Galopująca inflacja sprawiła, że ludzie zaczęli poszukiwać sposobów na ulokowanie swoich oszczędności. Obecne inwestycje mają na celu głównie zabezpieczenie kapitału przed utratą wartości, ale warto poszukać rozwiązań, które przyniosą także zysk. Jednym z rozwiązań są odnawialne źródła energii (OZE), a dokładniej inwestycja w fotowoltaikę i farmy fotowoltaiczne. Czy i komu to się opłaca? Sprawdziliśmy!
Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę w gospodarstwie domowym lub firmie może być dobrym pomysłem?
Od kilku lat Polacy bardzo chętnie inwestują w panele fotowoltaiczne umieszczane na dachach i balkonach własnych domów i mieszkań. Coraz popularniejsze stają się też inwestycje w instalacje energetyczne w postaci wielkich farm paneli. Czemu pomysł ten zawdzięcza swoją popularność?
Ceny energii
Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych instalowane są głównie z powodu rosnących cen energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym rachunki za prąd potrafią być niższe o kilkadziesiąt procent.
EKO polityka
Fotowoltaika w Polsce stała się popularna dzięki proekologicznej polityce. Rząd wprowadza coraz to nowe regulacje, aby promować odnawialne źródła energii i dyskredytować źródła tak zwanej brudnej energii. Przykładem może być likwidacja pieców na węgiel oraz zakaz palenia w kominkach.
Dofinansowania
Dzięki unijnej polityce proekologicznej w Polsce pojawiło się wiele programów wspierających inwestycje w panele fotowoltaiczne. Dzięki nim gospodarstwa domowe, rolnicy i przedsiębiorcy mogą nie tylko odliczyć fotowoltaikę od podatku, ale również otrzymać dofinansowanie na jej montaż.
Zysk
Statystyki pokazują, że stopa zwrotu z montażu fotowoltaiki wynosi około 10-11% w ciągu roku. Jest to więcej, niż można zarobić, inwestując w większość obligacji, kont oszczędnościowych czy lokat, a nawet akcji.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną
Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko inwestycja w panele używane na własne potrzeby, a ale również inwestycja w farmy fotowoltaiczne. Czym jest farma fotowoltaiczna?
Mianem farmy fotowoltaicznej określa się system PV o dużej mocy, który montuje się najczęściej na gruncie. Granica obowiązywania systemu prosumenckiego znajduje się na poziomie 50 kW.Jeśli instalacja ma wyższą moc, to uznaje się ją za farmę, z której energia może być wyłącznie sprzedawana. Nie można z niej korzystać na własny użytek. Co ważne, sprzedawca nie może wyprodukować więcej mocy niż 1 MW.
W jaki sposób zarabia się na farmie paneli fotowoltaicznych?
Istnieją 3 sposoby na zarabianie na farmie fotowoltaicznej:
- sprzedaż energii na podstawie umów PPA, a więc umów wolnorynkowych – kupującym może być dowolny podmiot;
- sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego – co do zasady, sprzedawca wolnorynkowy jest zobowiązany do odkupu energii z instalacji o mocy do 1 MW przez 15 lat, licząc od wyprodukowania energii po raz pierwszy; cena jest średnią rynkową z poprzedniego kwartału;
- sprzedaż na aukcji OZE – system wsparcia, gdzie producenci energii rywalizują o możliwość sprzedaży energii do sieci po stałej cenie przez okres 15 lat.
Inwestycja w fotowoltaikę – alternatywa dla własnej farmy i paneli fotowoltaicznych na dachu
Czy istnieją jeszcze jakieś opłacalne inwestycje w fotowoltaikę poza własną farmą i produkcją energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych na własny użytek? Oczywiście, że tak!
Wykup udziałów w farmie
Jeśli z jakichś względów nie możesz lub nie chcesz pozyskiwać energii z własnej instalacji PV, a koszt instalacji farmy przerasta twoje możliwości, możesz skorzystać z okazji wykupu udziałów w konkretnej farmie. Jak to działa? Na zasadzie crowdfundingu.
Przypomnijmy, że crowdfunding to finansowanie społecznościowe. Oznacza to, że środki na budowę farmy pozyskiwane są od rozporoszonych inwestorów. Ci kupują udziały w farmie i zyskują w ten sposób prawo do udziału w zyskach, jakie te będzie generować. Udział jest proporcjonalny do wysokości wniesionego wkładu.
Możesz też zainwestować w udziały emitowane przez firmy fotowoltaiczne. Te znajdziesz w postaci akcji giełdowych lub znowu udziałów sprzedawanych poprzez platformy crowdfundingowe.
Inwestycja w fotowoltaikę w postaci zakupu udziałów wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku inwestycji we własne systemy.
Podsumowując, inwestycja w fotowoltaikę może przyjąć wiele postaci. Możesz zainstalować panele na dachu czy balkonie i czerpać energię na własny użytek, zbudować własną farmę fotowoltaiczną lub doinwestować czyjąś.
Zobacz także:
- Inwestycja w farmy fotowoltaiczne w Polsce – zasady, korzyści, zysk
- Inwestycja w panele fotowoltaiczne – czy warto?
- Działka pod farmę fotowoltaiczną – czy ta inwestycja się zwróci?
- Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd w firmie?
- Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku? Inwestycje w grunty i ziemię