Czy warto kupić działkę ROD?

Zastanawiasz się, czy warto kupić działkę ROD? Musisz wiedzieć, że to specyficzny rodzaj inwestycji. W tym przypadku grunt się dzierżawi, a więc nie należy on do działkowca. Co jeszcze warto wiedzieć?
czy warto kupić działkę rod

Mieszkasz w bloku i marzy ci się kawałek ogródka, w którym będziesz mógł uprawiać warzywa, sadzić drzewa owocowe i kolorowe kwiaty? Miejsce, gdzie odpoczniesz od zgiełku, a twoje dzieci będą mogły biegać po świeżej, zielonej trawie? Jednym z rozwiązań może być ogródek działkowy. Sprawdźmy, czy warto kupić działkę ROD?

Czym jest działka ROD?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w działki budowlane 2022, a konkretnie: czy warto kupić działkę ROD? Najpierw dowiedz się, czym ona jest oraz czy jej zakup jest możliwy!

Ogród działkowy ROD to kawałek gruntu usytuowany w obrębie rodzinnych ogrodów działkowych. Tworzy się je najczęściej w dużych miastach w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Na działkach często powstają altany i inna zabudowa, która ma pomagać w uprawie roślin, głównie warzyw i owoców. Zdarza się, że na działkach hodowane są króliki lub gołębie.

Każdy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych posiada swój zarząd, który podlega pod zarządzenia Polskiego Związku Działkowców (PZD). W każdym z ogrodów obowiązuje regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

Historia ROD

Pierwsze Rodzinne Ogrody Działkowe zaczęły powstawać w Polsce w XIX wieku. Rozwiązanie dużą popularnością cieszyło się po drugiej wojnie światowej, kiedy trudne warunki bytowe zmusiły ludność do uprawy własnych warzyw. Kolejna fala popularności działek napłynęła w latach 80. poprzedniego stulecia. Następnie wiele działek zostało porzuconych i zapomnianych, aby podczas trwania pandemii koronawirusa powrócić do łask.

Obecnie szacuje się, że w Polsce funkcjonuje blisko 5 000 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W każdym z nich jest kilkadziesiąt pojedynczych działek, z których korzysta około 4 miliony działkowców.

Zobacz też:  Inwestycje długoterminowe

Czy zakup działki ROD jest możliwy?

Pandemia Covid-19 to czas wysypu ogłoszeń o sprzedaży działek ROD. Niektórzy żądają za nie nie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że ogłoszenia te są wprowadzającymi w błąd. Działek w ROD nie da się kupić na własność. Działkowcy, „kupując działkę”, nabywają jedynie prawo do jej dzierżawy. Nie są właścicielem kawałka ziemi, a jedynie nasadzeń i budowli, które się na nim znajdują.

Ogłoszenia o sprzedaży działek, to tak naprawdę propozycje odpłatnego przeniesienia praw do dzierżawy. Aby móc korzystać z terenu, dzierżawca musi systematycznie, najczęściej raz w roku, płacić opłatę do zarządu ROD.

Warto mieć na uwadze, że ogródek ROD i działka rekreacyjna to nie to samo. Zakup działki rekreacyjnej wiąże się z nabyciem gruntu na własność.

Jak zostać działkowcem?

Jest kilka sposobów na to, jak zostać działkowcem. Poniżej opisujemy każdy z nich.

Przejęcie działki po zmarłym członku rodziny

Najprostszym sposobem na pozyskanie działki ROD jest przejęcie praw do dzierżawy gruntu po zmarłym działkowcu z najbliższej rodziny. Działkę można przejąć po współmałżonku, dzieciach, rodzicach czy dziadkach. Warto wiedzieć, że ogrodu działkowego nie można zapisać w testamencie.

Umowa dzierżawy z zarządem ROD

Umowę dzierżawy można podpisać z zarządem wybranego ROD, kiedy ten dysponuje jakąś wolną działką. Ogłoszenia o takich działkach często pojawiają się na tablicach informacyjnych w obrębie ogrodów działkowych lub w Internecie.

Umowa przeniesienia praw do dzierżawy

Ostatnio niestety ciężko znaleźć wolne działki, szczególnie w dużych miastach i w atrakcyjnych lokalizacjach. Z tego względu w sieci pojawiło się mnóstwo ogłoszeń o chęci sprzedaży działek. Część z nich za naprawdę niemałe pieniądze.

