Czy warto kupić dolary? 2022 rokiem wahań kursów walut

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić dolary? 2022 rok przyniósł ogromne zamieszanie na rynkach walutowych, dlatego odpowiedź na to pozornie proste pytanie wymaga dogłębniejszej analizy.
czy warto kupić dolary

Euro, funty oraz dolary od zawsze były tak zwanymi walutami pewnymi, w które inwestowało się bez większego ryzyka. Ostatnie miesiące sprawiły jednak, że nie można powiedzieć tego z pełnym przekonaniem, ponieważ kursy walut potrafią tak szybko spaść, jak odbić, dlatego przewidzenie i ocenienie wszystkich zmiennych nie jest prostym zadaniem. Czy warto kupić dolary? 2022 rok pokazał, że może to być dobra inwestycja, ale tylko pod określonymi warunkami.

Rynek walutowy w 2022 roku – zawirowania i nieprzewidywalność

Wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu miesięcy – pandemia, wojna w Ukrainie i w końcu inflacja – sprawiły, że sytuacja na rynkach walut jest nie do przewidzenia. Kurs polskiego złotego regularnie spada, co wpływa na umacnianie się dolara amerykańskiego czy euro. Wydaje się więc, że inwestowanie w te waluty jest dobrym rozwiązaniem. Sęk w tym, że na ten moment trudno przewidzieć, kiedy trend dotyczący złotówki ulegnie zmianie.

Wojna na Ukrainie

Choć wojna ma większy wpływ na euro, niż na kurs dolara, na pewno odbija się całościowo na rynku walutowym. Zauważalne są większe niż dotychczas wahania franka szwajcarskiego. Wysokie kursy osiągają waluty, które dotychczas nie przodowały w tym aspekcie. Embargo nałożone na Rosję, a także niepokoje we wschodniej części Ukrainy sprawiają, że nie należy się spodziewać, że sytuacja szybko się ustabilizuje. Wojna błyskawiczna przerodziła się w wielomiesięczny konflikt, którego efekty – gospodarcze i finansowe – odczuwać będziemy jeszcze bardzo długo. Póki sytuacja się nie wyjaśni, nie ma co liczyć na spokój na rynku walut.

Inflacja

Efektem pandemii i wojny jest szalejąca inflacja. W Polsce bije ona kolejne rekordy. W krajach bogatszych nie jest aż tak wysoka, ale wciąż zauważalnie wpływa na światową gospodarkę. W tej sytuacji również nie należy spodziewać się szybkiej poprawy. Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki rośnie i to się raczej nie zmieni. Polska waluta nie jest jednak obecnie zbyt popularna wśród inwestorów, ponieważ tendencja spadkowa raczej utrzyma się dłuższy czas. Podobnie jak inflacja w Polsce, która ma być coraz większa. Zdaniem ekspertów – nawet do końca przyszłego roku. Możemy więc zapomnieć o silnej polskiej walucie, a sytuacja gospodarcza może znacząco się pogorszyć.

Zobacz też:  Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów

Czy warto kupić dolary? 2022 rok szansą na udaną inwestycję

Inwestorzy od wielu miesięcy zachodzą w głowę, czy warto kupić dolary? 2022 rok udowodnił, że niczego nie można być pewnym, a inwestycje, które wydawały się pewne, mogą okazać się ogromnym niepowodzeniem. Kurs dolara względem złotówki stale rośnie, dlatego inwestowanie w tę walutę może okazać się dobrym pomysłem. Z zastrzeżeniem, że nie będzie się liczyło na szybki powrót do polskiej waluty. Z poniższych analiz wynika, że sytuacja naszej gospodarki nie poprawi się w najbliższym czasie, dlatego nie należy zakładać odkupowania złotówek. Dolar lub euro to pewniejsza inwestycja na trudne czasy.

Warto kupować dolary, ale najlepiej w momencie, gdy pojawiają się wyraźne spadki. Tych ostatnio nie brakuje, ponieważ kursy reagują na wszystkie, nawet drobne wydarzenia na świecie w sposób bardzo gwałtowny. Szukanie okazji inwestycyjnej jest więc najlepszym rozwiązaniem. Amerykańska waluta, jako najważniejsza na całym świecie, musi trzymać mocny kurs, bo od tego zależy kondycja wielu gospodarek świata. Na ten moment nie pojawiają się prognozy sugerujące, jakby dolar amerykański miał tracić na wartości. Należy jednak podochodzić do nich z odpowiednim dystansem.

Dolar jako bezpieczna waluta

Waluty europejskie są bardziej narażone na wahania wynikające z sytuacji geopolitycznej niż dolar. Właśnie dlatego to amerykańska waluta określana jest obecnie „bezpieczną przystanią inwestycyjną”. Na ewentualne zyski może i trzeba będzie trochę poczekać, ale nie ma co obawiać się większych spadków. Posiadanie inwestycji w najmocniejszych walutach – właśnie dolarach, ewentualnie funtach brytyjskich – wydaje się szansą na przetrwanie kryzysu. Wysoki kurs euro może być zjawiskiem tymczasowym, dlatego warto zachować rozwagę. Sytuacja na rynkach finansowych jest daleka od stabilnej.

