W co inwestować, aby nie płacić podatków?

Podobno śmierć i podatki to jedyne pewne rzeczy na tym świecie. Czy jednak rzeczywiście jesteś skazany na dzielenie się swoim dochodem z urzędem skarbowym? Dowiedz się, w co inwestować, aby nie płacić podatków.
w co inwestować aby nie płacić podatków

Twoje inwestycje w akcje, fundusze inwestycyjne czy lokaty mogłyby być jeszcze bardziej opłacalne, gdyby nie… podatki. Podobnie wygląda sprawa w przypadku działalności gospodarczej, gdzie częścią zysków trzeba dzielić się z fiskusem. Czy to rzeczywiście sytuacja bez wyjścia? Sprawdź, w co inwestować, aby nie płacić podatków.

Jakie podatki musisz płacić, gdy trzymasz pieniądze na koncie lub lokacie bankowej?

Oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat jest ustalane na podstawie wysokości stóp procentowych. Wysokość odsetek powinna być taka, by przynajmniej częściowo zrekompensować ci utratę wartości pieniędzy na skutek wysokiej inflacji. Twój zysk z oszczędności byłby jeszcze większy, gdyby nie tzw. podatek Belki. Formalnie jest to podatek od zysków kapitałowych. Jego stawka wynosi obecnie 19%.

Choć w kwestii podatku Belki planowane są od 2024 roku pewne zmiany (zniesienie go dla kwot poniżej 10 tysięcy złotych przy jednoczesnym podniesieniu stawki do 20%), to obecnie nie ma możliwości, by go uniknąć, gdy trzymasz pieniądze na koncie lub lokacie. To powoduje, że wiele osób szuka innych możliwości inwestowania i oszczędzania, a pytanie „w co inwestować, aby nie płacić podatków” często pojawia się w wyszukiwarkach.

IKE i IKZE – sposób na oszczędzanie bez płacenia podatków

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) powstały, by zapewnić pracującym obecnie osobom dodatkowe źródło przychodu na emeryturze. Jest to podyktowane sytuacją demograficzną w naszym kraju. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i za pewien czas może się okazać, że obywateli w wieku produkcyjnym jest zbyt mało, by utrzymywać system emerytalny.

Zobacz też:  W jaką walutę warto inwestować w 2023 roku?

Zakładanie IKE i IKZE jest proste. Można to najczęściej zrobić w ramach umowy z bankiem, w którym masz już konto. Taki krok daje wiele korzyści – i to nie tylko w przyszłości, ale już dziś. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że inwestowanie w indywidualne konta emerytalne to sposób na uniknięcie płacenia podatków.

Gdy decydujesz się na założenie IKE, wpłacone na nie pieniądze nie podlegają opodatkowaniu z tytułu zysków kapitałowych. Jest jednak jeden warunek – oszczędności na koncie trzeba trzymać aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zgodnie z przepisami możesz je oczywiście wypłacić w dowolnej chwili, ale w takim przypadku zostanie ci naliczony podatek Belki od wypracowanego zysku i inwestycja może okazać się mniej opłacalna.

Jeszcze więcej korzyści możesz osiągnąć, zakładając IKZE. W jego przypadku przysługuje ci prawo do odliczenia od podatku dochodowego rocznej wpłaty. Kwotę odlicza się od podstawy opodatkowania, dzięki czemu każdego roku możesz odzyskać 17, 19 lub 32% wartości składki. Z urzędem skarbowym rozliczasz się dopiero wówczas, gdy osiągniesz wiek emerytalny i wypłacasz cały zgromadzony kapitał. Stawka podatku jest jednak niższa niż w przypadku podatku dochodowego – to jedynie 10%.

Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak zmniejszyć podatek dochodowy

W przypadku przedsiębiorców konieczność płacenia podatku dochodowego bywa szczególnie uciążliwa. Na szczęście mają oni znacznie więcej możliwości ograniczenia jego wysokości niż osoby zatrudnione na etacie.

Warto podkreślić, że unikanie płacenia podatku dochodowego może być w pełni legalne. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, ponosi w związku z wykonywaną działalnością pewne koszty. Są to tzw. koszty uzyskania przychodu. Część z nich stanowią wydatki na sprzęt, materiały do produkcji, media, paliwo itp. Jeśli jednak chcesz, by twój biznes się rozwijał, warto myśleć o kosztach jako o inwestycjach. Zastanów się, jakie koszty związane z inwestowaniem mogą przynieść twojej firmie długofalowe korzyści. W co inwestować, aby nie płacić podatków, a jednocześnie mądrze ulokować firmowe zyski? Takimi inwestycjami mogą być:

  • leasing – jeśli twojej firmy nie stać na własne auto, możesz korzystać z pojazdu w formie leasingu – wówczas comiesięczne raty będą stanowiły dla ciebie jeden z kosztów;
  • zakup nowego sprzętu – dzięki amortyzacji koszty jego zakupu możesz rozłożyć na wiele miesięcy i obniżyć wartość podatku dochodowego, jednocześnie nowy sprzęt pozwoli ci na rozszerzenie oferty produktowej lub wykonywanie dodatkowych usług;
  • inwestycje w siebie i pracowników – nawet gdy twoje przedsiębiorstwo generuje niewielkie koszty, zawsze możesz przeznaczyć pieniądze na szkolenia, kursy, studia podyplomowe, dzięki którym zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności.
Zobacz też:  Jak dobrze zainwestować pieniądze w coś co da długoterminową stabilność finansową

Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób twoja firma mogłaby obniżyć wartość podatku dochodowego za pomocą dodatkowych kosztów, najlepiej skonsultuj się z doradcą podatkowym.

W co inwestować, aby nie płacić podatków? Niezależnie od tego, czy inwestujesz prywatnie, czy jako firma, masz kilka możliwości, z których warto skorzystać!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestycja w siebie

Inwestycja w siebie. Co to właściwie oznacza?

Następny artykuł
inwestowanie w etf

Inwestowanie w ETF – nowy sposób zarabiania na akcjach

Zobacz też