Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy warto teraz kupić mieszkanie? Inwestowanie w nieruchomości w czasie recesji, to jeden z najlepszych sposobów na ochronę wartości oszczędności.
Czy warto teraz kupić mieszkanie

Obecnie, kiedy inflacja jest bardzo wysoka i stale wzrasta, wielu ludzi zastanawia się, gdzie ulokować swoje oszczędności. Istnieje też grupa osób, które szukają własnego lokum i właśnie teraz chcieliby kupić lokal do zamieszkania z rodziną. Wszyscy oni zastanawiają się, czy warto teraz kupić mieszkanie?

Mieszkanie tylko za gotówkę

W czasie, kiedy stopy procentowe są bardzo wysokie, inflacja szaleje, a obostrzenia w liczeniu zdolności kredytowej nałożone przez rekomendację KNF są rygorystyczne, bardzo trudno uzyskać kredyt hipoteczny. Odstraszają też ich wysokie raty. Inwestowanie w nieruchomość może zatem odbywać się niemalże wyłącznie ze środków własnych, szczególnie jeśli mowa o dużych, kilkupokojowych lokalach.

Polski rynek mieszkaniowy po pandemii Covid-19

Praktyka pokazuje, że w czasie recesji wywołanej wojną na Ukrainie oraz przebytą pandemią Covid-19 zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców jest około dwukrotnie niższa niż jeszcze dwa lata wcześniej. Sprawia to, że wartość udzielanych kredytów hipotecznych jest bardzo niska, a co za tym idzie – sprzedaż mieszkań niewielka. Najciężej jest sprzedać duże mieszkania i domy. Z tego też względu ceny tych nieruchomości spadają, a właściciele, którym zależy na sprzedaży, są skłonni do negocjacji.

Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji, to nieruchomości będą dobrym wyborem. Nawet jeśli w niedalekiej przyszłości ich ceny spadną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dalszym terminie znowu wzrosną. Nieruchomości uznaje się za jedną z bezpieczniejszych inwestycji długoterminowych. Jakie mieszkania warto zatem wziąć pod uwagę?

Duże mieszkania

Z uwagi na fakt niskiej przyznawalności kredytów hipotecznych, większości zainteresowanych nie stać na zakup dużego mieszkania. Mowa tutaj o lokalach, których powierzchnia przekracza 80 metrów kwadratowych. Takie mieszkania najczęściej mają 4 pokoje.

Zobacz też:  Czy warto inwestować w nieruchomości: jak rozsądnie lokować kapitał

Na rynku warszawskim ceny takich mieszkań spadły w przeciągu ostatniego pół roku średnio o 900 złotych na metrze kwadratowym. Jeśli zatem dysponujesz dużą gotówką, to twoja inwestycja w nieruchomości powinna być skierowana właśnie w tym kierunku.

Lokale do remontu

Na największe negocjacje cenowe można liczyć w przypadku mieszkań przeznaczonych do remontu. Ceny apartamentów utrzymanych w wysokim standardzie pozostają wysokie. Warto zwrócić uwagę, że najtańsze są mieszkania z rynku wtórnego do remontu generalnego. Mieszkania potrzebujące wykończenia na rynku pierwotnym również potaniały, ale w mniejszym stopniu.

Mieszkania w dobrej lokalizacji

Lokalizacja będzie kluczowa, jeśli inwestowanie w nieruchomości ma przyjąć postać mieszkań na wynajem. Obecnie to bardzo opłacalne źródło dochodu. Ceny najmu drastycznie rosną, co dla przyszłych właścicieli stanowi prawdziwą gratkę inwestycyjną.

Jeśli myślisz o mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, to wybierz duże, które posiada lub można podzielić na jak największą liczbę pokoi. Najlepiej, aby znajdowało się w centrum lub w niedalekiej okolicy uczelni wyższych. Dobrze, aby posiadało więcej niż jedną łazienkę.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy warto teraz kupić mieszkanie, nie jest jednoznaczna. Rok 2023 to czas, kiedy ciężko uzyskać kredyt hipoteczny, ale jeśli chciałbyś zainwestować w nieruchomość posiadaną gotówkę, to bardzo dobry czas na zakup dużego mieszkania do remontu, które następnie najlepiej przeznaczyć na wynajem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – czy to w ogóle możliwe?

Następny artykuł
Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?

Zobacz też