Na czym polega inwestowanie w fundusze? Jak zarabiać dzięki takim inwestycjom?

Nie wiesz, w co inwestować pieniądze – akcje, obligacje, a może inne, alternatywne produkty finansowe? Dzięki inwestowaniu w fundusze nie musisz wybierać. Dowiedz się, jak fundusze inwestycyjne pozwolą ci zdywersyfikować twój portfel inwestycyjny, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo finansowe.
inwestowanie w fundusze

Chcesz zainwestować pieniądze, ale zupełnie się na tym nie znasz, a dodatkowo obawiasz się ryzyko? Spróbuj inwestowania w fundusze! W przypadku takich produktów finansowych wystarczy niewielki kapitał, a jego pomnażaniem zajmą się w twoim imieniu profesjonaliści. Sprawdź, jak to działa i przekonaj się, czy fundusze inwestycyjne są instrumentem finansowym dla ciebie!

Jak działają fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny jest zbiorem różnych aktywów – papierów wartościowych (akcji, obligacji), surowców, złota. Skład każdego funduszu może być inny, mogą się one także różnić proporcjami poszczególnych instrumentów finansowych. W ramach funduszu możesz inwestować w polskie lub zagraniczne aktywa, handlować akcjami największych spółek z zagranicy lub zarabiać na rynkach wschodzących. Co ważne, nie musisz tego robić samodzielnie. Zarządzaniem twoimi środkami i pomnażaniem oszczędności zajmują się profesjonalni brokerzy. Fundusze inwestycyjne są zarządzane aktywnie, co oznacza, że osoby zajmujące się twoimi udziałami w funduszu podejmują określone działania – wyszukują odpowiednie produkty finansowe, kupują je i sprzedają.

Wpłacając pieniądze na fundusz, stajesz się właścicielem jednej z jego części, tzw. jednostką uczestnictwa. Dany fundusz nie ma skończonej liczby takich jednostek – w miarę wzrostu liczby klientów pula jednostek się zwiększa.

Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne? Plusy i minusy funduszy

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne? Pomożemy ci w podjęciu decyzji! Poznaj najważniejsze plusy i minusy funduszy.

Do zalet w przypadku tej metody lokowania kapitału należą:

  • niski próg wejścia – nie musisz jednorazowo inwestować kilku czy kilkunastu tysięcy, wystarczą do tego nawet drobne kwoty rzędu 100 złotych;
  • zarządzanie twoimi środkami finansowymi przez profesjonalistów – swoje pieniądze powierzasz ekspertom, którzy samodzielnie decydują o tym, w co inwestować, kiedy sprzedawać, a kiedy kupować;
  • płynność – możesz w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w funduszu;
  • dywersyfikacja portfela – fundusze inwestycyjne z definicji składają się z wielu różnych produktów finansowych.
Zobacz też:  W które akcje warto zainwestować w 2023 roku: podpowiadamy

Jakie wady ma inwestowanie w fundusze?

  • ryzyko straty – jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze w nieodpowiednim momencie, możesz stracić szansę na zarobek;
  • konieczność ponoszenia opłat za zarządzanie funduszem;
  • długoterminowa inwestycja – zakup uczestnictwa w funduszach zdecydowanie nie jest sposobem na szybki zysk.

Jak inwestować w fundusze? Praktyczny poradnik

Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych możesz kupić stacjonarnie lub online. Spotykając się osobiście z doradcą finansowym, który pomoże ci w zakupie, możesz dodatkowo liczyć na wsparcie w wyborze odpowiednich produktów finansowych. Z kolei zakup przez internet jest znacznie wygodniejszy – wystarczy kilka kliknięć, by otrzymać dostęp do nawet kilkuset funduszy.

Następnie warto zapoznać się z dostępnymi funduszami, przeczytać ich prospekty i przeanalizować dotychczasowe wyniki finansowe. Dzięki temu przekonasz się, które z nich charakteryzują się mniejszymi wahaniami, a które są bardziej agresywne, za to umożliwiają osiągnięcie większego zysku. Będziesz mógł także wybrać produkty zgodne z twoim horyzontem czasowym.

Do wyboru masz:

  • fundusze akcyjne;
  • fundusze dłużnych papierów wartościowych;
  • fundusze mieszane;
  • fundusze aktywów niepublicznych, czyli takie, które inwestują w udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie;
  • fundusze absolutnej stopy zwrotu, nastawione na osiągnięcie określonej stopy zwrotu bez względu na sytuację rynkową;
  • fundusze nieruchomości;
  • fundusze sekurytyzacyjne, inwestujące w pule wierzytelności.

Często nie musisz samodzielnie analizować wszystkich dostępnych funduszy. W bankach i innych instytucjach finansowych możesz skorzystać z gotowych strategii – wówczas kupujesz określony pakiet udziałów w funduszach, zgodny z twoimi celami i możliwościami.

W fundusze możesz zainwestować dowolną kwotę. Możesz również swobodnie rozłożyć swoją inwestycję w czasie. Warto spróbować wpłacić na początek niewielką sumę pieniędzy, a potem dokupować kolejne jednostki. Dzięki temu unikniesz ryzyka, a dzięki zdobytemu doświadczeniu będziesz mógł z czasem przeprowadzać coraz bardziej udane inwestycje.

Zasady bezpiecznego inwestowania w fundusze

Jeśli chcesz zacząć inwestować w fundusze, pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa. Fundusze inwestycyjne są uznawane za instrumenty finansowe o niskim poziomie ryzyka, jednak nierozważne decyzje z twojej strony mogą niekiedy skutkować utratą wypracowanego zysku.

Zobacz też:  Jak zacząć inwestować na giełdzie? Poradnik krok po kroku

Rozsądne inwestowanie w fundusze wymaga nieco przygotowań, a przede wszystkim – przemyślenia kilku kluczowych kwestii. Jako przyszły inwestor zastanów się:

  • jaka będzie twoja strategia inwestowania – w jej określeniu pomoże ci ankieta MiFID, która da ci odpowiedź na pytanie, jakim rodzajem inwestora jesteś;
  • na jakie ryzyko jesteś gotów – fundusze są bezpieczną formą inwestowania, jednak w niektórych sytuacjach mogą generować straty, dotyczy to przede wszystkim tzw. agresywnych funduszy;
  • jaki jest twój horyzont czasowy – chodzi tu o czas, na jaki jesteś w stanie zamrozić swoje środki finansowe – inwestycje w fundusze mogą obejmować kilka miesięcy lub nawet kilka lat;
  • jaką kwotę chcesz przeznaczyć – w fundusze możesz zainwestować nawet 100 złotych, nie musisz także wpłacać jednorazowo całej kwoty, ale stopniowo dokupować udziały;
  • w jaki sposób zadbasz o dywersyfikację – z punktu widzenia bezpieczeństwa i opłacalności inwestycji w twoim portfelu inwestycyjnym powinny znaleźć się różne rodzaje funduszy.

Wiesz już, jak inwestować w fundusze inwestycyjne? Przekonaj się, jakie to proste!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
w co inwestować 2022

W co inwestować w 2022 roku? Jakie inwestycje są bezpieczne?

Następny artykuł
Inwestowanie w zegarki

Inwestowanie w zegarki kolekcjonerskie — czy zapewni to ochronę kapitału?

Zobacz też