Inwestowanie w ETF – nowy sposób zarabiania na akcjach

Słyszałeś pozytywne opinie na temat inwestowania w ETF? Pora dowiedzieć się, na czym to dokładnie polega. Sprawdź, czym różnią się ETF od inwestowania w akcje czy fundusze inwestycyjne.
inwestowanie w etf

Gra na giełdzie nie jest dla ciebie – brakuje ci czasu na ciągłą analizę indeksów i obawiasz się ryzyka? Inwestowanie w ETF może być rozwiązaniem dla ciebie! Ten szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych pozwoli ci bezpiecznie wypracować zysk i zdywersyfikować twój portfel inwestora.

Czym są ETF?

W wyjaśnieniu, czym są ETF, przyda się anglojęzyczne rozwinięcie skrótu. To Exchanged Trade Fund, czyli fundusz notowany na giełdzie. Charakterystyczne dla ETF jest odzwierciedlanie kursu indeksów giełdowych, czyli inwestowanie w dokładnie te same papiery wartościowe, które składają się na dany indeks, w takich samych proporcjach.

A czym właściwie są te indeksy? To wartości wyliczane na podstawie kursów akcji wybranych spółek giełdowych. Indeks służy do wyceny koniunktury na giełdzie, można także na jego podstawie ocenić kondycję określonego sektora gospodarki. Przykładem indeksów giełdowych są polskie WIG (uwzględniający wszystkie spółki spełniające minimalne kryteria) czy WIG20 (ustalany na podstawie akcji 20 największych spółek), ale wylicza się je na giełdach większości krajów.

W taki sposób funkcjonują najpopularniejsze rodzaje ETF-ów, czyli fundusze indeksowe. Możesz spotkać się także z ETF-ami opartymi na indeksach innych aktywów, np.:

  • surowców;
  • obligacji;
  • złota i innych metali szlachetnych;
  • kryptowalut.

Zasada ich działania jest jednak podobna – wzrost cen ropy o 5% będzie oznaczał dla ciebie wzrost wartości twoich udziałów o taką samą wartość procentową.

Na czym polega inwestowanie w ETF?

Od strony praktycznej ETF działają na podobnej zasadzie, co inne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Każdy z inwestorów kupuje swoją część udziałów, proporcjonalnie do włożonego kapitału. Dodatkowo ETF jest sam w sobie narzędziem inwestycyjnym, czyli emitentem własnych akcji – precyzyjnie mówiąc, nie są to klasyczne akcje, a jednostki uczestnictwa wyceniane na danej giełdzie papierów wartościowych.

Zobacz też:  W co inwestować małe kwoty? Najlepsze pomysły!

W koszyku inwestycyjnym ETF znajdują się różnorodne aktywa – akcje, obligacje, a nawet surowce. Nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce inwestycji – możesz stać się udziałowcem ETF-u składającego się z akcji spółek zagranicznych notowanych na innych giełdach niż polska GPW.

Czym różnią się ETF od funduszy inwestycyjnych?

Jak widzisz, ETF mają nieco wspólnego z funduszami inwestycyjnymi, ale w rzeczywistości są to nieco inne instrumenty finansowe. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi?

  • jednostki ETF są emitowane na giełdzie – w przypadku funduszy inwestycyjnych nie ma to miejsca, nie są one same w sobie przedmiotem obrotu na giełdzie papierów finansowych;
  • fundusze inwestycyjne podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, w przypadku ETF polskie regulacje prawne nie są jeszcze gotowe, są one natomiast regulowane przepisami unijnymi;
  • charakterystyczne dla ETF jest zarządzanie pasywne;
  • inwestowanie w ETF zapewnia większą elastyczność, w każdej chwili możesz kupić lub sprzedać określoną część udziałów;
  • opłaty za zarządzanie ETF są niższe niż w przypadku zarządzania TFI.

Jakie są zalety inwestowania w ETF w porównaniu z klasycznym graniem na giełdzie?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w ETF-y i czy można na tym szybko zarobić? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj najważniejsze zalety inwestowania w ETF. Przekonaj się, że dla mało doświadczonych inwestorów tego rodzaju fundusze mogą opłacać się bardziej niż inwestowanie na giełdzie w akcje konkretnych spółek.

W fundusze typu ETF warto inwestować ze względu na:

  • dzięki ETF możesz zyskiwać na wzroście wartości indeksów giełdowych bez znajomości zasad grania na giełdzie, obserwowania sytuacji poszczególnych spółek i innych czasochłonnych czynności;
  • ETF to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, takie fundusze działają najczęściej na rynkach międzynarodowych i obejmują różne rodzaje aktywów;
  • z uczestnictwa w ETF możesz zrezygnować w każdej chwili bez negatywnych konsekwencji;
  • dzięki automatyzacji zarządzanie funduszem jest bardzo proste, a to przekłada się na niższe opłaty, nieprzekraczające zazwyczaj 0,5% wartości udziałów;
  • ETF są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych metod inwestowania.
Zobacz też:  Czy warto inwestować w obligacje skarbowe i wiążące się z nimi ryzyka?

Jak zainwestować w ETF?

Jeśli jesteś gotów na inwestycję w ETF, podstawowym krokiem będzie założenie rachunku maklerskiego u wybranego brokera. To niezbędne – tylko w ten sposób możesz stać się właścicielem udziałów w funduszu. Oferty takich rachunków znajdziesz w większości największych banków. Bardzo często możesz je założyć online, w ciągu zaledwie kilku chwil.

Wraz z założeniem rachunku maklerskiego otrzymujesz dostęp do poszczególnych ETF-ów. To od ciebie zależy, co znajdzie się w twoim portfelu inwestycyjnym. Najlepszą praktyką jest zakup niewielkiej liczby udziałów na początek – takie inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z najmniejszym ryzykiem finansowym. Z czasem możesz zmieniać proporcje udziałów w poszczególnych funduszach, sprzedawać lub kupować udziały.

Gdy inwestujesz w ETF, zarabiać możesz na dwa sposoby – twoje zyski mogą pochodzić z obrotu udziałami lub z wypłacanej przez brokera dywidendy. W obu przypadkach konieczne jest zapłacenie podatku od zysków kapitałowych lub z tytułu dywidend.

Chcesz spróbować inwestowania w ETF? To dobry pomysł zwłaszcza dla początkujących inwestorów, którzy obawiają się ryzyka.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
w co inwestować aby nie płacić podatków

W co inwestować, aby nie płacić podatków?

Następny artykuł
Samochody, w które warto inwestować

Samochody, w które warto inwestować — czy luksusowe modele to dobry pomysł

Zobacz też