W co inwestować w czasie inflacji?

Zauważasz, że zarabiane przez ciebie pieniądze tracą na wartości? Tak rzeczywiście jest – wzrost cen powoduje, że stać nas na coraz mniej. Możesz jednak zatrzymać ten proces! W co inwestować w czasie inflacji? Sprawdź!
W co inwestować w czasie inflacji

Wysoka inflacja to już fakt. W 2022 roku przekroczyła 15% i nic nie wskazuje na to, by wzrost miał wyhamować. Co w takiej sytuacji robić z oszczędnościami? Mądre inwestycje to zdecydowanie najlepsze, na co możesz się zdecydować. Sprawdź, w co inwestować w czasie inflacji.

Dlaczego warto chronić swoje oszczędności podczas wysokiej inflacji?

To naturalne, że wartość pieniądza maleje w czasie. W przypadku, gdy inflacja jest wysoka, dzieje się to jednak znacznie szybciej. Można to zauważyć, obserwując wskaźnik zwany siłą nabywczą. Pokazuje on, jaką realną wartość ma określona kwota pieniędzy. Przykładem może być dodatek 500 plus, który obecnie jest wart jedynie około 390 złotych.

Takie różnice wyraźnie dowodzą tego, że przy rosnącej inflacji lepiej nie przechowywać gotówki w portfelu ani w szufladzie.

Inflacja a stopy procentowe

Wysoka inflacja jest główną przyczyną podwyżek stóp procentowych. Takie decyzje banku centralnego nie dla wszystkich są niekorzystne. Dużo mówi się o wpływie wysokich stóp procentowych na wzrost rat kredytów. Jest jednak druga strona tego modelu – stopy procentowe wpływają bezpośrednio na oprocentowanie kont, lokat i obligacji skarbowych.

Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji, to właśnie te instrumenty finansowe będą dobrym rozwiązaniem. Wysokość stóp jest ustawiana tak, by oprocentowanie przynajmniej częściowo rekompensowało wzrost cen. Dzięki temu twoje pieniądze nie będą traciły z czasem na wartości, niezależnie od wysokości inflacji.

W co inwestować w czasie inflacji? Poznaj bezpieczne i opłacalne produkty finansowe

Jeśli jesteś początkującym inwestorem i chcesz przede wszystkim uchronić swoje pieniądze przed utratą wartości, zacznij od podstawowych produktów finansowych. Postaw na dywersyfikację – dzięki temu możesz zarobić więcej, a twoje środki będą bezpieczne. W co inwestować podczas inflacji? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Zobacz też:  Jak zostać inwestorem: porady dla początkujących

Lokaty krótko- i długoterminowe

Podczas gdy jeszcze niedawno oprocentowanie lokat było minimalne, w ostatnim czasie wyraźnie wzrosło. Obecnie na lokatach zakładanych na kilka miesięcy można zarobić nawet 8%. Zakładając lokatę, pamiętaj, że odsetki otrzymasz wyłącznie wtedy, gdy twoje pieniądze będą przechowywane tak długo, jak jest to określone w umowie.

Obligacje Skarbu Państwa

Warto inwestować przede wszystkim w obligacje zmiennokuponowe, czyli takie, których oprocentowanie jest powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Obligacje skarbowe, jako papiery wartościowe emitowane przez państwo, są uważane za jedne z bezpieczniejszych i pewniejszych aktywów.

Złoto i inne metale szlachetne

Lokować oszczędności w złoto czy srebro warto przede wszystkim po to, by zapewnić sobie zysk za kilka lub nawet kilkanaście lat. Mimo wysokiego poziomu inflacji ceny sztabek czy monet są stosunkowo stabilne i odporne na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że metale szlachetne nie drożeją tak jak inne towary i usługi.

Inwestowanie dla zaawansowanych – akcje, kryptowaluty, nieruchomości

Martwi cię wysoka inflacja? W co inwestować, gdy lokaty, konta i inne popularne instrumenty finansowe już ci nie wystarczają? Jeśli masz już pewną wiedzę na temat ekonomii i zasad działania rynku, możesz spróbować bardziej wymagających form inwestowania. Należą do nich np.:

  • inwestycje w kryptowaluty – bitcoiny to niezależna od państw i banków centralnych waluta, która szybko zyskuje na wartości, na kryptowalutach możesz zarabiać poprzez (mówiąc w pewnym uproszczeniu) kupowanie ich podczas niskiego kursu i sprzedaży, gdy są warte więcej;
  • gra na giełdzie – wysokiej inflacji w naszym kraju towarzyszy trudna sytuacja w niektórych branżach, to sprawia, że akcje wybranych firm kosztują znacznie mniej – warto śledzić sytuację i kupować je podczas bessy na giełdzie;
  • inwestowanie w EFT, czyli w giełdowe fundusze inwestycyjne, za pomocą których kupuje się akcje (np. spółek zajmujących się wydobyciem surowców energetycznych) na różnych giełdach z całego świata;
  • zakup nieruchomości – to propozycja przede wszystkim dla osób z wolnymi środkami finansowymi (ze względu na wyższe stopy procentowe lepiej nie brać kredytu na takie inwestycje), obecnie ceny mieszkań i domów w skali kraju nie rosną ani nie maleją, ale w czasach wysokiej inflacji może się to zmienić, dlatego właśnie teraz jest dobry czas na inwestycje.
Zobacz też:  Inwestowanie w obligacje — czy jest to dobry pomysł?

Jeśli chcesz zainwestować pieniądze na jeden z wymienionych sposobów, pamiętaj, aby realnie oszacować ryzyko i szanse zysku. Weź pod uwagę stopę zwrotu, czas zwrotu z inwestycji, bezpieczeństwo. Pamiętaj, że gra na giełdzie czy spekulacje kryptowalutami wymagają nie tylko znajomości tematu, ale także ciągłego śledzenia bieżącej sytuacji i szybkiego reagowania.

Zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji? Rozważ różne opcje, ale nie czekaj zbyt długo – twoje pieniądze mogą już teraz zacząć zarabiać dla ciebie!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestowanie w dzieła w sztuki

Inwestowanie w dzieła w sztuki

Następny artykuł
Inwestowanie w Lego

Inwestowanie w Lego — czy zestawy klocków Lego mogą przynieść zawrotny zwrot?

Zobacz też