Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?

Inwestycja w złoto to jeden z popularniejszych sposobów na ulokowanie kapitału w czasach inflacji. Okazuje się, że to jedna z bardziej stabilnych lokat środków pieniężnych w długim czasie.
Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto jest chętnie wybieranym sposobem na zabezpieczenie oszczędności przed utratą wartości. Rozwiązanie to nie jest jednak dedykowane dla każdego inwestora. Zanim więc zdecydujesz się kupić złoto w postaci sztabek, monet bulionowych czy instrumentów wyeksponowanych na cenny kruszec, zapoznaj się z naszym artykułem i charakterystyką tych produktów. 

Fenomen króla metali szlachetnych

Złoto dawno przestało być częścią systemu monetarnego. Nie stanowi już oparcia dla żadnej z walut.  Nie stosuje się go powszechnie w płatnościach. Pomimo to cały czas odgrywa ważną rolę w sektorze finansów i stanowi przedmiot zainteresowań ze strony inwestorów.

Król metali cechuje się unikalnymi właściwościami oraz ograniczonością zasobów. Złoto niełatwo spotkać w przyrodzie. Jest trwałe, ale jednocześnie kowalne i ciągliwe, co pozwala na jego podział i nadanie mu dowolnej formy. Metal nie śniedzieje i nie utlenia się pod wpływem wody czy powietrza.

Dane pokazują, że do dziś wydobyto prawie 200 tysięcy ton złota. Szacuje się, że pod ziemią pozostało go około 50 tysięcy ton. Wystarczy to na blisko 30 lat pracy wydobywczej.

Charakterystyka inwestycji w złoto

Wbrew powszechnym przekonaniom, inwestowanie w złoto nie jest jedynie domeną inwestorów długoterminowych. Cennym kruszcem coraz silniej interesują się traderzy zarabiający na zmianach, a więc inwestujący krótkoterminowo.

Złoto i ryzyko inwestycyjne

Przez wielu inwestycje w złoto traktowane są jako bezpieczne i opłacalne inwestycje. Faktycznie cechują się one niewielkim ryzykiem, szczególnie w długim okresie, ale należy pamiętać, że i do nich warto podchodzić z ostrożnością. Zrozumienie zjawisk i zależności ekonomicznych mających wpływ na cenę złota pozwala w odpowiednim momencie wejść lub wycofać się z inwestycji.

Zobacz też:  Czy warto kupić złoto w Dubaju?

Praktyka pokazuje, że najkorzystniej jest zakładać, że kruszec będzie kupowany na minimum 10 lat, a jego osobiste zasoby w tym czasie regularnie powiększane.

Biorąc pod uwagę inwestowanie krótkoterminowe, trzeba przyznać, że dzienne wahania kursu złota są nieznaczne. Na chwilę obecną, inwestycje w złoto należy uznać za bardziej stabilne niż w surowce przemysłowe czy akcje giełdowe.

Jak można inwestować w złoto? Złoto fizyczne i inwestycyjne

Inwestycje w złoto mogą przybrać różnorodną formę. Poniżej prezentujemy możliwe scenariusze.

Złota biżuteria

Zakup złotej biżuterii w celach inwestycyjnych nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli nie jesteś znawcą i kupujesz biżuterię od jubilerów. Taką biżuterię niełatwo odsprzedać z zyskiem, ponieważ jej cena zawiera nie tylko wartość kruszcu, ale też cenę pracy jubilera. Ponadto biżuterii nie produkuje się z tak zwanego złota czystego.

Złote monety kolekcjonerskie

Inwestowanie w złote monety kolekcjonerskie ma sens jedynie wówczas, kiedy masz specjalistyczną wiedzę, która pozwoli ci na wyselekcjonowanie rzadkich okazów, które dodatkowo są pożądanymi ze względów numizmatycznych.

Złoto inwestycyjne, czyli złote sztabki i monety bulionowe

Złote monety bulionowe oraz sztabki złota to złoto fizyczne, nazywane inaczej „inwestycyjnym”. Fizyczne złoto cechuje się czystym składem, nie posiada walorów estetycznych i wartości kolekcjonerskiej. To doskonałe aktywo długoterminowe dedykowane przechowywaniu majątku w złocie.

Złote sztabki i monety przejawiają takie same korzyści. Nie ma zatem znaczenie, którą formę wybierzesz. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich zakup, dokonuj transakcji jedynie z renomowanymi producentami.

