Czy zakup tańszego niż złoto srebra jest bardziej opłacalny i wiąże się z mniejszym ryzykiem? Sprawa nie jest taka prosta. Jeśli jednak dowiesz się, jak inwestować w srebro, będziesz działać ostrożnie i z rozwagą, masz duże szanse na zysk. Dowiedz się, czym charakteryzuje się rynek srebra inwestycyjnego i kupuj bezpiecznie!
Jak kształtują się ceny srebra w ostatnich latach?
Rynek srebra jest dość charakterystyczny i mocno różni się od rynku złota. Srebro od wieków było metalem wykorzystywanym w celach użytkowych – i tak jest do dzisiaj. Szacuje się, że jedynie około 20-30% kupowanego i sprzedawanego srebra ma charakter inwestycyjny. To sprawia, że rynek srebra jest określany jako bardziej „płytki” niż rynek złota. Wiąże się to z większą podatnością na czynniki zewnętrzne i większymi wahaniami cen.
Ceny srebra są mocno powiązane z cenami złota. Jeśli koszt zakupu złota wzrasta lub maleje, można być niemal pewnym, że podobnie stanie się w przypadku srebra – z tą jednak różnicą, że zmiana będzie wyraźniejsza.
Gdy analizuje się wykresy przedstawiające ceny srebra w ostatnich kilku latach, to można zauważyć, że w spokojniejszych okresach nie ulegają one dużym zmianom. Gdy jednak pojawia się kryzys (np. pandemia czy wojna) wahania są bardzo duże, sięgające nawet 25-30%.
Złoto czy srebro – co wybrać?
Inwestowanie w srebro jest uważane za tańszą opcję w porównaniu z inwestowaniem w złoto. Gdy przyjrzeć się cenom obu metali szlachetnych, to rzeczywiście tak jest. Cena uncji (ok. 31 g) złota to przeważnie około 1,5 tysiąca dolarów, podczas gdy uncji srebra – zaledwie około 20 dolarów.
Nie jest jednak powiedziane, że ilość posiadanych przez ciebie pieniędzy determinuje wybór rodzaju kruszcu. Zarówno złoto, jak i srebro, możesz kupić w różnych formach – sztabkach czy monetach różniących się rozmiarami. To ty decydujesz, czy za określoną kwotę kupisz niewielką ilość złota, czy większą – srebra.
Jak zainwestować w srebro, by nie stracić? Tu nie ma znaczenia, jaki rodzaj kruszcu kupujesz. Zarówno w przypadku srebra, jak i złota, ważne jest przede wszystkim, by nie lokować w tę inwestycję całego kapitału, ale jedynie niewielką część.
Jak zainwestować w srebro – bezpiecznie i bez ryzyka?
Chcesz zdywersyfikować źródła swoich przychodów i postawić na zakup nowych aktywów, ale właściwie to… jak inwestować w srebro? Do wyboru masz dwa rozwiązania:
- zakup fizycznego srebra – może to być biżuteria, monety lub sztabki, gdy decydujesz się na taki zakup, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu srebrnych przedmiotów przed kradzieżą;
- zakup ETF-ów, czyli akcji spółek zajmujących się wydobywaniem srebra.
Kupując ETF-y, masz możliwość handlu srebrem na wirtualnych rynkach. Uważnie śledząc sytuację na giełdzie i wykorzystując odpowiedni moment, możesz dużo zarobić dzięki różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że takie spekulacyjne działania są zawsze obarczone ryzykiem.
Znacznie bezpieczniejsze jest traktowanie inwestycji w srebro jako sposobu na długofalowe lokowanie kapitału. Można być niemal pewnym, że w wyniku inflacji i coraz większego popytu cena srebra będzie stopniowo rosła.
Wiesz już, jak zainwestować w srebro? Teraz śledź uważnie jego ceny i wybierz najlepszy moment na inwestycję!
Zobacz także:
- Inwestycje w metale szlachetne – srebro, a może złoto?
- Jak inwestować w złoto i srebro – poradnik dla początkujących
- W co inwestować w czasie wojny?
- Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?
- Inwestowanie w zboże – czy to szansa na zysk?