Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem to obecnie jeden z częściej podejmowanych tematów. Czy jednak inwestycje nieobarczone ryzykiem w ogóle istnieją? Niestety nie. Możliwe jest jednak kupowanie instrumentów, w przypadku których ryzyko utraty środków jest bardzo niskie. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co istotne w kwestii bezpiecznego inwestowania. Zapraszamy do lektury!
Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – co to znaczy?
Na wstępie warto podkreślić, że inwestycje bez ryzyka nie istnieją. Są jednak takie, które uważa się za bezpieczne, ponieważ:
- oferowane są przez podmiot cieszący się wysokim zaufaniem społecznym;
- podlegają pod ścisłe regulacje mające na celu zminimalizować ryzyko utraty zainwestowanych środków;
- pozwalają oszacować prognozowany zysk i termin zwrotu z inwestycji;
- wiążą się z bardzo niskim ryzykiem;
- cechują się niewielkimi wahaniami wartości inwestycyjnej;
- można je zakończyć w dowolnym momencie.
Czy istnieją instrumenty, które spełniają większość z powyższych kryteriów? A jeśli tak, to czy są to opłacalne inwestycje? Na obydwa pytania można odpowiedzieć twierdząco. Przykłady takich instrumentów prezentujemy poniżej.
Gdzie bezpiecznie i krótkoterminowo inwestować pieniądze?
Mianem inwestycji krótkoterminowych określa się takie, które zakładają ulokowanie kapitału na maksymalnie 12 miesięcy. Jakie rodzaje inwestycji można potraktować jako bezpieczne i krótkoterminowe?
Konto oszczędnościowe
Konta oszczędnościowe to produkty o niskim oprocentowaniu, których podstawowym zadaniem jest ochrona oszczędności przed inflacją. Środki na koncie można w dowolnym momencie pobrać, ale też je wpłacić. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami.
Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zmienne, Oznacza to, że może się zmienić na skutek zmiany polityki banku, sytuacji gospodarczej lub zakończenia promocji terminowej.
Lokaty bankowe
Lokaty bankowe to kolejny rodzaj bezpiecznych inwestycji. Zawierane są najczęściej na okres 12 miesięcy, ale występują też lokaty 1-, 3- lub 6-miesięczne. Dokonanie wpłaty lub wypłaty środków z lokaty przed terminem jej zakończenia wiąże się z jej zerwaniem i utratą wypracowanych zysków. To produkty mniej elastyczne niż konta oszczędnościowe, ale zazwyczaj wyżej oprocentowane.
Obligacje skarbowe
Krótkoterminowe obligacje Skarbu Państwa o stałym oprocentowaniu to kolejny sposób na ochronę kapitału przed inflacją. Niestety obecnie produkty te nie są opłacalne dla inwestorów, ponieważ są niżej oprocentowane niż większość kont oszczędnościowych czy lokat.
Obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję. Niestety ich stopa zwrotu nie jest wysoka.
Bezpieczne inwestycje długoterminowe
Inwestycje długoterminowe to takie, które trwają dłużej niż 12 miesięcy. W tym przypadku można sprawdzić lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, ale również obligacje skarbowe. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, rozpatrując długoterminowe inwestowanie kapitału?
Złoto
Wielu uważa, że złoto jest jedną z bezpieczniejszych inwestycji. Dane historyczne pokazują, że wahania kursu kruszcu w długim horyzoncie czasowym nie są duże. Warto zatem rozważyć zakup złota fizycznego w postaci sztabek i monet, ale również tak zwanego złota inwestycyjnego.
Złoto papierowe to zgromadzone na rachunku maklerskim instrumenty finansowe w postaci jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zorientowanych na złoto. Mogą to być na przykład spółki wydobywcze notowane na giełdzie.
Nieruchomości
Nieruchomości od zawsze stanowiły dobrą lokatę dla kapitału. Czasy kryzysu to moment, kiedy te tanieją, więc łatwiej je kupić. Można również prognozować, że w przyszłości, w czasie wzrostu gospodarczego, uda się je sprzedać z zyskiem. Dobrą inwestycją jest również zakup nieruchomości pod wynajem.
Inwestycje finansowe o niskim ryzyku – przykłady
W co jeszcze możesz zainwestować swoje środki, aby prawdopodobieństwo ich utraty było bardzo niskie? Jeśli jesteś w stanie zdecydować się na nieco większe ryzyko niż w przypadku lokat, kont oszczędnościowych i obligacji skarbowych, możesz pomyśleć o:
- obligacjach samorządowych;
- obligacjach korporacyjnych.
Co jeszcze powinien wiedzieć inwestor?
Rolą bezpiecznych inwestycji jest zabezpieczenie swoich pieniędzy przed utratą wartości na skutek inflacji. Zaproponowane przez nas inwestycje cechują się niskim ryzykiem utraty kapitału, ale jednocześnie niskim zyskiem z inwestycji.
Musisz wiedzieć, że im wyższe ryzyko, tym większy zysk z inwestycji. Kiedy nie obawiasz się utraty kapitału, powinna cię zainteresować inwestycja w startupy lub kryptowaluty. Tam znajduje się największy potencjał inwestycyjny.
Początkujący inwestorzy muszą pamiętać o dywersyfikowaniu swojego portfela inwestycyjnego. Rozproszenie inwestycji daje wyższe szanse na zysk i obniża ryzyko.
Podsumowując: bezpieczne inwestycje z pewnym zyskiem nie istnieją. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Niekiedy jednak jest ono tak niskie, że uznaje się, iż nie występuje.
Zobacz także:
- Inwestowanie w obligacje — czy jest to dobry pomysł?
- Czy warto inwestować w obligacje skarbowe i wiążące się z nimi ryzyka?
- Gdzie ulokować bezpiecznie pieniądze w 2023 roku? poradnik
- Gdzie trzymać pieniądze – dobre miejsce dla gotówki
- Inwestycje długoterminowe