Inwestowanie w kryptowaluty – informacje dla początkujących

Inwestowanie w kryptowaluty zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ inwestycje w waluty wirtualne mają spory potencjał zysku. Niestety niosą również duże ryzyko straty. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz swoją pierwszą kryptowalutę!
Inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty nie jest łatwym zagadnieniem. Dzieje się tak, ponieważ waluty wirtualne bazują na silnie zaawansowanej technologii, którą nie wszyscy są w stanie zrozumieć. A właśnie zrozumienie stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu inwestycyjnego. Jeśli jesteś początkującym inwestorem i bardzo chciałbyś dać sobie szansę w transakcjach kryptowalutami, to poświęć odrobinę czasu, żeby zapoznać się z naszym artykułem. Poznasz tutaj niezbędne podstawy.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty nazywane są również „walutami cyfrowymi” lub „walutami wirtualnymi”. Swoją popularność zyskały za sprawą Bitcoina, który wielu osobom przyniósł naprawdę spore zyski. Obecnie różnego rodzaju krypto znajdują się w portfelach bardzo wielu inwestorów, zarówno tych początkujących, jak również mocno doświadczonych. Inwestują w nie nie tylko osoby fizyczne, ale również instytucje,

Kryptowaluty są aktywami cyfrowymi. Można je wykorzystać do opłacenia zakupów online. Tego rodzaju transakcje mają jednak miejsce rzadko, ponieważ waluty cyfrowe cechują się dużą zmiennością cen. Sprawia to, że najczęściej są traktowane w charakterze dóbr inwestycyjnych.

Kryptowaluty nie mają fizycznej formy. Każda z walut posiada za to swój charakterystyczny kod lub program, który jest niemożliwy do skopiowania. Większość walut wirtualnych można jednak śledzić. Wyjątek stanowią waluty oparte na anonimowości.

Kryptowaluty cechują się brakiem centralizacji. Żaden podmiot rządowy lub finansowy nie zarządza sposobem ich tworzenia, wartością czy wymianą.

Transakcje kryptowalutami są zabezpieczone przy wykorzystaniu zaawansowanych zasad kryptografii.

Zobacz też:  W co inwestować w czasie inflacji?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy kryptowaluty to opłacalne inwestycje, dowiedz się, jak działają, jak je pozyskać oraz z jakim ryzykiem się wiążą.

Jak działają waluty wirtualne?

System działania kryptowalut jest mocno skomplikowany. Funkcjonują one na własnych łańcuchach bloków, nazywanych blockchainami, które opierają swoje działanie na łańcuchu komputerów powiązanych siecią peer-to-peer.

Wspomniana sieć składa się z wielu użytkowników, gdzie każdy jest równy w hierarchii i posiada dokładnie te same prawa. Nie ma tutaj potrzeby centralnego administrowania lub pośredniczenia w transakcjach.

Wśród najpopularniejszych kryptowalut znajdują się:

  • Bitcoin;
  • Litecoin;
  • Polkadot;
  • Chainlink;
  • Stellar;
  • Ethereum;
  • Solan;
  • Cardano.

Czym charakteryzuje się inwestycja w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty charakteryzuje się bardzo dużym ryzykiem. Dzieje się tak, ponieważ rynek walut wirtualnych jest zmienny, a same waluty – niestabilne. Tutaj okresy silnych wzrostów przeplatają się z ogromnymi spadkami. Takie wahania wymagają bardzo dużej odporności na ryzyko.

Czym jest blockchain?

To właśnie dzięki blockchainowi mogą funkcjonować waluty wirtualne. Łańcuch bloków jest systemem zapisu informacji zbudowanym w taki sposób, aby uniemożliwić ataki hakerskie. Informacje zapisane w łańcuch mogą być wykorzystywane przez wielu uczestników jednocześnie.

Gdzie można zdobyć kryptowaluty?

