Czy warto kupić złoto w Gruzji?

Wybierasz się do Gruzji na wakacje lub w celach biznesowych? Złoto kupione na pamiątkę w jednym z gruzińskich sklepów jubilerskich może być nie tylko atrakcyjną i oryginalną ozdobą, ale także udaną inwestycją. Sprawdź, czy warto kupić złoto w Gruzji i gdzie najlepiej udać się na zakupy.
czy warto kupić złoto w gruzji

Można powiedzieć, że historia i kultura Gruzji są przetykane złotem. To właśnie tam, według mitologii greckiej, Jazon miał się wybrać po złote runo. Na terenie tego kaukaskiego kraju znajduje się też najstarsza odkryta kopalnia złoto. Również dzisiaj możesz tam kupić atrakcyjne złote pamiątki. Sprawdź, czy warto kupić złoto w Gruzji!

Jakie są ceny złota w Gruzji w 2022 roku?

Ceny złota w Gruzji najlepiej sprawdzać na bieżąco. Choć kurs kupna i sprzedaży tego metalu szlachetnego nie ulega dużym wahaniom, to warto spróbować wychwycić moment, gdy będzie kosztował nieco mniej. Obserwowanie cen jest bardzo łatwe – w internecie znajdziesz serwisy pokazujące kurs złota w Gruzji 24 godziny na dobę. Na takich stronach możesz sprawdzić, jak zmieniały się ceny w ostatnim czasie, a także porównać wartość złota w Gruzji z innymi krajami. Dzięki takiemu przygotowaniu będziesz wiedzieć, jak rozpoznać atrakcyjną ofertę w sklepie i uniknąć nieuczciwych sprzedawców.

To, czy warto kupić złoto w Gruzji, będzie zależało od aktualnego kursu, ale również od marży producenta oraz jubilera. A ta, co powinno ucieszyć inwestorów, jest dość ruchoma. Gruzja jest krajem, w którym targowanie się jest powszechnie przyjętym elementem towarzyszącym zarówno niewielkim, jak i poważnym transakcjom. Możesz spróbować porozmawiać ze sprzedawcą na temat ceny złotej biżuterii czy monet – jest to dobrze odbierane zarówno w niewielkich sklepikach, jak i renomowanych salonach jubilerskich.

Czy złoto jest nadal atrakcyjnym aktywem dla inwestorów?

Rynek złota charakteryzuje się pewną stabilnością. Sprzedawcy złota, również ci w Gruzji, ustalają ceny na podstawie międzynarodowego kursu, do którego doliczają swoją prowizję. Jak kształtują się obecnie ceny złota? Czy warto kupić złoto w Gruzji w 2022 roku?

Zobacz też:  Jak inwestować w srebro?

Obecnie mamy do czynienia ze spadkami cen złota – podczas gdy w marcu kosztowało ono 2000 dolarów za uncję, to we wrześniu było to już tylko 1700 dolarów. Wartość metali szlachetnych jest silnie powiązana z kursem dolara, a ten w ostatnim czasie systematycznie rósł. Jednocześnie, ze względu na spadek wartości złotówki, zakup złota w Polsce nie jest zbyt opłacalny. Z tego powodu warto szukać innych rynków, np. w Gruzji czy krajach Bliskiego Wschodu.

Jak zadbać bezpieczeństwo podczas zakupów?

Osoby, które miały okazję odwiedzić Gruzję, nie bez powodu mają wiele skojarzeń ze złotem. To właśnie w Gruzji odkryto najstarszą kopalnię złota, a złoża tego surowca na terenie kraju nie zostały do dziś całkowicie wyczerpane. Szlachetny kruszec pojawia się na tamtejszych ikonach, na dekoracjach gruzińskich kościołów i monastyrów, w muzeach, ale złoto możesz zobaczyć także podczas spacerów uliczkami Tbilisi czy innych miast.

W Gruzji bardzo popularne są sklepy jubilerskie oferujące złote zegarki czy tradycyjną biżuterię. Czy warto kupić złoto w Gruzji w takim miejscu? Tak – to właśnie tam najlepiej jest nabywać złoto w celach inwestycyjnych. Ma ono dobrą jakość i atrakcyjne ceny. Pamiętaj, że uczciwy sprzedawca powinien na twoje życzenie zaprezentować ci certyfikat potwierdzający, że kruszec jest oryginalny. Na dokumencie znajdziesz także liczbę karatów.

Bezpiecznym miejscem na zakup złota jest gruziński bank centralny. Jest on emitentem złotych monet kolekcjonerskich i inwestycyjnych, a także sztabek złota, które możesz zamówić online, a także kupić w kasie i muzeum banku w Tbilisi.

Lepiej jest natomiast unikać popularnych targów. Choć ceny złota w Gruzji należą na nich do najtańszych, ryzykujesz kupno podróbek. Na miejscu nie będziesz mieć możliwości sprawdzenia, czy rzeczywiście masz do czynienia z prawdziwym metalem szlachetnym.

Ile złota z Gruzji możesz legalnie wwieźć do Polski?

Udało ci się korzystnie kupić biżuterię, monety lub sztabki ze złota? Pamiętaj, że podczas wwożenia złotych przedmiotów, a także nieprzerobionego złota do Polski obowiązują cię określone przepisy. Nie ma ograniczeń w ilości wwożonego metalu, zawsze należy jednak zgłosić ten fakt Straży Granicznej. W innym przypadku możesz zostać ukarany grzywną.

Zobacz też:  Jak inwestować w wodę? ETF-y i inne rozwiązania

Chcesz przywieźć pamiątki z podróży do Gruzji? Połącz przyjemne z pożytecznym – kup złoto w atrakcyjnej cenie i korzystnie ulokuj swoje oszczędności!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak inwestować w Metaverse

Jak inwestować w Metaverse? Kryptowaluty w świecie wirtualnym

Następny artykuł
w co inwestować 2022

W co inwestować w 2022 roku? Jakie inwestycje są bezpieczne?

Zobacz też