Jak inwestować w surowce? Poradnik inwestowania

Surowce to popularna klasa aktywów – zarówno wśród inwestorów, jak i daytraderów. Dają one bowiem duże możliwości, a także pozwalają na realne zarobki. Żeby jednak to się opłacało, trzeba wiedzieć, jak inwestować w surowce.
jak inwestować w surowce

Inwestowanie w metale szlachetne, surowce energetyczne czy nawet zwierzęta gospodarcze to szansa na zarobek. Oczywiście pieniądze nie leżą i nie czekają, aż ktoś je podniesie, ale przy zaangażowaniu i odpowiedniej analizie zarobek jest realnym scenariuszem. Inwestowanie w surowce – jako proces – przypomina handel akcjami. Są one zresztą ze sobą ściśle powiązane. Żeby jednak zrozumieć te zależności, trzeba wiedzieć, jak inwestować w surowce. I to inwestować skutecznie.

Surowce – czym właściwie są? Odrobina teorii

Żeby zrozumieć, z czym mamy do czynienia, warto poświęcić chwilę na poznanie teorii. Surowce to podstawowe dobro fizyczne, które często jest wykorzystywane do produkcji innych towarów, a nawet świadczenia usług. To zatem obszerna kategoria, która obejmuje paliwa kopalniane, produkty rolne oraz rudy mineralne. Wiele osób błędnie zakłada, że do tej grupy zalicza się jedynie ostatni z wymienionych. Widać, że wyraźnie, że dla inwestujących jest wiele ciekawych możliwości potencjalnego zarobku. Dużą wygodą jest również fakt, że obecnie wszystkie transakcje można przeprowadzać drogą elektroniczną.

Jak inwestować w surowce? Charakterystyka rynku surowców

Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować w surowce, to warto powiedzieć na wstępie, że nie ma idealnego, złotego środka. Jest wiele technik, które w zależności od okoliczności mogą przynosić dobre rezultaty. Najczęściej spotyka się jednak sytuację, gdy traderzy działający na rynku surowców, analizują na bieżąco sytuację i starają się zareagować na zmieniające się trendy w popycie oraz podaży. Wykorzystują więc dynamizm sytuacji do szybkiego obracania surowcami – aby zmiany w cenach wykorzystać na własną korzyść.

Zobacz też:  Jak inwestować w srebro?

Popularne jest również rozwiązanie, w czasie którego grupa inwestorów wchodzi na rynek w celu dywersyfikacji portfeli. Uzupełniają oni je aktywami różnego rodzaju, co w konsekwencji sprawia, że zmniejszą własną ekspozycję na rynek akcji. Jest to sprawdzony sposób ochrony własnego kapitału przed inflacją. Historia pokazuje bowiem, że surowce – oceniana jako klasa aktywów – bardzo dobrze radzą sobie w sytuacji rosnących cen i niskich stóp procentowych. To wiedza, którą łatwo wykorzystać w inwestycji oraz podpisywania kontraktów CFD.

Duży wybór inwestycyjny – złoto, platyna, węgiel i inne popularne surowce

Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem, z czego warto sobie zdawać sprawę. Zanim więc podejmiesz decyzję o kupowaniu akcji spółek, wejściu na giełdę czy zakupie surowców, przeanalizuj sytuację. Jeśli chodzi o rynek surowcowy, to dzieli się ona cztery podstawowe grupy surowców:

 • rolne – kawa, cukier, kakao, bawełna itd.;
 • metale – szlachetne (złoto, srebro, platyna) oraz nieszlachetne (miedź, żelazo itp.);
 • energetyczne – produkty ropopochodne (ropa naftowa i gaz ziemny);
 • zwierzęta gospodarcze – żywe bydło, trzoda chlewna, ale również produkty odzwierzęce.

Śledzenie indeksów giełdowych oraz notowań szybko da odpowiedź, w co w danym okresie warto inwestować. Popyt i podaż się zmieniają, a ceny danego surowca mogą szybko ulec zmianie. Szczególnie że – oceniając globalnie – sytuacja na rynkach jest w ostatnim czasie bardzo chwiejna i dynamiczna. Wykorzystywanie instrumentów analitycznych jest w tym wypadku kluczem do sukcesu.

Przyjęło się jednak, że są pewne surowce, w które – niezależnie od sytuacji – warto inwestować, ponieważ jest to obarczone niewielkim ryzykiem i dużą szansą na zarobek. Zaliczają się do nich:

 • ropa naftowa WTI;
 • ropa naftowa Brent;
 • soja;
 • kukurydza;
 • pszenica;
 • gaz ziemny;
 • miedź;
 • srebro;
 • złoto.

Poszerzanie portfela inwestycyjnego o surowce jest zabiegiem coraz powszechniejszym. Wydobycie metali szlachetnych, wzrost cen towarów rolnych i surowców przemysłowych – wszystkie te zmienne mają znaczenie, które trzeba brać pod uwagę. Produkcja na skalę przemysłową również wpływa bezpośrednio na ceny akcji, a popyt przecież napędza podaż. Odpowiadając na pytanie, jak inwestować w surowce, najłatwiej odpowiedzieć – rozsądnie. Ale przede wszystkim nie rezygnować z tej możliwości, bo daje ogromne pole manewru i szansę na spore zyski.

Zobacz też:  Czy warto kupić złoto w Gruzji?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak inwestować w waluty

Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów

Następny artykuł
czy warto kupić złoto z Dubaju

Czy warto kupić złoto w Dubaju?

Zobacz też