Inwestycje krótkoterminowe to typ lokowania kapitału najchętniej wybierany przez inwestorów. Ma on na celu osiągnięcie maksymalnie wysokich zysków finansowych w ograniczonym terminie. Jakie cechy charakterystyczne posiada inwestycja krótkoterminowa? Na czym polega jej funkcjonowanie oraz w jakie aktywa można lokować swoje środki pieniężne na krótki termin?
Inwestycje krótkoterminowe – istota
Mianem inwestycji krótkoterminowych określa się lokowanie kapitału na okres krótszy niż 12 miesięcy. Termin biegnie począwszy od dnia bilansowego. Do grupy inwestycji krótkoterminowych zalicza się również te, które będą przeznaczone do obrotu w przeciągu najbliższego roku finansowego.
Celem inwestowania krótkoterminowego jest osiągnięcie stosunkowo szybkiego zysku. Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości, ten rodzaj transakcji zalicza się do kategorii aktywów finansowych.
Inwestycje przekraczające termin 12 miesięcy to inwestycje długoterminowe.
Cechy inwestycji krótkoterminowych
Wśród najistotniejszych cech inwestycji krótkoterminowych należy wymienić:
- skrócony horyzont inwestycyjny;
- środki lokowane są najczęściej w aktywa bezpieczne, niepodlegające ciągłym wahaniom wartości;
- najczęściej niewielka stopa zwrotu z inwestycji;
- brak możliwości „odpracowania” straconych funduszy (brak czasu, zbyt krótki termin).
Krótkoterminowe strategie inwestycyjne – charakterystyka
Strategie inwestycyjne składają się z trzech części:
- analiza czasu otwarcia transakcji;
- analiza sposobu zarządzania daną transakcją;
- analiza czasu zamknięcia danej transakcji.
Nieodzownym elementem inwestycji krótkoterminowych jest analiza techniczna. Dzięki niej możliwe jest podjęcie decyzji o czasie otwarcia oraz zamknięcia poszczególnych inwestycji.
Najczęściej stosowaną strategią przy inwestycjach na krótki okres jest zamykanie aktywnych transakcji na koniec sesji giełdowych. W ten sposób można uniknąć radykalnych zmian cen.
Strategie tworzy się w oparciu o założone przez inwestora cele oraz jego indywidualne predyspozycje, doświadczenie, umiejętności i wiedzę.
Dla kogo inwestycje krótkoterminowe?
Zanim zastanowisz się, w co inwestować krótkoterminowo, sprawdź, czy ten rodzaj inwestycji będzie odpowiedni dla ciebie.
Lokowania kapitału na krótki termin pozwala powiększyć jego ilość w niedługiej perspektywie czasowej. Należy jednak pamiętać, że wszystkie inwestycje obarczone są ryzykiem, dlatego należy się liczyć z faktem, iż im szybszych efektów chcemy się spodziewać, tym wyższe ryzyko utraty środków podejmujemy. Skrajnie wysokie ryzyko nazywane jest hazardowym.
W co inwestować krótkoterminowo?
Ustawodawca wyróżnia dwie grupy aktywów krótkoterminowych:
- krótkoterminowe aktywa finansowe;
- inne inwestycje krótkoterminowe.
W pierwszej grupie znajdą się między innymi: dewizy, lokaty, akcje czy udziały. Do drugiej grupy zalicza się przede wszystkim lokowanie środków w: metale szlachetne, dzieła sztuki, zabytki i przedmioty o wartości sentymentalnej.
Inwestycje krótkoterminowe – praktyka
Masz wolny kapitał, który chciałbyś zainwestować, ale nie masz pomysłu, gdzie ulokować środki? Przychodzimy z pomocą. Poniżej prezentujemy garść pomysłów. Daj się zainspirować!
Gra na giełdzie
Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na dokonywanie inwestycji krótkoterminowych jest zakup papierów wartościowych na giełdzie. W ten sposób można osiągnąć naprawdę przyzwoity zysk. To sposób, który wymaga wiedzy, doświadczenia i zaangażowania w stałe śledzenie bieżących trendów i wydarzeń, które mogą wpłynąć na wycenę akcji. Warto też wiedzieć, że gra na giełdzie obarczona jest wysokim ryzykiem, dlatego, jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować faktu możliwości utraty części lub całości zainwestowanych środków, to nie będzie sposób dla ciebie.
Inwestowanie w waluty
Na międzynarodowych rynkach walutowych można zaobserwować dużą zmienność kursów poszczególnych par walutowych. Daje to ogromną przestrzeń inwestycyjną. Już w ciągu jednego dnia można osiągnąć zysk na zakupie i późniejszej sprzedaży konkretnych walut.
Inwestowanie w kryptowaluty
Aby rozpocząć inwestycje w waluty wirtualne, warto poznać specyfikę tego rynku. Kryptowaluty charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością cen, co oznacza, że ich kupowanie wiąże się ze sporym ryzykiem utraty środków, ale równie wysoką szansą na ich zwielokrotnienie.
Inne inwestycje krótkoterminowe
Jeśli tematyka giełdy i wymiany walut nie jest ci bliska, możesz spróbować swoich sił w inwestycjach w przedmioty materialne. Najpopularniejsze w tej kategorii będą inwestycje w złote lub srebrne sztabki i monety. Możesz również postawić na: antyki, meble, przedmioty o wartości historycznej, biżuterię czy plakaty.
Podsumowując, inwestycje krótkoterminowe zakładają krótki, maksymalnie 12-miesięczny horyzont czasowy. Umożliwiają wypracowanie zysków w krótkim czasie, ale jednocześnie wiążą się z wyższym poziomem ryzyka niż inwestycje długoterminowe.
Zobacz także:
- Inwestycje długoterminowe
- W co inwestować krótkoterminowo, by zarobić jak najwięcej?
- Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – czy to w ogóle możliwe?
- Podatek od zysków z giełdy – jak rozliczyć się z fiskusem
- Opłacalne inwestycje – w co warto inwestować?