Inwestowanie to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności przed utratą wartości spowodowaną inflacją. Inwestycje krótkoterminowe wymagają sporej wiedzy i czasu, które pozwolą na bieżące podejmowanie działań ze strony inwestora. Inwestycje długoterminowe są wygodniejsze i często obarczone niższym ryzykiem. Sprawdź, czym są inwestycje długoterminowe i gdzie warto lokować swój kapitał na długi czas!
Inwestycje długoterminowe – charakterystyka
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, mianem inwestycji długoterminowych określa się ulokowanie kapitału w określonych instrumentach inwestycyjnych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Przy tego rodzaju inwestycjach stawia się na osiągnięcie celów w długiej perspektywie czasu, dlatego nie ma konieczności, aby stale monitorować stan rynku. Inwestycje długoterminowe dają możliwość osiągnięcia stabilnego dochodu.
Długoterminowe aktywa finansowe – rodzaje
Wśród najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi do przeprowadzania inwestycji długoterminowych znajdują się:
- długoterminowe lokaty bankowe – ich oprocentowanie jest zazwyczaj na tyle niskie, że pomaga jedynie ochronić środki przed inflacją;
- obligacje;
- akcje;
- nieruchomości – na przykład mieszkania na wynajem lub tak zwane flipy;
- metale szlachetne – inwestycje uznawane za bardzo bezpieczne, to m.in. inwestycja w złoto czy srebro;
- jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Ile możesz zarobić na inwestycjach długoterminowych?
Szacuje się, że średni zwrot z inwestycji długoterminowych jest wyższy niż ten gwarantowany przez inwestycje krótkoterminowe (nieprzekraczających okresu 12 miesięcy). Inwestorzy nie muszą przejmować się kryzysami finansowymi, politycznymi i ekonomicznymi, ponieważ te przynoszą zazwyczaj jedynie chwilowe spadki. Nie mają one wpływu na wynik całej długoterminowej inwestycji.
Należy pamiętać, że wielkość zwrotu z inwestycji długoterminowej będzie zależała od wybranego instrumentu.
Czy inwestycje długoterminowe są ryzykowne?
Każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku tych zaliczanych do długoterminowych należy mieć na uwadze, że trudno jest wyceniać wartość aktywów trwałych i obrotowych z dużym wyprzedzeniem.
Do głównych ryzyk związanych z inwestowaniem długoterminowym zalicza się:
- ryzyko utraty kapitału – najbardziej ryzykowne są akcje przedsiębiorstw na początkowych etapach rozwoju; ich zarządcy mogą nie posiadać doświadczenia w zarządzeniu majątkiem i personelem;
- ryzyko długiego okresu zwrotu z inwestycji – istnieje możliwość, że inwestycja nie będzie przynosiła zysku, a nawet będzie się wiązała z koniecznością ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem projektu;
- ryzyko braku gwarancji dochodu na koniec okresu inwestycji – nie jest łatwo prognozować w szerokim horyzoncie czasowym.
Inwestycje długoterminowe – o czym musisz pamiętać?
Dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego pozwala na minimalizowanie ryzyka inwestycyjnego. Oznacza to, że swoje środki warto zainwestować w kilka instrumentów jednocześnie. Najlepiej, aby charakteryzowały się one różnym poziomem ryzyka. W ten sposób istnieje niewielkie prawdopodobieństwo utraty całego kapitału, ponieważ niezawodne aktywa zapewnią bezpieczeństwo. Z drugiej strony, będziesz miał szansę osiągnąć ponadprzeciętne zyski, które przyniosą ci inwestycje w aktywa o wysokim ryzyku.
Warto pamiętać, że posiadane instrumenty powinny być stale monitorowane. Dzięki temu inwestor będzie mógł na bieżąco podejmować decyzje o wycofaniu się lub zainwestowaniu większej ilości kapitału.
Podsumowując, inwestycje długoterminowe wymagają odpowiednio zaprojektowanego portfela inwestycyjnego. Jego dywersyfikacja oraz skuteczne zarządzanie mogą wiązać się z osiągnięciem sporych korzyści ekonomicznych. Posiadane przez jednostkę udziały lub akcje zaliczane do inwestycji długoterminowych nie wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu i aktywnego działania.
Zobacz także:
- Inwestycje krótkoterminowe – charakterystyka, przykłady
- Jak dobrze zainwestować pieniądze w coś co da długoterminową stabilność finansową
- Opłacalne inwestycje – w co warto inwestować?
- Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych i obliczyć podatek belki w 2023 roku
- Recesja – w co inwestować w dobie kryzysu?