Inwestycje giełdowe od wielu lat cieszą się sporą popularnością. Najlepsi gracze właśnie w ten sposób zwielokrotnili swój majątek. Nic więc dziwnego, że obecnie, w czasach bardzo niepewnych pod względem politycznym i ekonomicznym, coraz więcej ludzi myśli o tym, aby swoje środki ulokować w akcjach. Należy jednak mieć na uwadze, że inwestycje giełdowe w akcje zawsze obarczone są pewnym ryzykiem, a im to ryzyko większe, tym wyższa też szansa na ponadprzeciętny zysk. Stworzyliśmy krótki poradnik dla początkujących mówiący o tym, jak zacząć inwestować na giełdzie. Zapraszamy do lektury!
Giełda dla początkujących
Co powinieneś wiedzieć o giełdzie, zanim przystąpisz do inwestowania w akcje?
Cel funkcjonowania giełdy
Podstawowym celem funkcjonowania giełdy papierów wartościowych jest umożliwienie przepływu kapitału pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku kapitałowego, a więc właścicielami spółek kapitałowych oraz inwestorami.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Od 1991 roku w Polsce funkcjonuje Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. W listopadzie 2010 roku została ona przekształcona w spółkę publiczną, której akcje notowane są na głównym parkiecie. GPW prowadzi i organizuje obrót na rynku głównym oraz rynku alternatywnym New Connect. Na warszawskiej giełdzie można obracać przede wszystkim akcjami, kontraktami terminowymi oraz obligacjami. W niniejszym poradniku skupimy się na obrocie akcjami, ponieważ jest to najpopularniejszy, a zarazem najtrudniejszy z instrumentów giełdowych.
Instrumenty finansowe notowane na giełdzie
Warto wiedzieć, że wszystkie instrumenty finansowe, które zostały dopuszczone do obrotu giełdowego mają zdematerializowaną formę, a więc funkcjonują pod postacią zapisu giełdowego. To wygodna opcja, ponieważ dzięki temu zarządzanie kontem maklerskim możliwe jest z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Na próżno już szukać tradycyjnych dokumentów papierowych doskonale znanych ci z filmów.
Gra na giełdzie: czym właściwie jest inwestowanie na giełdzie?
Określenie: ,,gra na giełdzie” nie do końca jest trafione, ponieważ sugeruje pewną losowość i przywodzi na myśl gry, jakie mają miejsce w kasynach. Tam jednak prawdopodobieństwo wygranej nie jest wysokie, natomiast straty już tak. Zdecydowanie bardziej trafną nazwą dla czynności dokonywanych na giełdzie będzie: ,,inwestowanie”.
Czym jest inwestowanie na giełdzie?
Na giełdzie dochodzi do spotkania inwestorów prywatnych bądź instytucjonalnych chcących kupić lub sprzedać akcje dla osiągnięcia zysku. Aby móc rozpocząć inwestowanie, należy założyć rachunek inwestycyjny w jednym z domów maklerskich.
Podstawowym instrumentem podlegającym obrotowi giełdowemu są akcje. Są to papiery wartościowe emitowane przez spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną. Kupowanie akcji wiąże się z nabywaniem udziałów w konkretnym przedsiębiorstwie. Akcjonariusze są współwłaścicielami spółki, co daje im prawo do udziału w podziale rocznych zysków.
Zanim dowiesz się, jak inwestować w akcje, musisz wiedzieć, że tego rodzaju inwestycje zawsze obarczone są pewnym ryzykiem. Jego wielkość wzrasta wraz z wielkością oczekiwanego zysku. Najbardziej ryzykowne inwestycje mogą przynieść najwyższe zyski, a te o niskim ryzyku wiążą się ze stosunkowo niewielkimi zyskami.
Jak zacząć inwestować na giełdzie? Po pierwsze: rachunek maklerski
Za sprawą rachunku maklerskiego możliwe jest nabywanie, zbywanie oraz przechowywanie papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych. Bez posiadania konta maklerskiego nie ma możliwości inwestowania na giełdzie. Konto maklerskie można założyć u brokerów. Najczęściej są nimi domy maklerskie.
Wybór odpowiedniego brokera
Miejsc, w których można założyć rachunek maklerski jest naprawdę dużo. Jakie zatem czynniki powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze tego odpowiedniego? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wachlarz instrumentów finansowych oferowanych w ramach rachunku. Dodatkowo korzystny będzie szeroki dostęp do narzędzi i danych analitycznych pomagających w podjęciu decyzji inwestycyjnych. Niezwykle ważne są też koszty związane z: prowadzeniem rachunku, obrotem instrumentami finansowymi i dostępem do aktualnych notowań giełdowych.
W Internecie dostępnych jest wiele rankingów i porównań poszczególnych domów maklerskich. Jeśli jednak okaże się, że nie będziesz zadowolony z obsługi, to w każdej chwili możesz zamknąć swój rachunek i przenieść się do innego brokera.
