Inwestowanie w metale szlachetne, surowce energetyczne czy nawet zwierzęta gospodarcze to szansa na zarobek. Oczywiście pieniądze nie leżą i nie czekają, aż ktoś je podniesie, ale przy zaangażowaniu i odpowiedniej analizie zarobek jest realnym scenariuszem. Inwestowanie w surowce – jako proces – przypomina handel akcjami. Są one zresztą ze sobą ściśle powiązane. Żeby jednak zrozumieć te zależności, trzeba wiedzieć, jak inwestować w surowce. I to inwestować skutecznie.
Surowce – czym właściwie są? Odrobina teorii
Żeby zrozumieć, z czym mamy do czynienia, warto poświęcić chwilę na poznanie teorii. Surowce to podstawowe dobro fizyczne, które często jest wykorzystywane do produkcji innych towarów, a nawet świadczenia usług. To zatem obszerna kategoria, która obejmuje paliwa kopalniane, produkty rolne oraz rudy mineralne. Wiele osób błędnie zakłada, że do tej grupy zalicza się jedynie ostatni z wymienionych. Widać, że wyraźnie, że dla inwestujących jest wiele ciekawych możliwości potencjalnego zarobku. Dużą wygodą jest również fakt, że obecnie wszystkie transakcje można przeprowadzać drogą elektroniczną.
Jak inwestować w surowce? Charakterystyka rynku surowców
Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować w surowce, to warto powiedzieć na wstępie, że nie ma idealnego, złotego środka. Jest wiele technik, które w zależności od okoliczności mogą przynosić dobre rezultaty. Najczęściej spotyka się jednak sytuację, gdy traderzy działający na rynku surowców, analizują na bieżąco sytuację i starają się zareagować na zmieniające się trendy w popycie oraz podaży. Wykorzystują więc dynamizm sytuacji do szybkiego obracania surowcami – aby zmiany w cenach wykorzystać na własną korzyść.
Popularne jest również rozwiązanie, w czasie którego grupa inwestorów wchodzi na rynek w celu dywersyfikacji portfeli. Uzupełniają oni je aktywami różnego rodzaju, co w konsekwencji sprawia, że zmniejszą własną ekspozycję na rynek akcji. Jest to sprawdzony sposób ochrony własnego kapitału przed inflacją. Historia pokazuje bowiem, że surowce – oceniana jako klasa aktywów – bardzo dobrze radzą sobie w sytuacji rosnących cen i niskich stóp procentowych. To wiedza, którą łatwo wykorzystać w inwestycji oraz podpisywania kontraktów CFD.
Duży wybór inwestycyjny – złoto, platyna, węgiel i inne popularne surowce
Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem, z czego warto sobie zdawać sprawę. Zanim więc podejmiesz decyzję o kupowaniu akcji spółek, wejściu na giełdę czy zakupie surowców, przeanalizuj sytuację. Jeśli chodzi o rynek surowcowy, to dzieli się ona cztery podstawowe grupy surowców:
- rolne – kawa, cukier, kakao, bawełna itd.;
- metale – szlachetne (złoto, srebro, platyna) oraz nieszlachetne (miedź, żelazo itp.);
- energetyczne – produkty ropopochodne (ropa naftowa i gaz ziemny);
- zwierzęta gospodarcze – żywe bydło, trzoda chlewna, ale również produkty odzwierzęce.
Śledzenie indeksów giełdowych oraz notowań szybko da odpowiedź, w co w danym okresie warto inwestować. Popyt i podaż się zmieniają, a ceny danego surowca mogą szybko ulec zmianie. Szczególnie że – oceniając globalnie – sytuacja na rynkach jest w ostatnim czasie bardzo chwiejna i dynamiczna. Wykorzystywanie instrumentów analitycznych jest w tym wypadku kluczem do sukcesu.
Przyjęło się jednak, że są pewne surowce, w które – niezależnie od sytuacji – warto inwestować, ponieważ jest to obarczone niewielkim ryzykiem i dużą szansą na zarobek. Zaliczają się do nich:
- ropa naftowa WTI;
- ropa naftowa Brent;
- soja;
- kukurydza;
- pszenica;
- gaz ziemny;
- miedź;
- srebro;
- złoto.
Poszerzanie portfela inwestycyjnego o surowce jest zabiegiem coraz powszechniejszym. Wydobycie metali szlachetnych, wzrost cen towarów rolnych i surowców przemysłowych – wszystkie te zmienne mają znaczenie, które trzeba brać pod uwagę. Produkcja na skalę przemysłową również wpływa bezpośrednio na ceny akcji, a popyt przecież napędza podaż. Odpowiadając na pytanie, jak inwestować w surowce, najłatwiej odpowiedzieć – rozsądnie. Ale przede wszystkim nie rezygnować z tej możliwości, bo daje ogromne pole manewru i szansę na spore zyski.
Zobacz także:
- Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów
- Recesja – w co inwestować w dobie kryzysu?
- Stagflacja – w co inwestować, by chronić swoje oszczędności?
- W co inwestować w 2022 roku? Jakie inwestycje są bezpieczne?
- Inwestycje w metale szlachetne – srebro, a może złoto?