Jak inwestować w Amazon? Poradnik dla początkujących inwestorów

Amazon wszedł na polski rynek stosunkowo niedawno, ale w USA jest liderem już od kilkunastu lat. Czy jest sposób, by zarobić na jego rozwoju? Tak – to zakup akcji tej spółki. Dowiedz się, jak zainwestować w Amazon!
jak inwestować w amazon

Zastanawiasz się, jak najlepiej ulokować swoje środki finansowe? Nie musisz ograniczać się do lokalnych rynków. Dzięki wsparciu pośredników możesz stać się udziałowcem największych firm z perspektywicznych branży. Dowiedz się, jak inwestować w Amazon i od czego zacząć handlowanie akcjami!

Czy inwestowanie w akcje Amazon się opłaca?

Jeff Bezos, właściciel Amazona, od lat znajduje się na szczycie listy najbogatszych ludzi świata. Wielu osobom już to wystarczy jako argument mówiący o tym, że warto zainwestować w Amazon. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno akcji, warto dowiedzieć się o tej firmie nieco więcej.

Nie wszyscy wiedzą, że Amazon został założony w 1994 roku jako… księgarnia. Co ciekawe, pierwszą książkę udało się sprzedać dopiero rok później. Swój obecny sukces firma zawdzięcza kilku trafionym decyzjom Jeffa Bezosa. Dzięki jego wiedzy i biznesowej intuicji Amazon należy do czołówki amerykańskich firm związanych z technologiami, czyli GAFA – Google, Apple, Facebook i Amazon.

Amazon jest kojarzony głównie z platformą, na której można sprzedawać i kupować produkty w atrakcyjnych cenach. Jest to tylko część prawdy na temat internetowego giganta. W rzeczywistości ta firma to także:

 • Amazon Web Services, czyli segment zajmujący się sprzedażą komputerów i baz danych, a także usługami dla korporacji, startupów i innych organizacji;
 • Amazon Fresh zajmujący się sprzedażą żywności;
 • Amazon Kindle – sprzedaż czytników i ebooków;
 • Amazon Prime – filmowa platforma subskrypcyjna;
 • Amazon Music – platforma oferująca muzykę online;
 • Amazon Game Studios – segment odpowiedzialny za gry komputerowe.

Podbój rynków światowych to dla Amazona jeszcze kwestia przyszłości. Faktem jest jednak, że w USA firma kontroluje już 50% rynku e-commerce. To wszystko przekłada się na ceny akcji. Gdy spółka wchodziła na giełdę w 1997 roku, jej akcje były warte zaledwie… 16 dolarów. Obecnie ich ceny oscylują pomiędzy 100 a 200 dolarami.

Zobacz też:  W jaką walutę warto inwestować w 2023 roku?

Amazon zyskał na wartości przede wszystkim dzięki temu, że w przeciwieństwie do wielu firm doskonale poradził sobie w okresie pandemii. W czasie, gdy wiele innych spółek giełdowych odnotowało spadki, amerykański gigant e-commerce niemal podwoił wartość akcji. Wiązało się to ze zwiększonym zainteresowaniem usługami online wśród ludzi, którzy byli zmuszeni pozostać w domu.

Skoro kurs akcji jest obecnie dość wysoki, to czy warto inwestować w aktywa Amazon i czy nadal można na nich zarobić? Wszystko wskazuje na to, że ceny tych papierów wartościowych będą rosły. Wskazuje na to m.in. intensywne promowanie platformy Amazon Video Prime i szybko wzrastająca liczba subskrybentów.

Wady i zalety inwestowania w Amazon

Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować w Amazon? Zanim podejmiesz pierwsze kroki i zainwestujesz swój kapitał, rozważ najważniejsze argumenty „za” i „przeciw”.

Do zalet inwestowania w aktywa Amazon należą:

 • łatwy zakup akcji online, za pośrednictwem brokerów;
 • liczne możliwości inwestycyjne – spółka Amazon to tak naprawdę wiele segmentów, dzięki czemu ma większe możliwości rozwoju;
 • bezpieczeństwo – inwestujesz w dobrze znany, zrozumiały dla większości osób produkt finansowy (w przeciwieństwie do np. handlu kryptowalutami nie potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy);
 • niski próg wejścia – większość pośredników umożliwia zakup akcji już za 250 dolarów;
 • szybki i dynamiczny rozwój firmy.

Jakie są wady w przypadku takiej inwestycji?

 • długi czas oczekiwania na zysk – kurs akcji ulega stosunkowo niewielkim wahaniom na przestrzeni miesięcy, nie ma więc co liczyć na szybką sprzedaż w korzystnej cenie;
 • brak dywidendy – firma nie dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami;
 • konieczność korzystania z usług pośredników.

