Inwestycje w monety: w jakie monety inwestować i jak to robić?

Inwestowanie w monety nigdy nie było mało popularne, ale obecnie bije prawdziwe rekordy. Nic dziwnego – monety cechują się wysoką płynnością, bezpieczeństwem i anonimowością inwestorów. Sprawdź, w jakie monety inwestować i jak to robić!
inwestycje w monety

Dzisiejsza koniunktura gospodarcza oraz niepewna sytuacja polityczno-społeczna sprawiają, że coraz trudniej o skuteczną i bezpieczną formę lokowania i pomnażania kapitału. Opłacalność i zaufanie do tradycyjnych lokat bankowych czy kont oszczędnościowych drastycznie spadły. Ludzie coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań, Jednym z popularniejszych jest inwestowanie w monety. Możesz wybrać te obiegowe lub kolekcjonerskie. Sprawdziliśmy, w jakie monety opłaca się inwestować oraz jak powinna przebiegać inwestycja w monety.

Rodzaje monet inwestycyjnych

Inwestycje w monety należy rozpocząć od zdobycia podstawowej wiedzy na temat ich podziału. Monety inwestycyjne dzieli się przede wszystkim na numizmaty oraz monety bulionowe.

Numizmaty

Numizmaty określa się również mianem monet kolekcjonerskich. Oprócz wartości inwestycyjnej posiadają one również wartość kolekcjonerską. Z tego względu obrót nimi wymaga dużej wiedzy o rynku numizmatycznym. To mniej płynny towar niż monety bulionowe. W przypadku numizmatów istotne są czynniki, takie jak: rok emisji, ilość nakładu, seria, walory estetyczne i popyt.

Monety bulionowe

Monety bulionowe nazywa się również monetami lokacyjnymi lub inwestycyjnymi. Są to najpopularniejsze, regularne i masowo wybijane monety lokacyjne. Zazwyczaj wykonane są ze słota, srebra lub platyny. W powszechnym obiegu dostępne są w gramaturze od 1/25 oz do 1/10 oz. Najpopularniejsze są monety jednouncjowe. Cena zakupu i sprzedaży monet bulionowych zależy od ich masy, rodzaju, próby oraz bieżącego kursu kruszcu. Monety bulionowe posiadają wyłącznie wartość inwestycyjną.

Jak inwestować w monety?

Odpowiedź na pytanie, jak inwestować w monety, nie jest jednoznaczna. Początkującym inwestorom z pewnością należałoby polecić bezpieczne inwestycje w monety bulionowe wykonane ze złota lub srebra możliwie najwyższej próby. Kruszce te uznaje się za ponadczasowe i gwarantujące zachowanie wartości.

Zobacz też:  Jak zacząć inwestować na giełdzie? Poradnik krok po kroku

Inwestorzy powinni bacznie śledzić wahania kursów kruszców oraz cenniki monet z nich wybijanych. Najlepiej inwestować, kiedy wartość kruszcu spada i poczekać ze sprzedażą aż kurs wzrośnie.

Warto mieć na uwadze, że kursów wartości kruszców nie da się precyzyjnie przewidzieć. Z tego względu prognozy analityków finansowych należy traktować w sposób czysto orientacyjny, jako wskazówkę, nie wyrocznię.

Jakie monety zyskują na wartości?

Jakie monety zyskują na wartości? Odpowiedź jest prosta – te, na które popyt jest najwyższy.

W jakie monety lokacyjne inwestować?

W przypadku monet lokacyjnych najłatwiej jest sprzedać egzemplarze:

  • Krugerrandów – złote lub srebrne południowoafrykańskie monety bulionowe;
  • Filharmoników wiedeńskich – złote lub srebrne monety austriackie;
  • Kanadyjskich Liści Klonu – złote lub srebrne monety kanadyjskie;
  • Australijskich Kangurów – złote lub srebrne monety australijskie.

Z powyżej wymienionych, najpopularniejszą monetą jest złoty Krugerrand. Produkuje się go z 22-karatowego złota o próbie 916. Niewielka domieszka miedzi wynika z chęci utrwalenia monety. Dzięki temu jest bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

W jakie monety kolekcjonerskie inwestować?

Najbardziej opłaca się inwestować w najbardziej popularne złote, srebrne lub platynowe monety kolekcjonerskie. Im wyższa ich próba tym lepiej. Zdecydowanie należy unikać słabo zachowanych i zniszczonych monet. Nie warto również kupować monet kolekcjonerskich o wysokim nakładzie. Wybieraj jedynie te unikatowe. Pamiętaj: popularność nie zawsze idzie w parze z powszechnością.

Jeśli wybrałeś formę inwestowania w monety kolekcjonerskie, skup się na doborze monet, które łącznie utworzą piękną kolekcję. Możesz je dobierać pod kątem: motywów, serii, metalu, z jakiego zostały wykonane, rocznika, kraju pochodzenia monety lub wielu innych cech charakterystycznych.

Inwestowanie w monety – gdzie warto kupować srebrne i złote monety bulionowe?

Nowi inwestorzy powinni wiedzieć, gdzie zakupić monetę. Zakup z niewłaściwego źródła może zakończyć się sporą stratą finansową.

Zobacz też:  Jak pozabankowa karta kredytowa może pomóc w inwestowaniu?

Gdzie kupować monety kolekcjonerskie?

Nowe monety kolekcjonerskie należy kupować bezpośrednio u źródła lub u sprawdzonych dostawców. Monet starszych warto szukać w towarzystwach numizmatycznych, na aukcjach i targach numizmatycznych. Bardziej wprawieni zbieracze mogą poszukać monet na targach staroci, w antykwariatach oraz na internetowych serwisach aukcyjnych.

W przypadku zakupu numizmatów z drugiej ręki trzeba szczególnie uważać na falsyfikaty. Dodatkowo należy wystrzegać się okazów porysowanych i odkształconych.

Inwestycje w monety – gdzie kupować monety bulionowe?

Monety bulionowe warto kupować w zaufanych sklepach numizmatycznych mogących się pochwalić długoletnią obecnością na rynku. Można je zakupić również bezpośrednio z mennicy. Na pewno należy się natomiast wystrzegać zakupów u przypadkowych jubilerów lub na internetowych serwisach aukcyjnych.

Podsumowując, inwestycja w monety jest ostatnio bardzo popularna. Cechuje się wysokim bezpieczeństwem, dostępnością i możliwością pozostania anonimowym inwestorem. Na początku warto zacząć od inwestowania w monety bulionowe, a kiedy zdobędzie się nieco wiedzy, można przystąpić do zakupu numizmatów.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inwestycja w wino

Inwestycja w wino – co warto wiedzieć?

Następny artykuł
inwestycja w garaże

Inwestycja w garaże i miejsca postojowe – czy ich wynajem się opłaca?

Zobacz też