Inwestowanie w nieruchomość w 2022 roku — dobry sposób na ochronę oszczędności?

W czasach wysokiej inflacji szuka się różnych sposobów na ochronę kapitału przed utratą realnej wartości. Jednym z rozwiązań jest inwestowanie w nieruchomość. Czy warto wchodzić w rynek nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomość

Nieruchomości są od lat postrzegane jaki sposób na pewną inwestycję. Oczywiście, rentowność takiego działania ściśle zależy od indywidualnych warunków, stanu danej nieruchomości, skłonności do ryzyka oraz tego, jaki okres zwrotu z inwestycji i poziom zysku gotowy jest przyjąć inwestor, tzn. posiadacz lokalu mieszkalnego lub gospodarczego. Nasz tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej, ale liczymy, że artykuł ten pokaże Ci, jakie zalety i wady ma popularne w ostatnich latach rozwiązanie, czyli inwestowanie w nieruchomość na wynajem itp.

Nieruchomości pod wynajem oraz house flipping — inwestycje niejedno mają imię

Inwestowanie w nieruchomość może przybierać różne formy. Zazwyczaj mówi się o takich działaniach jak:

  • zakup nieruchomości na wynajem,
  • house flipping,
  • inwestycje w fundusze nieruchomości.

Zakup nieruchomości na wynajem

Zakup nieruchomości na wynajem to jeden z popularniejszych sposobów na inwestycję w mieszkanie. Zarabianie polega wówczas na czerpaniu zysków z tytułu otrzymywania czynszu. Z pewnością ostatnie kilkanaście miesięcy to dobry czas dla wszystkich tych, którzy postanowili lokować posiadane środki w lokale na wynajem.

Wyraźny wzrost cen za usługi najmu sprawił, że przychody inwestorów zwiększyły się. Potwierdzają to np. dane opublikowane na portalu Morizon.pl, zgodnie z którymi ceny najmu podniosły się w niektórych miastach nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu roku. Przykładowo, średnia stawka z wynajem kawalerki w sierpniu 2021 roku w Warszawie wynosiła około 1 860 złotych; w sierpniu 2022 roku jest to już ok. 2 800 złotych, co daje wzrost w skali roku na poziomie wynoszącym ok. 50%. Taki stan rzeczy oznacza, że warto przemyśleć inwestycję pod wynajem na rynku wtórnym.

Zobacz też:  Jak zostać inwestorem: porady dla początkujących

House flipping

Kolejnym sposobem na inwestowanie w nieruchomość jest house flipping. Choć może wydawać się inaczej, to metoda postępowania jest dość prosta. House flipping polega na zakupie mieszkania w stanie wymagającym renowacji — jest to ważne, ponieważ tego typu nieruchomości zazwyczaj są tańsze niż ich odremontowane odpowiedniki.

Następnie, po odnowieniu danego lokalu, lokal mieszkalny jest sprzedawany po wyższej cenie. Taki sposób działania może okazać się zyskowny szczególnie w przypadku mieszkań położonych w atrakcyjnej lokalizacji, ponieważ odremontowanie go to dobry sposób na szybki wzrost wartości nieruchomości.

Inwestycje w fundusze nieruchomości

Niektórzy decydują się również na zakup papierów wartościowych funduszy zarządzających biurami nieruchomości. Taki sposób działania ma pewną ważną przewagę nad poprzednimi sposobami inwestycji — jest znacznie mniej czasochłonny. Jeśli decydujesz się na inwestowanie w nieruchomość, musisz przygotować się na szereg formalności. Wynajem lokalu wymaga także regularnego doglądania nieruchomości.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku inwestycji w fundusz — wystarczy kupić papiery wartościowe, co w zasadzie przypomina zakup akcji lub obligacji. Zanim jednak to zrobimy, musimy mieć na uwadze, ze zdaniem ekspertów usługi profesjonalnego wynajmu nieruchomości to segment rynkowy, który w najbliższych latach będzie borykał się z kryzysem (podobnie zresztą jak większość branż w gospodarce). Oznacza to ryzyko spadku notowań poszczególnych funduszy.

Czy warto inwestować w nieruchomości? Wady i zalety inwestycji

Jeszcze przed przystąpieniem do inwestycji trzeba przeanalizować czynniki „za” i „przeciw”. Jest tak zarówno w przypadku inwestycji w nieruchomości, jak i właściwie każdy typ inwestycji.

