Inwestowanie w dzieła sztuki zdecydowanie nie należy do najprostszych zadań. Osiągnięcie sukcesu wymaga posiadania wiedzy branżowej oraz gotowości do ryzyka. Z drugiej jednak strony wyższemu ryzyku towarzyszy możliwość osiągnięcia wyjątkowo wysokich dochodów.
Inwestowanie w dzieła sztuki – dlaczego warto?
Inwestycje w sztukę (inwestycja w obrazy, rzeźby itp.) to oryginalny sposób na alokację kapitału. Jeśli chodzi o zalety inwestowania w sztukę, to zalicza się tu między innymi możliwość dywersyfikacji portfela. Dzieła sztuki to aktywa, których cena raczej nie jest zależna od koniunktury; recesja gospodarcza nie powinna negatywnie wpłynąć na ich cenę.
Oprócz tego warto pamiętać o korzyściach pozamaterialnych. Rozumie się przez to fakt, że własna galeria obrazów przynosi prestiż w środowisku towarzyskim czy zawodowym. Kolekcjoner – nawet jeśli posiadane przez niego dzieła sztuki nie są warte więcej niż kilka tysięcy złotych – może cieszyć się większym szacunkiem dzięki posiadanej kolekcji.
Inwestowanie na rynku dzieł sztuki – słabości
Inwestycje na rynku sztuki w Polsce i na świecie to nietuzinkowe rozwiązanie. Taki stan rzeczy nie oznacza, że jest ono pozbawione słabości. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, a jedną z poważniejszych wad jest niski stopień płynności aktywów. Jeśli pojawi się potrzeba szybkiego upłynnienia aktywów w postaci dzieł sztuki, zbycie obrazu czy rzeźby może w krótkim czasie okazać się problematyczne.
Niestety, pod względem płynności sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku np. akcji czy obligacji. Podczas gdy aktywa finansowe można sprzedać właściwie w ciągu kilku chwil (aby to zrobić, wystarczy często włączyć mobilną aplikację do inwestowania na giełdzie), finalizacja transakcji sprzedaży dzieła sztuki może nastąpić dopiero po kilku miesiącach. Niskie obroty oraz płynność to wada, o której koniecznie należy pamiętać jeszcze przed tym, jak zaczniemy kupować dzieła sztuki.
Inwestowanie w dzieła sztuki a znajomość rynku
To jeszcze nie wszystko – inną ze słabości jest konieczność posiadania wiedzy na temat współczesnej kultury oraz szeroko pojętego rynku sztuki. Dla porównania, podstawowa wiedza na temat akcji czy obligacji jest powszechnie dostępna – informacje na ten temat możemy znaleźć w podręcznikach akademickich, poradnikach w internecie (bardzo często informacje na ten temat publikują banki), a także webinarach internetowych.
A jak wygląda to w przypadku dzieł sztuki? Niestety, nie przedstawia się to różowo. Aby móc z sukcesem dokonywać obrotu dziełami sztuki, konieczne jest odpowiednie wyczucie oraz wiedza na temat trendów we współczesnej kulturze. Przeciętnego inwestora raczej nie będzie stać na to, by kupić obraz P. Picasso lub L. da Vinci. Znacznie częściej spotyka się przypadki, w której posiadacz kapitału alokuje środki w niedrogie dzieła stworzone przez młodych artystów. To od wiedzy inwestora zależy ocena, czy wartość wybranych dzieł sztuki wzrośnie w przyszłości, a jeśli tak – w jakiej perspektywie się to stanie.
Oczywiście, przed podjęciem decyzji możliwe jest skorzystanie z profesjonalnych usług doradcy. Znawca rynku sztuki jest w stanie ustalić, czy dane dzieło stanie się w przyszłości rozchwytywane. Uzyskane w ten sposób informacje mogą być pomocne podczas szacowania rentowności oraz podjęcia decyzji, czy warto inwestować pieniądze w dany obraz/rzeźbę.
Inwestycja w sztukę a ryzyko
Jeśli znasz światowy i polski rynek sztuki, inwestowanie może być ciekawym sposobem na osiągnięcie atrakcyjnych zysków. Inwestycje alternatywne, a do takich należy inwestowanie w obrazy, mogą przynieść stopę zwrotu na poziomie, który nie sposób uzyskać w przypadku innych sposobów alokowania kapitału. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze liczne ryzyka z tym związane.
Ceny dzieł sztuki zależą od różnorodnych czynników, w tym np. renoma konkretnego artysty, gusty i preferencje społeczeństwa oraz aktualne trendy w kulturze.
Inwestowanie w dzieła sztuki to działanie, które jest obarczone sporym ryzykiem, ponieważ potrzeba czasem wielu lat, by nazwisko artysty, którego obraz czy rzeźbę posiadamy, stało się sławne. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że nawet malarz lub rzeźbiarz, którego środowisko kulturalne uznaje za obiecującego artystę, nie zyska powszechnego rozgłosu.
Inwestowanie w sztukę cechuje się nieprzewidywalnością, a historia zna wiele przypadków, w których pisarz, poeta czy malarz zaczynał cieszyć się powszechnym uznaniem dopiero po śmierci. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: zyski z inwestycji mogą być olbrzymie, ale na dobrą sprawę nigdy nie wiemy, jak wysoką stopę zwrotu uzyskamy… oraz czy w ogóle do tego dojdzie.
Zobacz także:
- Inwestycje alternatywne: na czym polega inwestowanie w plakaty i czy warto to robić?
- Inwestowanie w biżuterię – co powinieneś wiedzieć?
- Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – czy to w ogóle możliwe?
- Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty – czy to się opłaca?
- W co inwestować w 2022 roku? Jakie inwestycje są bezpieczne?