Jeśli zdecydujesz się na taki „zakup”, będziesz musiał podpisać umowę przeniesienia prawa do działki z dotychczasowym dzierżawcą. Umowę należy następnie zgłosić do zarządu ROD i poczekać na jego zgodę.

Zobacz też:  Inwestowanie w zegarki kolekcjonerskie — czy zapewni to ochronę kapitału?

Zalety korzystania z ogródka działkowego

Ogródek działkowy to miejsce, gdzie możesz w ciszy i spokoju spędzić wolny czas. Gdzie możesz zaprosić rodzinę i znajomych, aby razem urządzić grilla czy spokojną imprezę. Na działce możesz też postawić niewielki domek letniskowy i sporadycznie w nim spać. ROD to też miejsce, gdzie warto zbudować niewielki plac zabaw dla swoich dzieci. Wiele osób decyduje się, aby na swoim kawałku zieleni wygospodarować nieco miejsca na warzywniak i niewielki sad.

Wady korzystania z ogródka działkowego

Jeśli świadomie decydujesz się na dzierżawę ogródka działkowego i znasz zasady funkcjonowania ROD, to wad nie będzie zbyt wiele.

Na pewno pewną niedogodnością będzie fakt, że ogródki dedykowane są lokalnej społeczności. Jeśli więc zamierzałeś wydzierżawić działkę nad morzem lub w górach, aby móc tam spędzać urlopy, to ten pomysł ci się nie uda.

Kolejna kwestia to fakt, że jedna osoba może dzierżawić wyłącznie jedną działkę. Nie ma przepisów, które zabraniałyby dzierżawy obcokrajowcom.

Przypomnijmy też, że nie ma możliwości, aby kupić ogródek działkowy. Ziemia jest dzierżawiona i należy tym tytułem odprowadzać wymagane opłaty.

Nie ma możliwości, aby zamieszkać na działce ROD. Nie będzie problemem sporadyczne nocowanie na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, ale jeśli sytuacja będzie często się powtarzać, to zarząd ma prawo podjąć decyzję o odebraniu działkowcowi prawa do dzierżawy.

Działki nie można zagospodarować w dowolny sposób. Stawiany na niej budynek musi być zgłoszony do zarządu, a jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m kw.

Nieprzestrzeganie regulaminu ROD grozi konsekwencjami, gdzie najpoważniejszą jest wypowiedzenie umowy dzierżawy. Należy zatem pamiętać, że na terenie działek nie ma możliwości:

  • rozpalania ognisk;
  • strzelania z wiatrówki;
  • odpalania petard;
  • urządzania hałaśliwych imprez;
  • mycia samochodów;
  • trzymania psów bez smyczy i kagańca;
  • postawienia wolnostojącej toalety;
  • postawienia stałego grilla;
  • prowadzenia jakiejkolwiek działalności zarobkowej.
Zobacz też:  W co zainwestować 100 zł?

Czy warto kupić działkę ROD?

Zatem czy warto kupić działkę ROD? Odpowiedź będzie twierdząca, zwłaszcza kiedy posiadasz sporo wolnego czasu i brakuje ci spokojnego kawałka zieleni, odpoczynku od miejskiego zgiełku, miejsca, gdzie ty i twoje dzieci będziecie mogli leżeć na zielonej trawie.  Działka to też świetna opcja dla osób, które uwielbiają zajmować się roślinami, pasjonują się sadzeniem owoców i warzyw i niestraszne im ciężkie prace z tym związane.

Jeśli natomiast interesują cię inwestycje długoterminowe, to musisz mieć świadomość, że ROD to dzierżawa, nie ziemia na własność.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy warto kupić działkę ROD, będzie twierdząca, jeśli marzysz o kawałku zieleni wolnym od zgiełku zatłoczonego miasta. Miejscu, gdzie w spokoju spędzisz czas z rodziną, gdzie postawisz niewielki domek, a tuż przed nim posadzisz drzewka i krzewy owocowe oraz warzywa.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?

Następny artykuł
Czy warto kupić apartament w Bułgarii

Czy warto kupić apartament w Bułgarii?

Zobacz też