Jak inwestować w Metaverse? Kryptowaluty w świecie wirtualnym

Świat wirtualny (cyfrowy) jest coraz ważniejszy także z punktu widzenia inwestycji. Jak inwestować w Metaverse? Jeżeli chcesz ciekawe informacje na ten temat, zapoznaj się z naszym tekstem. Nie pożałujesz!
Jak inwestować w Metaverse

XXI w. to czas, w którym technologie wirtualne stają się coraz bardziej obecne w różnych aspektach naszego życia. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się platformy przedstawiające świat wirtualny, czego dobrym przykładem jest rozwój Metaverse. Jak inwestować w Metaverse?

Czym jest Metaverse, czyli wirtualny świat

Przez pojęcie Metaverse rozumie się taką koncepcję, zgodnie z którą funkcjonują równolegle różne światy wirtualne — określa się je jako tzw. metawersum lub metaświat. Użytkownicy tego rozwiązania mogą brać aktywny udział w życiu cyfrowym. Jest to możliwe, ponieważ każdy z uczestników otrzymuje indywidualny awatar, czyli animowaną postać o charakterystycznym, przypominającym człowieka wyglądzie.

W pewnym uproszczeniu Metaverse przypomina… Simsy. Różnica jest jedna: poszczególne postaci w meta to tak naprawdę żywi użytkownicy, z którymi można wchodzić w interakcję, tzn. grać w gry, rozmawiać, oglądać wspólnie filmy czy dokonywać zakupów z użyciem walut cyfrowych. W pewnym sensie opisywana koncepcja to gra 3D typu Sandbox, która wiernie odzwierciedla świat rzeczywisty.

Świat Metaverse to platforma wirtualna, która działa w oparciu o nowoczesne rozwiązania z branży technologicznej. Aby móc wziąć w tym udział, konieczne jest posiadanie zestawu VR (ang. Virtual Reality — rzeczywistość wirtualna) oraz AR (Augmented Reality — rzeczywistość rozszerzona).

Meta platforms to nie tylko Facebook. Metawersum niejedno ma imię

Obecnie w mediach możemy coraz częściej znaleźć newsy, zgodnie z którymi Facebook aktywnie zaangażował się w rozwój świata wirtualnego Metaverse. Dzieje się tak m.in. dlatego, że kierownictwo tej jednej z najpopularniejszych na świecie platform mediów społecznościowych zmieniło nazwę Facebooka na Meta.

Zobacz też:  Jak dobrze zainwestować pieniądze w coś co da długoterminową stabilność finansową

Warto jednak pamiętać, że koncepcja metaświata nie ogranicza się wyłącznie do systemu tworzonego przez tego globalnego giganta na rynku social media. Wręcz przeciwnie — obecnie rozwija się wiele platform tego typu. Ich działanie opiera się o kryptowaluty oraz technologię tokenów blockchain i NFT.

Inwestowanie w akcje, kryptowaluty i nie tylko — jak inwestować w Metaverse? Przegląd dostępnych możliwości

Jak inwestować w Metaverse? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak „akcje Metaverse”. Jest to rynek zdecentralizowany, a podmioty z całego świata angażują się w rozwijanie wirtualnej rzeczywistości. Z drugiej jednak strony inwestorzy mogą zdecydować się na takie rozwiązania jak na przykład:

  • zakup akcji firm, które zajmują się rozwojem metawersów,
  • inwestycje w fundusze Metaverse ETF.

Jeśli chodzi o spółki technologiczne z branży, inwestor może nabyć akcje tak różnorodnych spółek z całego świata jak np. wspomniany już Facebook, który stworzył Mark Zuckerberg, ale także Electronic Arts Inc, The Walt Disney Company, Apple Inc., Activision Blizzard Inc czy Alibaba Group Holding Ltd.

Warto dodać, że bariery wejścia w ten sektor gospodarczy są dość wysokie — wynika to z kosztów, jakie firma musi ponieść, by móc stworzyć platformę cyfrową. Dzięki temu podmioty, które działają w branży, to zazwyczaj duże przedsiębiorstwa o dobrze ugruntowanej pozycji na rynku.

Oprócz tego możliwe jest inwestowanie w fundusze ETF — ich wartość jest uzależniona od notowań spółek, które wchodzą w skład portfolio. Do instrumentów tego typu należą np. Evolve Metaverse ETF, Subversive Metaverse ETF czy Horizons Global Metaverse Index ETF.

Czy warto zainwestować w spółki związane z Metaverse? Ryzyko inwestycyjne

Zdaniem wielu ekspertów metawersum to koncepcja, która wytyczy kierunek rozwoju technologii cyfrowych na najbliższe dekady. W związku z tym często można spotkać się z opiniami, zgodnie z którymi warto inwestować w Metaverse, by móc zarabiać na giełdzie. Bez wątpienia alokowanie kapitału w aktywach związanych z tą technologią wirtualną może być dobrym pomysłem… co nie oznacza jednak, że nie wiąże się z tym żadne zagrożenie.

Zobacz też:  W co inwestować, aby nie płacić podatków?

Inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że Metaverse to koncepcja, która jest dopiero rozwijana. Trzeba mieć to na uwadze jeszcze zanim zaczniemy jako inwestorzy kupować instrumenty finansowe związane ze światem wirtualnym.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Samochody, w które warto inwestować

Samochody, w które warto inwestować — czy luksusowe modele to dobry pomysł

Następny artykuł
czy warto kupić złoto w gruzji

Czy warto kupić złoto w Gruzji?

Zobacz też