Wydaje się, że najbardziej na obecnej sytuacji tracą waluty mniejsze, lokalne – jak właśnie złotówki, korony szwedzkie czy jen japoński. To one narażone są na największe wahania, ponieważ na ich kursy wpływa przede wszystkim sytuacja ekonomiczna w danym kraju, a ta – jak powszechnie wiadomo – jest obecnie w większości z nich kryzysowa. Dolar, a nawet euro, których jest na rynku bardzo dużo i biorą udział w transakcjach międzynarodowych, nie są aż tak uzależnione od sytuacji polityczno–ekonomicznej w danym kraju.

Zobacz też:  Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut

Kiedy najlepiej kupować dolary amerykańskie?

Kiedy i czy warto kupować dolary? 2022 rok udowodnił, że tak, ale pod pewnymi warunkami. Bo choć kurs dolara względem złotówki stale rośnie, amerykańska waluta miewa lepsze i gorsze momenty. Kluczem jest obserwowanie sytuacji na świecie i w samym USA, a także śledzenie, jak na dane wydarzenia reaguje rynek walutowy. Można dostrzec pewne trendy, które następnie trzeba wykorzystać. Spadki kursów są krótkotrwałe, a po nich często następują duże wzrosty. Szukanie dołków jest więc kluczem do sukcesu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, a także nie stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Od marca 2022 roku, czyli konfliktu na Ukrainie, sytuacja zmieniła się diametralnie, dlatego kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku. Z jednej strony posiadanie mocnej waluty jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale z drugiej – wahania kursów są wciąż bardzo realnym scenariuszem, a nigdy do końca nie wiadomo, w którą stronę będzie dane wahnięcie. W tym momencie pewne jest jedno – nie ma sensu posiadać jedynie złotówek, które wobec dolara zaczynają być rekordowo słabe. Czas na najlepszą inwestycję, czyli wymianę PLN na USD niestety już minął, a przypadał na pierwszy kwartał 2022 roku.

Prognozy i kursy na kolejne miesiące

Wartość dolara względem złotówki będzie rosła, nie ma co do tego większych wątpliwości. Rok 2021 był dla posiadaczy polskiej waluty bardzo dobry, ale sytuacja się zmieniła. Mieliśmy do czynienia z wydarzeniami bez precedensu, który zmieniły postrzeganie rynku walutowego. Dolary w 2022 roku są zdaniem analityków najpewniejszą walutą i warto mieć tego świadomość podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Amerykańska waluta przetrwała już największy kryzys i, jeśli nie pojawi się kolejny, powinna powoli, acz systematycznie się umacniać. Wiedząc to, czy warto kupić dolary? 2022 ro trudny rok, ale nie ma wątpliwości co do tego, że to wciąż pewny wybór.

Zobacz też:  Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Poradnik

Siłę dolara amerykańskiego pokazuje tak zwany „indeks dolara” (DXY, U.S. dollar index). Wyraża on cenę waluty USA względem pozostałych najsilniejszych walut z całego świata. Udział w indeksie przekraczający 55% mówi sam za siebie. Umacnianie się dolara względem euro postępuje, co najlepiej dowodzi, która waluta lepiej zareagowała na sytuację na świecie. Równie ważny jest fakt, że euro oraz złotówka są ze sobą powiązane, bezpośrednio zależne, gdy dolar funkcjonuje obok europejskich problemów i zawirowań. Dlatego właśnie jest bezpieczniejszym wyborem w kolejnych miesiącach.

Stany Zjednoczone robią wszystko, żeby cena dolara była stabilna. To ważne dla ich, również mającej swoje problemy gospodarki. Cena dolara nie powinna zatem spadać, ponieważ nie jest to na rękę… praktycznie nikomu. Utrzymywanie swojej wartości jest dla USD kluczowe w kontekście kolejnych miesięcy, równie trudnych, co poprzednie. Wzrost wartości jest scenariuszem realnym, ale oczywiście – prognozowanie w tej sytuacji nie należy do zadań najprostszych. Na pewno jednak dolar w stosunku do euro będzie zyskiwał, co potwierdza wspomniany już indeks dolara. W przyszłości powinien wynieść on jeszcze więcej w zakresie procentowym. Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie – czy warto kupić dolary? 2022 rok dowiódł, że tak!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy warto inwestować w złoto 2022

Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?

Następny artykuł
inwestowanie w plakaty

Inwestycje alternatywne: na czym polega inwestowanie w plakaty i czy warto to robić?

Zobacz też