Jak inwestować w uran? Spółki i fundusze ETF

Uran, choć nie cieszy się obecnie najlepszą sławą, wciąż jest popularnym sposobem na inwestowanie. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie przemysłu energetycznego jest nadal duże. Sprawdź, jak skutecznie inwestować w uran.
jak inwestować w uran

Uran, metal ciężki, wykorzystywany jest w przemyśle energetycznym. Choć występuje na naszej planecie powszechnie, tylko określone izotopy mają większą wartość dla elektrowni atomowych. Uran wydobywa się metodą odkrywkową, głębinową oraz otworową. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Do wytwarzania paliwa jądrowego wykorzystuje się izotopy uran-235 i uran-238. Jest go duża w Kanadzie, Kazachstanie czy Australii. Chcesz wiedzieć, jak inwestować w uran? Poznaj dwie najskuteczniejsze metody.

Jak inwestować w uran? Postaw na spółki wydobywcze

Jedną z nich jest inwestowanie w spółki wydobywcze, które specjalizują się właśnie w pozyskiwaniu uranu. W swoim portfelu warto mieć akcje dwóch wspomnianych:

  • Cameco Corporation (NYSE: CCJ);
  • Kazatomprom (LSE: KAP).

Pierwszy z wymienionych producentów pochodzi z Kanady i jest jednym z największych producentów na świecie. Zaraz obok drugiej firmy, Kazatompromu, który również obraca się przy wydobyciu uranu, a sama firma – jak wskazuje nazwa – pochodzi z Kazachstanu.

Fundusze ETF dobrym rozwiązaniem dla inwestujących w uran

Łatwiejszym sposobem inwestowania jest korzystanie z możliwości EFT. W tym momencie największym funduszem zajmującym się wydobywaniem uranu, a także inwestowaniem w ten proces jest Global X Uranium (URA). Odwzorowuje notowania aż 21 największych spółek wydobywających i dystrybuujących surowiec na rynki międzynarodowe.

Drugim w kolejności funduszem, który także cieszy się uznaniem, jest North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM).

Jak inwestować w uran? Choć wydaje się to zagadnienie dość odległe, w rzeczywistości nie jest to wcale takie skomplikowane. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem, ponieważ energetyka atomowa wciąż boryka się z większymi lub mniejszymi problemami wizerunkowymi, ale nie można zapominać o jednym – to najczystsza i najbardziej wydajna forma pozyskiwania energii. Jej wykorzystywanie wydaje się czymś, co musi nastąpić na jeszcze większą skalę. 

Zobacz też:  Czy warto kupić złoto w Gruzji?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czy warto kupić euro

Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut

Następny artykuł
jak inwestować w srebro

Jak inwestować w srebro?

Zobacz też