Inwestycja w siebie. Co to właściwie oznacza?

Chcesz wiedzieć, czym jest inwestycja w siebie? Jeśli tak, to przeczytaj przygotowany przez nas tekst. Zyskasz dzięki temu ciekawe informacje. Kto wie, być może da Ci to impuls do dalszego rozwoju?
Inwestycja w siebie

Temat inwestycji jest postrzegany przede wszystkim w świetle finansów. Omawia się wówczas takie kwestie jak np. zmienna wartość pieniądza w czasie, poziom odsetek oraz sposób ich naliczania, wysokość inflacji itp. Oprócz tego warto jednak pamiętać również o czasem pomijanym rozwiązaniu, jakim jest inwestycja w siebie.

Inwestycja w siebie — jakie są dostępne rozwiązania?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w siebie. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z dostępnych rozwiązań:

  • studia,
  • podróże,
  • nowe hobby.

Studia

Jeśli chodzi o studia, to jest to jeden z chętniej wybieranych sposobów na inwestowanie w siebie. Nie powinno to nikogo dziwić, ukończenie praktycznego kierunku, w tym np. ekonomii, farmacji, informatyki czy inżynierii chemicznej, to duża szansa na zdobycie stabilnej i dobrze płatnej pracy. Z kolei takie kierunki jak na przykład filologia klasyczna, historia, filozofia czy socjologia mogą być dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz poszerzyć swoje horyzonty.

Warto przy tym pamiętać, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego kierunku. Wręcz przeciwnie: nic nie stoi na przeszkodzie, by móc ukończyć także kolejne studia jedynie luźno powiązane ze wcześniej zdobytym wykształceniem. Czasem takie nieoczywiste połączenie jak np. zarządzanie i IT mogą być świetnym sposobem na zdobycie cenny kwalifikacjach, a tym samym — lepszą pracę w przyszłości.

Podróże

Podróże są postrzegane przede wszystkim jako sposób na relaks. Tymczasem, warto pamiętać także o innych korzyściach. Rozumie się przez to na przykład możliwość doskonalenia języka obcego. Czy jest lepszy sposób na naukę niż regularne rozmowy z tubylcami? Takie proste, codzienne kontakty z mieszkańcami innego kraju mogą być równie skuteczne co sesje szkoleniowe z native speakerem.

Zobacz też:  Inwestowanie w zegarki kolekcjonerskie — czy zapewni to ochronę kapitału?

Jednocześnie, podróż do innego kraju nie musi oznaczać braku możliwości zarobkowania. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie — oto niektóre z rozwiązań tego problemu:

  • dorywcza praca na miejscu — może być to zatrudnienie w lokalnej restauracji, barze czy hotelu,
  • praca zdalna (z ang. home office) — przykładowo, możesz pracować jako copywriter, programista czy specjalista ds. analizy danych. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych to czynnik, który sprawa, że można (o ile ma się odpowiednie kwalifikacje) pracować niemal z każdego miejsca na ziemi.

Nowe hobby

Nowe hobby może być dobrym sposobem na kreatywne spędzenie wolnego czasu, ale także — co jest równie ważne — inwestycje w siebie poprzez zyskanie nowych, pożądanych na rynku umiejętności. Przykładowo, opanowanie arkusza kalkulacyjnego MS Excel przez pracownika biurowego zwiększy szanse na pracę w finansach, a księgowa ze znajomością florystyki może otworzyć własny punkt sprzedaży.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, jak inwestować w siebie. Niezależnie od tego, który z nich zostanie ostatecznie wybrany, warto mieć na uwadze, by działania te były zgodne z naszymi kwalifikacjami, oczekiwaniami oraz możliwościami.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak inwestować w 5G

Jak inwestować w 5G? Technologia nowoczesnej sieci a plany inwestycyjne?

Następny artykuł
w co inwestować aby nie płacić podatków

W co inwestować, aby nie płacić podatków?

Zobacz też