Rynek kryptowalut posiada własne giełdy oraz brokerów, którzy pośredniczą w handlu kryptowalutowym. Aby móc kupować waluty, należy otworzyć rachunek inwestycyjny.

Jak zdobyć Bitcoina za darmo?

Warto wiedzieć, że Bitcoina można zdobyć za darmo. Niestety wymagania są tak duże, że nie będzie to opcja dostępna dla każdego.

Wykopywanie Bitcoinów polega na wykonywaniu skomplikowanych równań kryptograficznych za pomocą potężnej mocy obliczeniowej komputerów. Proces nazywany jest  „miningiem Bitcoinów”. Mining to walidacja bloków danych oraz dodawanie zapisów kolejnych transakcji do łańcucha bloków.

Gdzie trzymać waluty cyfrowe?

Kryptowaluty można przechowywać w portfelu wirtualnym lub fizycznym. Portfel wirtualny zabezpieczony jest bardzo ciężkim do złamania hasłem nazywanym prywatnym kluczem.

Zobacz też:  Jak inwestować w złoto i srebro - poradnik dla początkujących

Kryptowaluty dla poczatkujących – jak inwestować w te instrumenty finansowe?

Inwestycja w kryptowaluty może przyjąć dwie postaci:

  1. inwestycji w branżę technologii blockchain;
  2. handlu kryptowalutami.

Inwestycja w branżę technologii blockchain

Pierwszym sposobem na inwestowanie w waluty cyfrowe jest zakup akcji spółek związanych z transformacją cyfrową. Można również kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zorientowanych na kryptowalutach.

Handel kryptowalutami

Drugi sposób na inwestowanie w kryptowaluty to bezpośredni handel. Na rynku spotkać można wiele rodzajów walut wirtualnych. Na pewno znajdziesz wśród nich takie, które będą odpowiadały grubości twojego portfela i otwartości na ryzyko inwestycyjne.

Powinieneś wiedzieć, że istnieje jeszcze handel tak zwanymi kontraktami CDF. Są one zorientowane na zmiany kursowe konkretnych par walut cyfrowych. Inwestor może zarabiać tutaj zarówno na spadkach, jak i wzrostach kursowych, ponieważ dokonuje on spekulacji na temat ceny otwarcia i zamknięcia instrumentów będących przedmiotem handlu.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem nie istnieje. Istnieją jednak inwestycje obarczone niewielkim ryzykiem. Do takich zalicza się przykładowo obligacje skarbowe. Za bezpieczne inwestycje długoterminowe uznaje się również kupowanie kruszców czy diamentów.

Inwestycji w kryptowaluty w żadnym wypadku nie można nazwać bezpiecznymi. To jedne z najbardziej ryzykownych transakcji. Jednocześnie wiążą się one jednak z jednym z wyższych potencjałem zysku.

Jeśli zatem niestraszne ci ryzyko, twoja wiedza o walutach wirtualnych nie jest mała, a dodatkowo potrafisz i lubisz przeprowadzać bieżące analizy rynkowe, to inwestowanie w kryptowaluty jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie.

Jeśli natomiast lubisz stabilność i bezpieczeństwo oraz bardzo boisz się o utratę swoich oszczędności, to nie rozbudowuj swojego portfela inwestycyjnego o waluty wirtualne.

Podsumowując, kryptowaluty to instrumenty cyfrowe, nieposiadające fizycznej postaci i wolne od wpływów rządów czy instytucji finansowych. Działają w oparciu o skomplikowane kody lub programy. Rynek walut cyfrowych jest mocno niestabilny, dlatego inwestycje w te instrumenty wiążą się z dużym ryzykiem.

Zobacz też:  Inwestycje w monety: w jakie monety inwestować i jak to robić?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
W co zainwestować 100 zł

W co zainwestować 100 zł?

Następny artykuł
kobieta podczas pracy w wirtualnym biurze Warszawa

Jak założyć wirtualne biuro? Czy jest to dobra inwestycja?

Zobacz też