Inwestycje długoterminowe

Inwestycje długoterminowe swoim terminem przekraczają okres 12 miesięcy. Są wygodne, ponieważ nie wymagają od inwestora aktywnego działania. Sprawdź, w co możesz inwestować długoterminowo!
Inwestycje długoterminowe

Inwestowanie to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności przed utratą wartości spowodowaną inflacją. Inwestycje krótkoterminowe wymagają sporej wiedzy i czasu, które pozwolą na bieżące podejmowanie działań ze strony inwestora. Inwestycje długoterminowe są wygodniejsze i często obarczone niższym ryzykiem. Sprawdź, czym są inwestycje długoterminowe i gdzie warto lokować swój kapitał na długi czas!

Inwestycje długoterminowe – charakterystyka

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, mianem inwestycji długoterminowych określa się ulokowanie kapitału w określonych instrumentach inwestycyjnych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Przy tego rodzaju inwestycjach stawia się na osiągnięcie celów w długiej perspektywie czasu, dlatego nie ma konieczności, aby stale monitorować stan rynku. Inwestycje długoterminowe dają możliwość osiągnięcia stabilnego dochodu.

Długoterminowe aktywa finansowe – rodzaje

Wśród najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi do przeprowadzania inwestycji długoterminowych znajdują się:

  • długoterminowe lokaty bankowe – ich oprocentowanie jest zazwyczaj na tyle niskie, że pomaga jedynie ochronić środki przed inflacją;
  • obligacje;
  • akcje;
  • nieruchomości – na przykład mieszkania na wynajem lub tak zwane flipy;
  • metale szlachetne – inwestycje uznawane za bardzo bezpieczne, to m.in. inwestycja w złoto czy srebro;
  • jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Ile możesz zarobić na inwestycjach długoterminowych?

Szacuje się, że średni zwrot z inwestycji długoterminowych jest wyższy niż ten gwarantowany przez inwestycje krótkoterminowe (nieprzekraczających okresu 12 miesięcy). Inwestorzy nie muszą przejmować się kryzysami finansowymi, politycznymi i ekonomicznymi, ponieważ te przynoszą zazwyczaj jedynie chwilowe spadki. Nie mają one wpływu na wynik całej długoterminowej inwestycji.

Należy pamiętać, że wielkość zwrotu z inwestycji długoterminowej będzie zależała od wybranego instrumentu.

Zobacz też:  Recesja – w co inwestować w dobie kryzysu?

Czy inwestycje długoterminowe są ryzykowne?

Każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku tych zaliczanych do długoterminowych należy mieć na uwadze, że trudno jest wyceniać wartość aktywów trwałych i obrotowych z dużym wyprzedzeniem. 

Do głównych ryzyk związanych z inwestowaniem długoterminowym zalicza się:

  • ryzyko utraty kapitału – najbardziej ryzykowne są akcje przedsiębiorstw na początkowych etapach rozwoju; ich zarządcy mogą nie posiadać doświadczenia w zarządzeniu majątkiem i personelem;
  • ryzyko długiego okresu zwrotu z inwestycji – istnieje możliwość, że inwestycja nie będzie przynosiła zysku, a nawet będzie się wiązała z koniecznością ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem projektu;
  • ryzyko braku gwarancji dochodu na koniec okresu inwestycji – nie jest łatwo prognozować w szerokim horyzoncie czasowym.

Inwestycje długoterminowe – o czym musisz pamiętać?

Dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego pozwala na minimalizowanie ryzyka inwestycyjnego. Oznacza to, że swoje środki warto zainwestować w kilka instrumentów jednocześnie. Najlepiej, aby charakteryzowały się one różnym poziomem ryzyka. W ten sposób istnieje niewielkie prawdopodobieństwo utraty całego kapitału, ponieważ niezawodne aktywa zapewnią bezpieczeństwo. Z drugiej strony, będziesz miał szansę osiągnąć ponadprzeciętne zyski, które przyniosą ci inwestycje w aktywa o wysokim ryzyku.

Warto pamiętać, że posiadane instrumenty powinny być stale monitorowane. Dzięki temu inwestor będzie mógł na bieżąco podejmować decyzje o wycofaniu się lub zainwestowaniu większej ilości kapitału.

Podsumowując, inwestycje długoterminowe wymagają odpowiednio zaprojektowanego portfela inwestycyjnego. Jego dywersyfikacja oraz skuteczne zarządzanie mogą wiązać się z osiągnięciem sporych korzyści ekonomicznych. Posiadane przez jednostkę udziały lub akcje zaliczane do inwestycji długoterminowych nie wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu i aktywnego działania.Zobacz także:
Zobacz też:  Inwestowanie w ETF – nowy sposób zarabiania na akcjach
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czy warto kupić apartament w Bułgarii

Czy warto kupić apartament w Bułgarii?

Następny artykuł
W co zainwestować 1000 zł

W co zainwestować 1000 zł? Najlepsze pomysły na dobry początek

Zobacz też