemię uznaje się obecnie za jedną z bezpieczniejszych form lokowania pieniędzy.

Czy warto kupić działkę budowlaną?

Jeśli zależy ci na zakupie działki i późniejszym jej odsprzedaniu z zyskiem, nie bez znaczenia będzie, jaki grunt wybierzesz. Największym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane. Przeciętny obywatel jedynie na takiej ma możliwość wybudowania własnego domu oraz zabezpieczenia ewentualnego kredytu hipotecznego. Warto jednak wiedzieć, że działki rolne są znacznie tańsze, a w większości przypadków istnieje możliwość ich podziału, odrolnienia i sprzedania z dużym zyskiem jako budowlane.

Zobacz też:  Inwestycje krótkoterminowe – charakterystyka, przykłady

Inwestycja w ziemię – gdzie kupić ziemię?

Z punktu widzenia wysokości przyszłego zwrotu z inwestycji, istotna jest lokalizacja gruntu. Położenie działki jest najważniejszym czynnikiem decydującym o jej wartości. Największym potencjałem inwestycyjnym cieszą się grunty położone:

  • w miejscach atrakcyjnych z turystycznego punktu widzenia (nad morzem, w górach, nad jeziorem, blisko popularnych atrakcji turystycznych, etc.);
  • w bezpośrednim sąsiedztwie terenu zagospodarowanego komercyjnie;
  • na obrzeżach dużych miast, najlepiej, aby były zlokalizowane nie dalej niż 15 km od centrum;
  • w miastach satelitarnych położonych maksymalnie 30-40 km od dużych aglomeracji;
  • w niedalekiej odległości od drogi, w której lub przy której przebiegają media: kanalizacja, prąd, woda, gaz;
  • w bezpośrednim sąsiedztwie łatwo przejezdnej drogi.

Inwestycja w grunty – jak szukać ziemi pod inwestycję?

Portali ogłoszeniowych, na których można znaleźć oferty sprzedaży gruntów jest naprawdę wiele. Tam jednak ziemia wystawiona jest w cenach rynkowych. Oczywiście można ją kupić i liczyć na podwyższenie jej wartości w przyszłości, ale można też poszukać zdecydowanie atrakcyjniejszych ofert. W tym celu warto systematycznie przeglądać listy przetargów komorniczych, ogłoszenia syndyków, oferty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, oferty przetargów gminnych i miejskich oraz przetargi Skarbu Państwa. Często zdarza się, że ceny wywoławcze proponowane w takich przetargach są o kilkadziesiąt procent niższe niż rynkowe. Ostatnim sposobem jest szukanie ofert osobiście na tablicach wbitych w ziemię przy działce, na banerach umieszczonych na płotach czy budynkach lub w lokalnych gazetach.

Wady inwestowania w ziemię

Niestety niewprawieni inwestorzy mogą stracić na swoich inwestycjach w ziemię. Stanie się tak, kiedy wybiorą niewłaściwy grunt. Z tego względy zawsze należy dokładnie sprawdzać status prawny, plany zagospodarowania oraz decyzje i pozwolenia wydane dla działki, która nas interesuje.

Podsumowując, trafiona inwestycja w ziemię może być naprawdę opłacalną. Historia pokazuje, że w długim okresie czasu grunty praktycznie nigdy nie traciły na wartości.

Zobacz też:  W które akcje warto zainwestować w 2023 roku: podpowiadamy


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inwestycja w garaże

Inwestycja w garaże i miejsca postojowe – czy ich wynajem się opłaca?

Następny artykuł
w co inwestować w młodym wieku

Jak i w co inwestować w młodym wieku?

Zobacz też