Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut

Obecnie na rynku walutowym, oczywiście z powodu sytuacji geopolitycznej, panuje ogromny chaos. Przewidzenie tego, co będzie za tydzień czy miesiąc jest praktycznie niemożliwe. Pytanie brzmi – czy w takich okolicznościach warto kupić euro?
Czy warto kupić euro

Najpierw pandemia, a później wojna w Ukrainie sprawiły, że sytuacja na rynkach europejskich państw jest bardzo niepewna. Odnotowywane są rekordy inflacji, a to wpływa bezpośrednio na ceny dolarów, euro i innych kluczowych walut. Sytuacja nie jest stabilna, a dodatkowo rozwojowa, dlatego przewidywanie tego, jak będzie wyglądał rynek walutowy, jest bardzo trudne. Eksperci i analitycy często rozkładają ręce, dlatego odpowiedzenie na pytanie, czy warto kupić euro w 2022 roku, nie jest proste. Ale oczywiście możliwe.

Kupowanie walut w 2022 roku

Do niedawna kupno i sprzedaż walut było uznawane za jedną z pewniejszych inwestycji. Oczywiście, jak każda – obarczona była ryzykiem, ale na pewno dawała szansę na zyski. Na pewno teraz, w 2022 roku, nie powinno się przeznaczać wszystkich oszczędności na inwestowanie w euro, dolary i inne pozornie mocne waluty. Wszystko dlatego, że sytuacja jest niestabilna i potrafi zmienić się diametralnie w ciągu jednego dnia. Kurs może spaść lub podskoczyć nieoczekiwanie, przynosząc znaczne zysku lub straty. Jest to więc inwestowanie dla odważnych.

Nie można powiedzieć, patrząc na kurs złotego oraz inflację w Polsce, że jest to szansa na łatwy zarobek. Jak wszędzie jednak również na walutach można wciąż sporo zyskać. Trzeba być jednak czujnym i wykazać się dużą elastycznością. Wysoki kurs euro, który obecnie jest odnotowywany, to nie trend, który utrzyma się w nieskończoność. Szukanie dołków, tymczasowych spadków, może okazać się rozwiązaniem doskonałym. Warto kupować euro, ale pod warunkiem, że zrobi się to umiejętnie. Śledzenie kursów walut i rynkowych trendów to podstawa.

Euro a polski złoty – czy warto inwestować w euro?

Złoty, w stosunku do euro traci coraz więcej. Choć obie waluty odnotowują spadki, to jednak PLN traci zdecydowanie bardziej, a to wynika z pogarszającej się sytuacji gospodarczej, a także rekordowej inflacji. Nie jest to jednak wcale odpowiedni moment na inwestycję w europejską walutę. Stosunek ceny euro do złotówki wciąż nie jest satysfakcjonujący, ale pozornie wydawać się może, że skoro nasza waluta ciągle traci, to może jest to odpowiedni dobry na inwestycję? I tak, i nie. Niestabilność sprawia, że wystarczy jedno ważne wydarzenie, a euro może szybko stracić to, co wypracowało w ostatnich miesiącach.

Zobacz też:  Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów

Wtedy wszyscy zaczną sprzedawać EUR i rozpocznie się jeszcze większy spadek kursu. Rynek walutowy jest w ostatnim czasie szczególnie podatny na nagłe zmiany, a inwestorzy lubią podejmować nagłe decyzje. Nie ma więc mowy o pewności inwestowanie. Kupowanie milionów euro może być błędem. Oprocentowanie bazowe euro może wprawdzie napawać optymizmem, ale to tylko jedna strona medalu. Wymiana złotówek na euro jest więc – w teorii – dobrym pomysłem, ale obecnie obarczonym bardzo dużym ryzykiem, bo PLN nie zawsze będzie tak tani.

Czy warto kupić euro w 2022 roku?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy warto kupić euro w 2022 roku, nie jest możliwa. Wartość euro rośnie, ale kursy nie trzymają się pewnie. Zachwiania są wciąż realnym scenariuszem, a waluta może w każdej chwili stracić na wartości. Wojna na Ukrainie wciąż wpływa bezpośrednio na gospodarkę całej Unii Europejskiej, a nie brakuje innych niekorzystnych wydarzeń, które, tak czy inaczej, odbijają się na walucie. Trzeba szukać momentów, w których euro jest tanie, choć nie jest to proste z powodu dynamiki wydarzeń. Drastyczne spadki nie są przewidywane, choć oczywiście niczego nie można być obecnie pewnym. Dlatego nie da się z całą pewnością stwierdzić, czy warto kupić euro.

Kiedy inwestować w europejską walutę?

Czy warto wymieniać euro na złotówki? W tym momencie nie. Dużo lepiej robić odwrotną operację, ale niekoniecznie przeznaczając na nią ostatnie grosze. Warto w obecnej sytuacji zachować rozsądek. Może i euro będzie kosztować więcej i więcej, ale ryzyko inwestycyjne wciąż jest na wysokim poziomie. Rok 2022 powinien więc być naznaczony rozsądkiem. W euro najlepiej inwestować mniejsze kwoty i trzymać oszczędności na bezpieczniejsze czasy. Nie można przecież wykluczyć, że euro będzie tracić na wartości, a efekt będzie wówczas jasny – spore straty. Czy warto kupić euro? Niektórzy specjaliści sugerują, że lepiej byłoby kupować dolary amerykańskie. To faktycznie rozsądniejsze wyjście, ponieważ USD lepiej reaguje na globalny kryzys.

Zobacz też:  Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Poradnik

Na ten moment nie warto wymieniać euro na złotówki. Sytuacja na Ukrainie sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie. W 2021 roku na giełdach walutowych sytuacja była o wiele stabilniejsza niż obecnie. Wiele osób zostawia lokowanie oszczędności na bezpieczniejsze czasy. Wydaje się, że rozsądniejsze jest inwestowanie w nieruchomości, niż waluty. Euro ze względu na konflikt na Ukrainie może nie utrzymać swojej wartości, choć – to raczej pewne – podobnie będzie z wartością polskiego złotego. Dynamizm zmian sprawia, że przyszłość jest trudna do przewidzenia. Nie tylko to, co będzie za miesiąc czy kwartał, ale nawet za tydzień czy dwa. To nie jest najlepszy czas na duże zakupy walut.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inwestowanie w condohotel

Inwestowanie w condohotel – istota, zasady, szanse, zagrożenia

Następny artykuł
jak inwestować w uran

Jak inwestować w uran? Spółki i fundusze ETF

Zobacz też