W co inwestować w kryzysie?

Spowolnienie w gospodarce czy kryzys? Niezależnie od tego, co czeka nas w najbliższych miesiącach, warto zabezpieczyć swoje środki finansowe. W co inwestować w kryzysie, aby nie stracić oszczędności?
W co inwestować w kryzysie

Czy obecny czas, któremu towarzyszy niepewność związana z wojną i wysoką inflacją to dobry czas na inwestowanie? Jeśli masz wolne środki finansowe, lepiej je zabezpieczyć na wypadek kryzysu. Jak zrobić to bezpiecznie i, przede wszystkim, w co inwestować w kryzysie? Poznaj sprawdzone sposoby!

W co inwestować w kryzysie, by zapewnić sobie zysk i bezpieczeństwo?

Eksperci od inwestowania polecają kilka aktywów, na które warto przeznaczyć swoje środki finansowe w czasie recesji. W co inwestować w czasie kryzysu według specjalistów?

  • obligacje Skarbu Państwa – niezależnie od sytuacji gospodarczej, są one uważane za najbezpieczniejsze, ich emitentem jest państwo – a bardzo mało prawdopodobny jest kryzys, który spowodowałby jego niewypłacalność;
  • obce waluty – o ile nie masz do czynienia z kryzysem ogólnoświatowym, sytuacja na rynku walutowym jest najczęściej dość przewidywalna – gdy wartość złotówki spada, euro, dolar, frank szwajcarski czy jen się umacniają;
  • konta oszczędnościowe i lokaty – trzymanie kapitału w banku może się wydawać mało opłacalne w czasie kryzysu finansowego, warto jednak pamiętać, że wysokiej inflacji towarzyszą wysokie stopy procentowe wpływające na oprocentowanie produktów finansowych;
  • akcje – to właśnie kryzys jest doskonałym czasem na inwestycje w spółki giełdowe, wiele firm odnotowuje w tym czasie spadki na giełdzie i możesz tanio kupić ich akcje;
  • złoto i srebro – warto inwestować w nie jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu – podczas recesji inwestorzy chętnie kupują metale szlachetne, a dzięki zwiększonemu popytowi możesz zarobić na sprzedaży.

Czy kryzys to dobry czas na inwestycje?

Na to pytanie można odpowiedzieć przewrotnie – każde spowolnienie czy kryzys gospodarczy nie są dobrym czasem, by trzymać pieniądze w gotówce w domu czy w portfelu. Nasza waluta ma tendencję do tracenia na wartości nawet przy niewielkich problemach gospodarczych. To zła wiadomość nie tylko dla firm zajmujących się importem, ale dla każdego, kto kupuje produkty z zagranicy – przy niskim kursie złotego są one znacznie droższe. Dodatkowo kryzys gospodarczy najczęściej wiąże się z inflacją, która powoduje, że przechowywane w domu pieniądze są warte coraz mniej.

Zobacz też:  Jak inwestować w Amazon? Poradnik dla początkujących inwestorów

Na co uważać podczas inwestowania?

Ważne jest nie tylko, w co inwestować w dobie kryzysu, ale również jak. Ryzyko w dobie trudnej sytuacji gospodarczej jest jeszcze większe niż podczas hossy. Możesz się wówczas spotkać z wieloma nieuczciwymi ofertami obiecującymi podejrzanie duży zysk. Zdecydowanie należy ich unikać.

Czy w twoim portfelu inwestycyjnym powinny pojawić się modne kryptowaluty lub akcje zagranicznych spółek? Lepiej być pod tym względem ostrożnym. Jeśli nie rozumiesz, jak działają takie rynki i nie jesteś gotów poświęcić znacznej ilości czasu na kupowanie i sprzedawanie, postaw na dobrze znane produkty finansowe.

Tym, co zapewni ci bezpieczeństwo podczas inwestowania, jest dywersyfikacja. Czasy kryzysu są niepewne i często przynoszą niespodzianki. Dzięki dywersyfikacji nawet w sytuacji, gdy jeden z rodzajów aktywów przyniesie ci stratę, twoje środki finansowe będą bezpiecznie ulokowane w kilku innych.

Zastanawiasz się, w co inwestować w kryzysie? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku bezpiecznych aktywów i ulokowanie w nich części swoich oszczędności!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestowanie w Lego

Inwestowanie w Lego — czy zestawy klocków Lego mogą przynieść zawrotny zwrot?

Następny artykuł
w jaka walutę inwestować 2022

W jaką walutę inwestować? 2022 rok a oszczędności

Zobacz też