Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?

Lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje są dla ciebie zbyt mało opłacalne? Sprawdź, czy warto inwestować w złoto w 2022 roku, jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji i ile złota kupić.
czy warto inwestować w złoto 2022

Skoro wysokiej inflacji nie towarzyszy wyraźny wzrost oprocentowania na kontach i lokatach, może lepiej poszukać innych sposobów na zainwestowanie pieniędzy? Zakup złota może być jednym z nich. Dowiedz się, jak rozpocząć inwestowanie w złoto w 2022 roku.

Czy ceny złota będą rosły w najbliższych latach?

Ceny złotego kruszcu są jednymi z najbardziej stabilnych na rynku finansowym. Skutecznie opierają się wpływowi inflacji i innych czynników. Z czego to wynika?

Z jednej strony ceny złota są uwarunkowane popytem i podażą, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych towarów. Z drugiej – na cenę ma wpływ to, że raz wydobyta sztabka pozostaje w obiegu nieskończenie długo. Złoto jest niezwykle wytrzymałym metalem, nie ulega korozji i innym szkodliwym procesom, dzięki czemu nie traci na wartości.

Wahania cen złota są bardzo niewielkie. Z tego powodu nie warto traktować zakupu złota jako inwestycji, która zwróci się po krótkim czasie. To raczej inwestycja długoterminowa, a także zabezpieczenie środków finansowych przed inflacją i kryzysem.

Ciekawostką jest fakt, że światowe zasoby złota powoli się kończą. Szacuje się, że ten rzadki metal będzie można wydobywać do około 2040-2050 roku. Później na rynku będzie znajdowała się ograniczona ilość złota, co z pewnością przełoży się na popyt i na ceny. Jeśli jesteś gotów na to, by poczekać na zysk tak długo, możesz być niemal pewien, że inwestycja w złoto ci się opłaci.

Czy warto teraz kupić złoto? Jak inwestować w czasie wysokiej inflacji?

W 2021 roku mieliśmy do czynienia z dość intensywnym wzrostem cen złota. Wiązało się to ze zwiększonym popytem, wywołanym przez pandemię COVID (której towarzyszyło poczucie niepewności) i coraz wyższą inflacją. Obecnie, w 2022 roku, wzrost cen wyhamował. Można powiedzieć, że rynek nieco się nasycił, a inwestorzy nie są już zainteresowani zakupem złota w takim stopniu jak w poprzednich latach.

Zobacz też:  Jak inwestować w srebro?

Przykładem są wahania cen w ostatnich miesiącach. Jeszcze wiosną uncja złota (28,35 gramów) kosztowała ponad 2000 dolarów. We wrześniu cena wynosiła już tylko 1700 dolarów. Trzeba jednak wspomnieć, że nie przełożyło się to na ceny złota w Polsce, z uwagi na spadek wartości złotówki względem dolara.

Inwestowanie w złoto w 2022 roku – ile cennego kruszcu kupić?

Inwestowanie w złoto w 2022 roku jest postrzegane jako dość bezpieczne. Zakup złota nie wiąże się z ryzykiem, z jakim ma się do czynienia np. podczas grania na giełdzie czy handlowania kryptowalutami. Trzeba jednak pamiętać, że na zakupie złota również można stracić. Zawsze należy liczyć się z:

  • kradzieżą złota przechowywanego w domu – z tego względu warto zadbać o odpowiednie miejsce dla tych aktywów fizycznych, np. sejf;
  • interwencją państwa – obecnie jest to dość mało prawdopodobne, ale w przeszłości władze niektórych krajów wprowadzały przepisy zakazujące posiadania złota w sztabkach czy monetach.

Jeśli nie chcesz nadmiernie ryzykować, warto kierować się zasadą mówiącą o tym, by inwestować tylko tyle, ile jesteś gotów stracić. Nawet jeśli inwestowanie w złoto w 2022 roku, przy wysokiej inflacji, wydaje się bardzo opłacalne, lepiej nie lokować w te aktywa wszystkich swoich oszczędności. Podstawą udanego inwestowania jest dywersyfikacja aktywów i przeznaczenie pieniędzy także na akcje, obligacje czy lokaty.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupu złota?

Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku? Jeśli uznasz, że to dobry moment, pamiętaj o tym, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas transakcji. Przede wszystkim kupuj ze sprawdzonego źródła – najlepszym będzie bank lub mennica. Złoto można kupować w sztabkach o różnej wielkości i wadze, a także w formie monet. W co lepiej inwestować? Większość osób wybiera klasyczne sztabki, jednak wielu ekspertów uważa złote monety za bezpieczniejsze – według nich mogą być lepszym środkiem płatniczym np. w czasie wojny czy kryzysu finansowego.

Zobacz też:  Jak inwestować w wodę? ETF-y i inne rozwiązania

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, na pewno zależy ci na tym, by uniknąć kupowania podróbek. Złoto warto kupować stacjonarnie, a nie przez internet – wówczas możesz dokładnie ocenić wygląd sztabki czy monety. W bankach, mennicach i specjalistycznych sklepach często możesz także skorzystać ze spektrometru, czyli urządzenia sprawdzającego rodzaj kruszcu. I jeszcze jedna rada specjalistów – fałszerze częściej podrabiają duże sztabki, dlatego bezpieczniejszy jest zakup złota w mniejszych fragmentach.

Czy warto teraz kupić złoto? Jeśli masz wolne środki, to dobry moment na inwestycję – przy zakupie złota niemal zawsze możesz liczyć na długoterminowy zysk.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inwestowanie w biżuterię

Inwestowanie w biżuterię – co powinieneś wiedzieć?

Następny artykuł
czy warto kupić dolary

Czy warto kupić dolary? 2022 rokiem wahań kursów walut

Zobacz też