Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Poradnik

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić liry tureckie w Polsce, to w poniższym artykule znajdziesz odpowiedź. Niezależnie od tego, czy planujesz wczasy w Turcji, czy chodzi ci po głowie większa inwestycja w tę walutę.
czy warto kupić liry tureckie w polsce

Aktualizacja 18/05/2023 o aktualne dane dotyczące wartości tureckiej waluty i wypowiedź ekspertki z portalu Travelers.pl

Sytuacja na światowych rynkach walut jest obecnie bardzo skomplikowana. Zmieszanie geopolityczne sprawiło, że wiele mniejszych, lokalnych walut bardzo dużo traci. W przypadku tureckiej sytuacja jest o tyle niekorzystna, że proces spadku ceny, wywołanego między innymi przez inflację, rozpoczął się dużo przed wojną w Ukrainie. Obecny konflikt pogłębił jedynie problem, a wszystko z powodu dużego uzależnienia tureckiej gospodarki od dolara amerykańskiego. Sytuacja jest zatem złożona, a odpowiedzenie na pytanie, czy warto kupić liry tureckie w Polsce, wymaga dogłębnej jej analizy.

Liry tureckie (TRY) – aktualna sytuacja na rynku walut oraz kurs

Kryzys związany z turecką walutą stale się pogłębia. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2016 roku za 1 lirę zapłacić trzeba było 1,30 zł, a obecnie – pod koniec września 2022 roku – zaledwie 25 groszy. Pogłębiający się problem inflacji jest dla tureckiego rządku ogromnym problemem, z którym nie może sobie poradzić od wielu miesięcy. Turcy potracili oszczędności swojego życia, ponieważ wielu z nich nie inwestowało w twarde waluty, odkładając je w miejscowych lirach. Jak się okazało, nie było to rozsądne rozwiązanie.

Aktualizacja na dzień 18/05/2023 – obecnie 1 lira turecka to około 0,21 złotego. O komentarz w sprawie waluty tureckiej poprosiliśmy ekspertkę z portalu Travelers.pl, Weronikę Majchrzyk:

Lira turecka jest oficjalną walutą Turcji i jest znana ze swojej niestabilności. Ta waluta w ostatnich latach często traciła na wartości, co jest wynikiem wielu czynników, takich jak wysoka inflacja, niepewność polityczna i kwestie związane z zarządzaniem gospodarką przez rząd. Słabość liry tureckiej ma wpływ na siłę nabywczą mieszkańców Turcji oraz na koszty importu i eksportu dla tureckich firm.

Wiktoria Majchrzak z portalu podróżniczego Travelers.pl

Inflacja i załamanie gospodarcze w Turcji

Wspomniana już inflacja jest tylko jednym z wielu problemów, które trawią gospodarkę w Turcji. Jeśli wiec wciąż zastanawiasz się, czy warto kupić liry tureckie w Polsce, to weź pod uwagę również fakt, że turecka waluta jest uzależniona od dolara amerykańskiego. Gdy światowe mocarstwa walczą o utrzymanie jego dobrego kursu, a tak właśnie robią od wielu miesięcy, to mniejsze waluty na tym tracą – najlepszym na to dowodem jest właśnie lira turecka. System walutowy w tym wielkim kraju przechodzi przez jeden z najpoważniejszych kryzysów w historii. Ceny w Turcji szybują, co odbija się na portfelach nie tylko obywateli, ale również przyjezdnych – w tym turystów.

Zobacz też:  Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Podróż do Turcji, a może inwestycja

Często jest tak, że planując wyjazd, musimy kupić walutę danego kraju. Nie inaczej jest z lirami tureckim, dlatego w takiej sytuacji odpowiednio postawione pytanie, to nie czy warto kupić liry tureckie w Polsce, ale gdzie i w jaki sposób je kupić? Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które zdecydowały się na inwestowanie w TRY. Wtedy brać pod uwagę należy zupełnie inne zmienne. O wszystkich tych zagadnieniach przeczytasz w dalszej części tekstu!

Podróż do Turcji – zakup waluty

Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które planują wybrać się do Turcji i chcą mieć ze sobą miejscową walutę. Ta jest przydatna podczas chociażby zakupów w mniejszych miejscowościach. Przede wszystkim kluczowe jest śledzenie kursów walut. Wyjazd turystyczny czy biznesowy planuje się zwykle wcześniej, więc jest na to czas. Kiedy uznasz, że to odpowiedni moment, nie biegnij do najbliższego kantoru. Kursy liry tureckiej mogą znacząco się wahać w zależności od miejsca ich zakupu. Sprawdź, jakie możliwości w tym zakresie dają kantory on-line. Nie musisz przecież wymieniać wszystkiego od razu.

Popularnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiej kwoty w TRY, a reszty w dolarach lub euro. Wymiana w Turcji tych dwóch walut na miejscowe pieniądze będzie dużo korzystniejsza niż robienie tego w Polsce. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić, ponieważ zarówno waluta EUR, jak i USD mają w Turcji bardzo wysoki kurs.

Jeśli masz taką możliwość, na przykład przy okazji wyjazdu wakacyjnego, skorzystaj z niej. Za hotel czy w dobrej restauracji będziesz mógł płacić w euro lub dolarach, ale miejscowa waluta wciąż może być potrzebna. Korzystanie z tureckich bankomatów jest natomiast obłożone sporą prowizją. Zanim zdecydujesz się na taki ruch, doczytaj, ile zapłacisz za wypłatę. Omijaj najdroższe bankomaty, ponieważ korzystanie z nich się nie kalkuluje.

