Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku? Inwestycje w grunty i ziemię

Ostatnie lata to czasy, w których inwestorzy poszukują sposobu na bezpieczne inwestycje. Obok instrumentów finansowych (akcje, obligacje) często zwraca się uwagę na grunty. Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 r.? Wskazówki znajdziesz w tekście.
Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022

W XXI w. można alokować posiadany kapitał w różne formy inwestycji. Oprócz akcji, obligacji, zagranicznych walut czy kontraktów terminowych na uwagę zasługują takie wypróbowane rozwiązania jak choćby grunty rolne czy ziemia pod budowę domu. Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku? Ten tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej, a sytuacja na rynkach jest tak dynamiczna, że trudno przewidzieć przyszłość. Mimo to pokrótce opiszemy Ci kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę.

Ceny działek budowlanych — co stało się z cenami ziemi na przestrzeni ostatnich lat?

Grunty można podzielić na różne kategorie. Według jednego z podziałów wyróżnia się:

 • grunty rolne — przeznaczone dla osób prowadzących uprawy rolnicze,
 • działki rekreacyjne — przeznaczone pod uprawę roślin ogrodowych, regionalne ogródki działkowe itp.,
 • działki budowlane — pod zabudowę mieszkalną lub gospodarczą.

W naszym tekście zajmiemy się ostatnim z wyżej wymienionych typów, ponieważ na tego typu gruntach można stworzyć domy jednorodzinne lub nawet osiedle mieszkaniowe.

Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 r.? Nie jest to pewne, ale jeśli zwrócimy uwagę na rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat, zaobserwujemy znaczny wzrost cen. Jeśli planujesz postawić farmy fotowoltaiczne na działkach sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz w nie inwestować: https://ekohub.pl/jakie-pkd-dla-fotowoltaiki!

Ceny za m kw gruntu są obecnie wysokie właściwie w całym kraju — oczywiście, będą one różnić się w zależności od lokalizacji itp. Przykładowo, w Warszawie średnia cena z a 1 m kw to aż 1208 zł, w Lublinie 373 zł, a w Kielcach 358 zł (dane z portalu Geoo.pl).

Zobacz też:  Inwestycje w monety: w jakie monety inwestować i jak to robić?

Co więcej, wzrosty te znacznie przekroczyły poziom inflacji, która jeszcze kilka lat temu oscylowała w granicach kilku procent rocznie (według danych Głównego Urzędu Statystycznego było to np. 2 proc. w 2017 r. czy 2,3 proc. w 2019 r.).

Inwestycja w ziemię — dobry sposób na inwestycję kapitału?

Wydaje się, że tak. Jednym z argumentów przemawiających za inwestycjami w działki pod budowę mieszkań może stanowić rosnący popyt na mieszkania w ciągu ostatnich lat. Co ważne, wzrost zainteresowania dotyczy różnych lokalizacji — zarówno atrakcyjnych terenów w okolicy dużych polskich miast, jak i terenów podmiejskich.

Dynamikę wzrostu popytu dobrze widać na przykładzie stolicy i jej najbliższych okolic, w tym np. powiatu piaseczyńskiego czy legionowskiego, gdzie liczba rozpoczętych budów w okresie 2015-2019 oscylowała w granicach:

 • ok. 2400 (2015),
 • ok. 3200 (2016),
 • ok. 4800 (2017),
 • ok. 5900 (2018),
 • ok. 7900 (2019).

Dane te można znaleźć na portalu Rynek Pierwotny — zostały one opracowane m.in. w oparciu o raporty GUS.

Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku?

Zdaniem wielu ekonomistów oraz ekspertów wciąż warto inwestować w działki budowlane. Nie ma pewności, czy dobrym pomysłem jest kupić działkę budowlaną w 2022 r., ponieważ pandemia koronawirusa oraz konflikt rosyjsko-ukraiński doprowadziły do poważnych problemów w gospodarce. Ich efektem jest z jednej strony zaburzenie łańcuchów dostaw i wzrost cen, z drugiej zaś — trudny dostęp do kredytów hipotecznych w wyniku rozpoczętej w 2021 r. restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Warto dodać, że zdaniem ekonomistów problemy na rynku mieszkalnictwa mają raczej przejściowy charakter. Przykładowo, niektórzy analitycy bankowi są zdania, że zastój w tej branży (tzn. stabilizacja lub nawet lekki spadek cen) będzie miał miejsce jeszcze w 2023-2024 r., ale po tym czasie spodziewana jest ponowna hossa na rynku nieruchomości. A zatem, jak można łatwo się domyślić, w tym czasie ceny ziemi pod zabudowę mogą dalej drożeć. Podniesienie cen mieszkań oraz działek najprawdopodobniej będzie widoczne przede wszystkim w dużych miastach, ale ożywienie i wzrost wartości nieruchomości może być widoczne także w mniejszych miejscowościach.

Zobacz też:  W co warto zainwestować pieniądze w 2023 roku

Inwestycje w działki budowlane a ryzyko

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku, musisz mieć na uwadze kwestie związane z ryzykiem. Inwestycje w ziemię nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Jeszcze przed zakupem działki budowlanej pod inwestycję trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak np.:

 • koszt ubezpieczenia,
 • opłaty skarbowe i podatkowe,
 • wydatki z tytułu usług świadczonych przez rzeczoznawcę majątkowego,
 • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
 • koniunktura gospodarcza — jeśli kryzys gospodarczy się pogłębi, może to oznaczać trudność w odsprzedaży nieruchomości. Tak czy inaczej, aktywa w postaci ziemi cechują się gorszą płynnością, a poszukiwania mogą potrwać nawet wiele miesięcy.


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
W co inwestować krótkoterminowo

W co inwestować krótkoterminowo, by zarobić jak najwięcej?

Następny artykuł
Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje — czy jest to dobry pomysł?

Zobacz też