Zakup nieruchomości przeznaczonej na inwestycje — zalety

Oto przykładowe argumenty, które mogą przemawiać za tym, by inwestować w nieruchomość:

  • nieruchomość ma wartość użytkową, a nie tylko wirtualną, jak ma to miejsce np. w przypadku papierów wartościowych (akcje spółek notowanych na giełdzie, obligacje) czy kryptowalut,
  • możliwość ubezpieczenia nieruchomości przed zniszczeniem (pożar, zalanie itp.), co sprawia, że można ograniczyć ryzyko znacznego spadku wartości. Podczas gdy likwidacja spółki może spowodować utratę całego zainwestowanego w ten sposób kapitału, w przypadku nieruchomości jest to właściwie niemożliwe,
  • zakup nieruchomości inwestycyjnej daje różne możliwości zarobkowania. Może być to zarówno regularny (zazwyczaj comiesięczny) zysk z wynajmu, jak i jednorazowy wpływ dzięki sprzedaży lokalu.
Zobacz też:  W co inwestować małe kwoty? Najlepsze pomysły!

Mieszkanie na wynajem — jakie są wady?

Oczywiście, wyżej wymienione powody to tylko niektóre spośród wszystkich kwestii związanych z inwestycją w nieruchomości. Jeśli chcesz rozsądnie inwestować posiadane środki, powinieneś we własnym zakresie sprawdzić te oraz wiele innych aspektów. Można znacznie całkowicie ograniczyć (ale nie całkowicie zlikwidować!) ryzyko nietrafionej inwestycji. Do słabości inwestycji zalicza się m.in. następujące czynniki:

  • wysoki próg wejścia. Koszt nieruchomości — w zależności od miejscowości, powierzchni lokalu, jej stanu technicznego oraz lokalizacji — to czasem kilkaset tysięcy złotych. W takiej sytuacji nawet minimalny, 20 proc. wkład własny jest znaczną kwotą. Ceny mieszkań w Polsce to dla wielu drobnych inwestorów poważna bariera, która utrudnia lub uniemożliwia podjęcia inwestycji,
  • zakup nieruchomości oznacza zamrożenie kapitału. Jeśli zdecydujemy się na akcje lub obligacje, papiery wartościowe będziemy mogli sprzedać w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj w ciągu jednego dnia). Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o nieruchomości — zbycie mieszkania lub pomieszczenia gospodarczego może potrwać nawet kilka miesięcy. Sytuacja staje się znacznie poważniejsza, jeśli mamy pilne wydatki.

Pamiętaj o ryzyku!

W sieci można znaleźć wiele pozytywnych informacji odnośnie pomysłu, jakim jest inwestowanie w nieruchomość. Jest w takich twierdzeniach nieco słuszności, co nie zmienia jednak faktu, że zakup nieruchomości w ramach inwestycji jest obarczony niemałym ryzykiem. Obrót nieruchomościami — podobnie jak właściwie każda forma inwestowania kapitału — może doprowadzić do poważnych strat finansowych i trudności. Jest tak zarówno w przypadku finansowania się kredytem (ponieważ wzrost stóp procentowych może doprowadzić do zwiększenia kosztów kredytu bankowego), jak i zakupu gotówkowego.

Z zagrożeniem trzeba liczyć się także w drugim z wymienionych przypadków. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ostatnie lata to bardzo trudne czasy dla gospodarki. W związku z tym trzeba liczyć się ze spadkiem popytu na rynku mieszkaniowym i budowlanym. Taki stan rzeczy może przełożyć się na trudności w zbyciu lokalu, a spadek cen mieszkań to ryzyko obniżenia cen mieszkań.

Zobacz też:  Inwestycje krótkoterminowe – charakterystyka, przykłady

Trzeba o tym pamiętać jeszcze przed przystąpieniem do działań inwestycyjnych w zakresie inwestycji w nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości w Polsce to interesujący sposób na alokację posiadanego kapitału. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że taka inwestycja nie jest w ogóle obarczona ryzykiem. Wręcz przeciwnie, trzeba liczyć się z zagrożeniem w postaci podwyżki stóp procentowych czy spadkiem popytu na lokale zakupione pod inwestycje, które znajdują się w danej lokalizacji.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Działka pod farmę fotowoltaiczną – czy ta inwestycja się zwróci?

Następny artykuł
inwestycje w metale szlachetne

Inwestycje w metale szlachetne – srebro, a może złoto?

Zobacz też