Zobacz też:  Czy warto kupić dolary? 2022 rokiem wahań kursów walut

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce w ramach inwestycji?

Nietrudno się domyślić, że turecka waluta nie jest polecana przez specjalistów, ponieważ odnotowuje rekordowe spadki. Dla odważnych to wciąż interesująca alternatywa, ponieważ zauważalne są nagłe, często duże skoki kursu TRY. Można z tego skorzystać, inwestując niewielkie kwoty na krótki okres. Oznacza to, że w inwestowanie w liry tureckie trzeba się dość mocno zaangażować, obserwując nie tylko kursy, ale również to, co dzieje się w kraju. Znaczenie ma również sytuacja w Stanach Zjednoczonych, ponieważ waluta turecka i amerykańska są ze sobą ściśle powiązane. 

Kurs liry tureckiej – rokowania na najbliższe miesiące

Nietrudno się domyślić, że nowa lira będzie w najbliższym czasie raczej traciła na wartości, choć oczywiście prowadzone są działania mające na celu zatrzymanie tego procesu. Na razie nie są one jednak efektywne. Wyjeżdżając do Turcji, można bez obaw wymienić mniejsze kwoty, ponieważ to zwyczajnie niezbędne, ale jeśli chodzi o działania na większą skalę – nie ma podstaw, żeby robić długoterminowe inwestowanie w TRY. W obieg puszczane są kolejne banknoty o wysokich nominałach, a to napędza jedynie inflację, która i tak już bije rekordy. Nie jest to droga do stabilizacji.

Liry tureckie a amerykańskie dolary

Zostało już wspomniane, że są takie waluty – jak chociażby liry tureckie – których wartość jest bezpośrednio uzależniona od ceny USD. Dolar amerykański, mimo kryzysu, wciąż ma bardzo dobry kurs, a to oznacza, że tracą na tym tak zwane „waluty egzotyczne”. Działania amerykańskiego rządu, ale i rządów innych bogatych państw zmierzają do tego, żeby dolar był możliwie jak najmocniejszy, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na gospodarki tych krajów. Nie należy więc zakładać, że w najbliższym czasie odnotowane zostaną większe spadki najważniejszej waluty świata. Nawet euro nie radzi sobie w obliczu kryzysu tak dobrze, jak amerykańska waluta. To chyba o czymś świadczy?

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Podpowiadamy!

W Turcji akceptuje się dolary i euro, dlatego ich posiadanie jest uzasadnione, ale nie we wszystkich przypadkach. W miejscowościach turystycznych nie będzie problemu z płatnością, ale na prowincji już tak, dlatego warto zabrać do Turcji nieco miejscowej waluty. Kurusze, miejscowe monety, nie są obecnie wiele warte, dlatego nie ma sensu ich używać. Zdecydowanie poręczniejsze są wyższe nominały.

Zobacz też:  Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów

Waluta Turcji przeżywa w ostatnich latach załamanie, co bezpośrednio wpływa na sytuację gospodarczą kraju. Jeśli jedziesz w celach turystycznych, nie musisz się tym faktem jednak przejmować, ponieważ robisz krótkotrwałą inwestycję w tamtejszą walutę. Zdecydowanie więcej obaw powinny mieć osoby, które wymieniają większe kwoty z myślą o ewentualnym zysku.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto kupić liry tureckie w Polsce, to odpowiedź brzmi – nie warto. Kursy mogą być zawyżone, a dostępność waluty nie jest duża. Zabierz niewielką kwotę, a resztę wymień już na miejscu. Tak będzie najbardziej opłacalnie. Jaką walutę zabrać? Dolary są najchętniej przyjmowane, ale euro również będzie odpowiednim wyborem. W Turcji zapłacisz również funtami, ale nie wszędzie i nie po najlepszym kursie. Szczególnie uważaj w kurortach turystycznych – miejscowi lubią próbować zakłamywać kurs podczas sprzedaży towarów i usług. Oczywiście na swoją, a nie na twoją korzyść. 

Waluta w Turcji traci na wartości od wielu lat. Sytuacja jest zatem bardzo trudna – nie tylko dla miejscowych, ale również osób, które planują wyjazd lub inwestycję w liry. Wakacje w Turcji to niewielkie ryzyko, ponieważ zwykle nie zabiera się ze sobą większych kwot pieniędzy. Jak już zostało wspomniane, odpowiadając na pytanie, czy warto kupić liry tureckie w Polsce, lepiej zabrać ze sobą twardą walutę. Posiadanie większej ilości tureckich lirów zwyczajnie nie ma ekonomicznych podstaw. Miejscowi są przygotowani na przyjmowanie innych walut, ale oczywiście nie złotówek. Zanim podejmiesz się wymiany na miejscu, skontroluj aktualny kurs. Jeśli masz dostęp do internetu, to niewielki problem.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czym jest kontraktowa produkcja wyrobów medycznych?

Następny artykuł
Dieta ketogeniczna dla pracownika biurowego

Dieta ketogeniczna dla pracownika biurowego

Zobacz też