Wkładanie swoich pieniędzy w firmy zajmujące się wydobyciem ropy czy metali szlachetnych to metoda znana od dawna. Niekoniecznie skuteczna, szczególnie ostatnio. Pojawiają się nowe, alternatywne rozwiązania w zakresie inwestowania. Ostatnio na przykład dużo mówiło się o tym, że Uniwersytet Harvarda kupuje ogromne połacie terenu. Głównie takie, na których wydobycie wody będzie łatwe i opłacalne. Wiadomo bowiem, że za kilkadziesiąt lat będzie na nie ogromne zapotrzebowanie. Sprawdź, jak inwestować w wodę.
Dlaczego warto zainwestować w wodę?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ONZ szacuje, że w 2050 roku nawet 40% ludzkości może nie mieć dostępu do wody pitnej. Wynika to z coraz większej światowej populacji, a także faktu, że klimat zmienia się na coraz cieplejszy. Źródła wysychają, a wydobywanie wody spod ziemi staje się coraz mniej opłacalne. W tej sytuacji inwestowanie w wodę wydaje się całkowicie uzasadnionym działaniem.
Lokata długoterminowa
Będąc inwestorem musisz być świadom, że tak zwany „wodny biznes” to sektor, który przyniesie większe zyski dopiero za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. No i mogą pojawić się również pewne zakłócenia – chociażby udoskonalone zostanie uzdatnianie wody. Każda inwestycja wiąże się oczywiście z ryzykiem, ale wydaje się, że w tym wypadku mimo wszystko nie jest ono duże. W ciągu ostatnich lat widać było, że problem suszy staje się coraz poważniejszy. Woda staje się więc surowcem, który w końcu będzie naprawdę cenny.
Jak inwestować w wodę? Fundusze i nie tylko!
Na ten moment mówić możemy o dwóch sposobach. Jak inwestować w wodę? Posiadając większe aktywa, można podjąć próbę zbliżoną do tej, której podjęli się odpowiedzialni za inwestycje w Uniwersytecie Harvarda. To inwestycja wymagające większego kapitału, ale jest też alternatywne rozwiązanie. O nich piszemy w dalszej części artykułu.
Kupno gruntów
Najprostsza droga inwestowania w wodę została już tutaj wspomniana – chodzi o kupowanie gruntów albo prawa do wydobycia wody. To działanie bezpośrednie może okazać się dobrym rozwiązaniem, ale na pewno jest mniej praktyczne, ponieważ wymaga większego jednorazowego wkładu finansowego. Jednocześnie nie wszędzie możliwe będzie, oczywiście z powodu obowiązującego prawa, skupowanie większej liczby działek. Są więc w tej metodzie pewne pułapki.
Fundusze inwestycyjne ETF
Dużo wygodniejszym sposobem jest inwestowanie w spółki i fundusze powiązane z rynkiem wody. To jednakowo notowane na giełdzie ETF, ale również nie spółki niepubliczne aktywnie zarządzane. Obie umożliwiają lokowanie kapitału na rynku wydobycia lub filtrowania wody.
Najbardziej znane ETF-y to:
- iShares Global Water ETF (IH2O);
- Lyxor World Water ETF (LYXWAT);
- Invesco Water Resources ETF (PHO);
- Invesco S&P Global Water ETF (CGW);
- Invesco Global Water ETF (PIO).
Fundusze aktywnie zarządzane to natomiast:
- Pictet Water Fund;
- First Trust ISE Water Index Fund;
- Tortoise Water Fund.
Warto wspomnieć, że już w ostatnich latach spółki związane z rynkiem wody odnotowały spore wzrosty. Przez ostatnie 10 lat osiągnęły około – według indeksu giełdowego – trzynastoprocentowy wzrost licząc średniorocznie.
Inwestycje alternatywne jak ta związana z wodą, to spora szansa na rozwinięcie swojego portfela inwestycyjnego, a jednocześnie – duże możliwości zysku. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, ale są takie branże, które niezależnie od wszystkiego będą generowały mniejsze lub większe zyski. Jak inwestować w wodę? Przede wszystkim z rozsądkiem, zwracają uwagę na podaż i popyt, ale jednocześnie ze świadomością, że to się może opłacić.
Zobacz także:
- Jak inwestować w uran? Spółki i fundusze ETF
- Inwestycje w metale szlachetne – srebro, a może złoto?
- Czym jest CRM dla agentów ubezpieczeniowych?
- Inwestycja w garaże i miejsca postojowe – czy ich wynajem się opłaca?
- Inwestowanie w ETF – nowy sposób zarabiania na akcjach