Jak zacząć inwestować na giełdzie? Pierwsze zakupy
Jeśli wybierzesz już odpowiedniego brokera i założysz rachunek maklerski, to nadchodzi czas na dokonanie pierwszych inwestycji. W tym celu musisz przelać środki na rachunek maklerski, a następnie złożyć zlecenie zakupu wybranych akcji za pośrednictwem tego rachunku.
Pamiętaj, że każde zlecenie zakupu lub sprzedaży akcji wiąże się z naliczeniem przez brokera prowizji. Wybieraj więc mądrze. Na początku inwestuj małe kwoty i nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzy, ponieważ, chociaż celem inwestycji giełdowych jest osiągnięcie zysku, to każda z operacji obarczona jest ryzykiem straty.
Jak inwestować w akcje? Złote zasady
Zastanawiasz się, jak inwestować na giełdzie, aby ograniczyć możliwość poniesienia porażki? Zebraliśmy szereg uniwersalnych zasad. Prezentujemy je poniżej.
Nie inwestuj pożyczonych pieniędzy
Każda inwestycja giełdowa obarczona jest pewnym ryzykiem, a im wyższy oczekiwany zysk, tym ryzyko utraty środków większe. Z tego względu nigdy nie należy inwestować pożyczonych pieniędzy. Zdecydowanie bezpieczniej będzie wykorzystać domowe oszczędności i to tylko te, których nie planujemy wydać w najbliższym czasie.
Inwestuj w to, co rozumiesz
Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi na świecie uważany za guru inwestowania, radzi, aby nie inwestować w instrumenty, których się nie rozumie. Nieporozumienia są źródłem kłopotów. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze, dokładnie sprawdź, gdzie lokujesz swój kapitał i przenalizuj, czy ten zakup w ogóle może mieć sens.
Dywersyfikacja
,,Portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany” – to zdanie, słyszał chyba każdy początkujący inwestor. Oznacza to, że nie należy wszystkich swoich oszczędności przeznaczać na zakup akcji jednej spółki. Pieniądze warto podzielić i kupić kilka różnorodnych instrumentów. Wówczas straty notowane na jednym z nich będą zdecydowanie mniej bolesne dla portfela.
Bezpieczna część portfela
Gra na giełdzie jest ryzykowna. Z tego względu, aby zminimalizować ryzyko utraty wszystkich środków, poleca się część z nich bezpiecznie ulokować w obligacje skarbowe lub fundusze w typie ETF.
Emocje nie są dobrym doradcą giełdowym
Inwestycji giełdowych zawsze należy dokonywać po uprzednim przeprowadzeniu wnikliwej analizy danych. Powinny one cechować się pełną świadomością i odpowiedzialnością.
W jakie akcje inwestować?
Inwestowanie na giełdzie nie powinno być działaniem przypadkowym. Każdy zakup powinien być poprzedzony prześledzeniem notowań spółki i analizą prognoz na jej rozwój dostarczanych przez inwestycyjnych specjalistów. Jeśli nie masz pomysłu na inwestycje, możesz skorzystać z internetowych narzędzi do wyszukiwania najatrakcyjniejszych ofert. W wyszukiwarkach możliwe jest zadanie odpowiadającego ci poziomu ryzyka, wysokości wolnych środków i innych ważnych parametrów.
Czym są konta demo?
Jeśli nie czujesz się pewnie w inwestowaniu i boisz się utraty ciężko zgromadzonych oszczędności, możesz wypróbować konta demo. To symulatory gry giełdowej pozwalające na inwestowanie w akcje bez wkładania w to środków. Konta demo pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie. Są dobrym treningiem przed dokonywaniem właściwych inwestycji.
Co poza akcjami?
Akcje to najpopularniejszy instrument finansowy podlegający obrotowi giełdowemu. Warto jednak wiedzieć, że giełda oferuje również inne produkty:
- obligacje państwowe i korporacyjne – papiery dłużne; ich emitent zobowiązuje się, że po upływie danego terminu wypłaci właścicielowi obligacji określoną sumę pieniędzy; najczęściej spotyka się obligacje państwowe;
- jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych – fundusze inwestują środki w imieniu swoich klientów; zatrudniają wykwalifikowanych analityków i ekspertów, aby minimalizować ryzyko transakcji; zysk wypłacany jest w formie dywidendy;
- jednostki uczestnictwa w funduszach ETF – rodzaj funduszy inwestycyjnych inwestujących w wybrany segment gospodarki lub rodzaj aktywów;
- inne instrumenty finansowe – najpopularniejsze z nich to instrumenty pochodne (derywaty).
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jak zacząć inwestować na giełdzie, powinno rozpocząć się od konieczności założenia konta maklerskiego. Następnie należy na nie przelać środki. Teraz można rozpocząć inwestowanie. Warto jednak pamiętać, że to powinno przebiegać w pełni świadomie, racjonalnie i odpowiedzialnie, ponieważ obarczone jest ryzykiem utraty środków.
Zobacz także:
- Jak i w co inwestować w młodym wieku?
- Inwestowanie online nigdy nie było prostsze – inwestuj z platformą Portu
- Jak zacząć inwestować na giełdzie: pierwsze kroki
- Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – czy to w ogóle możliwe?
- Opłacalne inwestycje – w co warto inwestować?