Jak inwestować w Amazon? Zacznij od wyboru brokera

Jeśli informacje na temat lidera amerykańskiego rynku e-commerce przekonały cię do zakupu udziałów, na pewno interesują cię kwestie praktyczne – jak inwestować w Amazon. A przede wszystkim – w jaki sposób kupić akcje, skoro spółka działa na amerykańskiej giełdzie, a twoje środki finansowe znajdują się na koncie polskiego banku?

Zobacz też:  Na czym polega inwestowanie w fundusze? Jak zarabiać dzięki takim inwestycjom?

W takich transakcjach pośredniczą wyspecjalizowane firmy – brokerzy. Tacy pośrednicy, za opłatą, kupują w twoim imieniu papiery wartościowe, a w razie potrzeby również je sprzedają. W większości przypadków brokerzy nie zajmują się wyłącznie pośrednictwem w zakupie i sprzedaży akcji spółki Amazon. Dzięki nim możesz kupić także inne papiery wartościowe. To doskonały sposób, by zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i zadbać o bezpieczeństwo finansowe.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz brokera i chcesz założyć rachunek inwestycyjny?

 • rynki i instrumenty finansowe, w które możesz zainwestować – mogą być to nie tylko akcje, ale także np. kryptowaluty czy fundusze RTF;
 • minimalny depozyt – u większości brokerów trzeba wydać na akcje co najmniej 250 euro;
 • możliwość zakupu akcji ułamkowych – to opcja dla osób, które mają mniejsze możliwości finansowe;
 • opłaty za pośrednictwo w zakupie i sprzedaży akcji.

3 sposoby na inwestowanie w akcje Amazon

Inwestowanie w Amazon kojarzy się przede wszystkim z zakupem akcji na giełdzie. Jest to jednak tylko jedna z możliwości. Sprawdź, jak zainwestować w Amazon w zależności od posiadanych zasobów i możliwości.

Kupno akcji

Gdy chcesz inwestować w Amazon poprzez zakup akcji, do wyboru masz dwie opcje:

 • bezpośrednia inwestycja w akcje przez ticker AMZN – zakup rzeczywistych udziałów, w przypadku takiej opcji składasz zlecenie rynkowe i kupujesz określoną liczbę akcji, wybierasz zlecenie z limitem lub decydujesz się na regularne zakupy;
 • handel kontraktami CFD, zwanymi także kontraktami na różnice kursowe – w takiej opcji nie stajesz się udziałowcem, a jedynie zarabiasz na spekulowaniu różnicami w kursach akcji, należy pamiętać, że kontrakty CFD to rodzaj dźwigni finansowej i takie działania wiążą się z dość dużym ryzykiem.

Fundusze ETF

Inwestycja w aktywa firmy Amazon w tej formie to opcja dla tych, którzy mają ograniczone możliwości finansowe. ETF to fundusze, w których kupujesz akcje różnych spółek z zagranicznych giełd papierów wartościowych. Na udział w funduszach ETF warto się zdecydować, gdy nastawiasz się na zysk długoterminowy.

Zobacz też:  W co inwestować w czasie inflacji?

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne mają nieco wspólnego z funduszami ETF. W przypadku obu rodzajów instrumentów finansowych w twoim portfelu inwestycyjnym znajdują się aktywa z różnych źródeł. Różnica w stosunku ETF jest taka, że fundusze inwestycyjne są aktywnie zarządzane. Profesjonalny trader szuka dla ciebie najlepszych opcji na rynkach finansowych i na podstawie własnej analizy dokonuje zakupu.

Czy zakup akcji Amazon jest bezpieczny?

Amazon to jedna z najprężniej rozwijających się spółek giełdowych na całym świecie. To także biznes charakteryzujący się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne – dowodem na to jest doskonała kondycja firmy po pandemii COVID-19. Gdy zainwestujesz w akcje Amazona, na pewno nie będziesz musiał przejmować się ryzykiem szybkiej utraty wartości aktywów spółki. Model biznesowy firmy i jej struktura są na tyle złożone, że nawet niepowodzenie w jednym z obszarów nie powinno wpłynąć na jej całościową sytuację finansową.

Pewnym zagrożeniem podczas inwestowania w akcje zagranicznych spółek są nieuczciwi pośrednicy. Jak ich rozpoznać? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy broker posiada odpowiednie licencje – oznacza to, że jego działalność jest kontrolowana przez państwo. Pamiętaj również, by dokładnie sprawdzić warunki współpracy – minimalny depozyt, możliwość zakupu akcji ułamkowych, a także rynki finansowe, na których działa broker.

Chcesz stać się udziałowcem jednej z najbardziej dochodowych firm na świecie? Dzięki usługom brokerów możesz stać się posiadaczem akcji Amazon w łatwy i bezpieczny sposób.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje — czy jest to dobry pomysł?

Następny artykuł
Inwestowanie w dzieła w sztuki

Inwestowanie w dzieła w sztuki

Zobacz też