Kiedy kupujesz złoto z rynku wtórnego, to wybieraj jedynie monety w dobrym stanie technicznym oraz sztabki opakowane w ochronne certipacki, które stanowią o ich autentyczności.

W kontekście zakupu złota fizycznego coraz częściej pojawiają się pytania, czy warto kupić złoto w Gruzji? Początkujący inwestorzy, którzy chcą ochronić swoje oszczędności przed inflacją, pytają też, czy warto kupić złoto w Dubaju? Naszym zdaniem warto rozważyć tę opcję, ale najpierw należy sprawdzić ceny w lokalnej mennicy.

Zobacz też:  Czy warto kupić złoto w Dubaju?

Złoto papierowe”

Mianem złota papierowego określa się instrumenty finansowe wyeksponowane na kruszec, a więc pozwalające zarabiać na zmianie jego ceny.  Aby zakupić tego rodzaju aktywa, niezbędne będzie posiadanie rachunku maklerskiego lub konta Forex. Transakcja będzie swoim wyglądem przypominać te, do których dochodzi na giełdzie papierów wartościowych.

Wyróżnić można kilka rodzajów tak zwanego złota papierowego:

  • jednostki uczestnictwa w funduszu ETF w pełni zabezpieczonym kruszcem;
  • jednostki uczestnictwa w funduszu ETF naśladującym zmiany kursu rynkowego złota;
  • kontrakty terminowe wyeksponowane na złoto;
  • akcje wybranego producenta złota inwestycyjnego;
  • akcje wybranej spółki wydobywczej.

Kiedy warto kupić złoto?

Złoto warto trzymać oraz zwiększać jego zasoby, kiedy oczekuje się ujemnych stóp procentowych oraz nadejścia trudnych czasów dla gospodarki narodowej. Kryzys jest zatem idealnym czasem na inwestycje w złoto.

Obecnie (początek roku 2023) najtańsza, 1-gramowa sztabka złota, kosztuje około 300 złotych. Natomiast najtańsza moneta o masie 1/25 uncji – około 400 złotych.

Kiedy opłaca się sprzedać złoto?

Dane historyczne pokazują, że złoto nie ma dużego potencjału wzrostu, kiedy koniunktura gospodarcza i prognozy dla niej są dobre. Kiedy więc zaczynasz pozytywnie zapatrywać się na przyszłość, to na próżno czekać na wzrost ceny kruszców.

Czy warto zainwestować w złoto?

Inwestycja w złoto posiada wiele zalet, ale nie jest też wolna od wad. Należy odrębnie traktować inwestycje w złoto fizyczne oraz inwestycje w złoto papierowe.

Inwestycja w złoto fizyczne – wady i zalety

Kupując złoto fizyczne, możesz korzystać ze wszystkich jego właściwości fizycznych. Sztabki czy monety z łatwością można spieniężyć w każdej części świata. Są wolne od wpływu działań rządowych czy instytucjonalnych.

Warto wiedzieć, że złoto fizyczne można uznać za nieopodatkowany sposób przechowywania majątku. Aby uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży złota, transakcja musi się odbyć minimum pół roku po jego zakupie.

Zobacz też:  Czy warto kupić złoto w Dubaju?

Podstawową wadą złota w postaci sztabek lub monet jest konieczność ich przechowywania, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dla nowicjuszy problemem może okazać się też okazyjny zakup lub sprzedaż kruszcu. Dodatkowo opłacalny jest jedynie zakup złota w odpowiedniej masie – minimum 1 uncji (31,1 g).

Inwestycja w złoto papierowe – wady i zalety

Złoto papierowe występuje w wielu formach i każda z nich posiada własny szereg wad oraz zalet. Wszystkie je łączy łatwość w zawieraniu transakcji oraz brak problemów i kosztów związanych z przechowywaniem jednostek uczestnictwa czy akcji. Ta forma umożliwia łatwe zarządzanie posiadanymi walorami i szybkie reagowanie na zmiany zachodzące na rynkach finansowych.

Wadą złota papierowego jest brak pełnej kontroli nad inwestycją oraz całkowity brak anonimowości.

Podsumowując, w czasach kryzysu popyt na złoto rośnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ to obecnie bardzo opłacalna inwestycja. Inwestować można nie tylko w złoto fizyczne, a więc w monety i sztabki, ale również w złoto papierowe w postaci papierów wartościowych.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czy warto teraz kupić mieszkanie

Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Następny artykuł
czy warto kupić działkę rod

Czy warto kupić działkę ROD?