Inwestycja w startupy – czy to dobry pomysł?

Inwestycja w startupy nie będzie rozwiązaniem dla każdego. W tym przypadku wymaga jest spora wiedza i intuicja, ale też odporność na ryzyko inwestycyjne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć!
Inwestycja w startupy

Inwestycja w startupy to bardzo ryzykowny sposób na ulokowanie oszczędności. Duże ryzyko wiąże się jednak z możliwością osiągnięcia proporcjonalnie wysokich zysków. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować w startupy! Dowiedz się, czy to rozwiązanie dla ciebie!

Inwestycja w start-up – charakterystyka

Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować w kryzysie, to inwestycja w startupy może być rozwiązaniem dla ciebie. Zanim jednak zaangażujesz się w crowdfunding lub kupisz udziały w startupach, dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się tego rodzaju inwestycje.

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. W przypadku startupów ryzyka inwestycji jest naprawdę duże i wzrasta wraz z poziomem innowacyjności pomysłu właściciela startupu. Należy jednak mieć na uwadze taki przykład jak Facebook, który również był startupem, a obecnie zarabia krocie.

Jak inwestować w startupy? Trzymaj się tych zasad i zarabiaj na startupach!

Każdy inwestor, nie tylko ten inwestujący w startupy, powinien pamiętać o dywersyfikowaniu własnego portfela inwestycyjnego. Oznacza to, że nie należy inwestować wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu.

Dodatkowo, jeśli chciałbyś zainwestować w młode pomysły, stawiaj na te, które są ci bliskie. Inwestuj w rzeczy, na których się znasz. Jedynie wówczas będziesz w stanie przeprowadzić rzeczową analizę, czy dana idea ma szanse na sukces.

Na początkowym etapie inwestuj niewielkie kwoty. Pamiętaj, że teraz najłatwiej je stracić.Dodatkowe pieniądze dokładaj w późniejszym czasie i jedynie do spółek, które performują. Oznacza to, że powinieneś finansować jedynie pomysły idące we właściwym kierunku oraz osiągające wyniki biznesowe zgodne z oczekiwaniami.

Czym jest crowdfunding udziałowy?

Obecnie w gospodarce panuje recesja. W co inwestować oraz jak to robić, aby chronić swoje oszczędności przed utratą wartości? Jednym z pomysłów może być crowfunding udziałowy.

Zobacz też:  Inwestowanie w Lego — czy zestawy klocków Lego mogą przynieść zawrotny zwrot?

Mianem crowdfundingu udziałowego określa się inicjatywę polegającą na wpłacaniu na pewien projekt określonej sumy pieniędzy i otrzymywaniu w zamian części udziałów w dofinansowanej spółce. Istnieją specjalne platformy crowdfundingowe, gdzie należy się zarejestrować, aby móc przystąpić do inwestowania lub pozyskiwania finansowania.

Proces inwestycyjny na platformach crowdfundingowych jest w dużej mierze uproszczony i zautomatyzowany. Nie ma tam miejsca na negocjacje pomiędzy właścicielem startupu a inwestorem.

Polskie ustawodawstwo pozwala na to, aby każdy startup mógł pozyskać rocznie maksymalnie równowartość 1 mln euro za pośrednictwem platform crowdfundingowych.

Jak zarabiać na udziałach w startupach?

Inwestycja w startupy możliwa jest również za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz rynku NewConnect. Notowane są tam startupy z branż: technologicznej, biotechnologicznej oraz gier.

Udziały w startupach można nabywać za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego utrzymywanego w jednym z biur maklerskich. Sprzedaż akcji odbywa się na podstawie zwykłej umowy. Zdarza się, że sama spółka-emitent skupuje własne udziały. Może też to robić zewnętrzny inwestor, któremu zależy na uzyskaniu znaczącej pozycji w akcjonariacie spółki.

Inwestowanie pośrednie

Kupowanie akcji w startupach to inwestycja bezpośrednia. Warto jednak wiedzieć, że w startupy można inwestować pośrednio. Wówczas nabywa się certyfikaty inwestycyjne w funduszach venture capital.

Kto powinien inwestować w startupy?

Inwestowanie w startupy z pewnością nie jest rozwiązaniem dobrym dla wszystkich. Swoich sił w tego rodzaju inwestycjach mogą spróbować osoby odporne na ryzyko oraz posiadające dużą wiedzę na temat doinwestowywanych przedsięwzięć.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zwrot z inwestycji w młode pomysły najczęściej następuje po kilku latach, dlatego należy nastawić się na długi horyzont czasowy zamrożenia kapitału.

Pamiętaj, że wiele startupów upada, część utrzymuje się na rynku, ale nie generuje przychodów, a jedynie nieliczne osiągają ponadprzeciętne wyniki. Z tego względu warto w swoim portfelu inwestycyjnym posiadać udziały wielu różnych młodych przedsiębiorstw.

Zobacz też:  Inwestowanie w kryptowaluty – informacje dla początkujących

Podsumowując, inwestycja w startupy wiąże się z dużym ryzykiem i długim horyzontem czasowym zamrożenia kapitału. Sprawia to, że nie będzie odpowiednia dla osób oczekujących szybkich, pewnych i imponujących zysków. To jednak dobre rozwiązanie dla inwestorów posiadających odpowiednią wiedzę, doświadczenie i intuicję.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mężczyzna przedstawia kobiecie zalety instalacji fotowoltaicznej i ich opłacalność

Inwestycja w panele fotowoltaiczne - czy warto?

Następny artykuł
recesja w co inwestować

Recesja – w co inwestować w dobie kryzysu?

Zobacz też