Inwestycja w farmy fotowoltaiczne w Polsce – zasady, korzyści, zysk

Na polach pomiędzy miastami coraz częściej można zobaczyć instalacje z paneli fotowoltaicznych. Na czym polega inwestycja w farmy fotowoltaiczne i czy to rzeczywiście może się opłacać? Sprawdziliśmy!
inwestycja w farmy fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną i przekształcają ją w elektryczną. Często nazywane są technologiami przyszłości. Budowa farm fotowoltaicznych to inwestycja realizowana zarówno przez prywatnych inwestorów, jak również spółki publiczne. W dużej mierze jest ona dofinansowywana przez fundusze Unii Europejskiej, co sprawia, że cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Czy inwestycja w farmy fotowoltaiczne rzeczywiście jest opłacalna? Na czym polega i jakie warunki należy spełnić, aby można było się jej podjąć? Podpowiadamy!

Farma fotowoltaiczna – co to w ogóle jest?

Farma fotowoltaiczna jest wydzieloną strefą, na której znajdują się setki lub tysiące paneli fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest zamienianie energii słonecznej w prąd elektryczny wykorzystywany powszechnie w domach, biurach i przedsiębiorstwach. Prąd wytworzony przez farmę może zostać wykorzystany w miejscu wytworzenia, ale również przesłany za pomocą sieci energetycznej do szerokiej rzeszy odbiorców.

Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne?

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne w praktyce oznacza objęcie części udziałów w spółce celowej utworzonej, aby wybudować elektrownię fotowoltaiczną pod klucz. Posiadanie części udziałów czyni z inwestora współwłaściciela farmy i uprawnia go do udziału w podziale zysków ze sprzedaży wyprodukowanej energii. Inwestor nie zajmuje się zarządzaniem spółką czy obsługą farmy.

Zasady inwestowania w farmy fotowoltaiczne

Inwestor jest udziałowcem spółki tworzącej farmę. Wykupuje pakiet udziałów i czerpie z niego zyski. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne uznaje się za bezpieczny i rentowny sposób pomnażania kapitału o dość wysokim progu wejścia, ponieważ pakiety udziałów kosztują najczęściej od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Jak zacząć inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne nie jest skomplikowane. Wystarczy skontaktować się z firmą sprzedającą udziały w farmie i wybrać odpowiedni dla siebie produkt, a więc konkretną farmę. Te znajdują się w różnych lokalizacjach i posiadają różne moce, co wpływa na wysokość stopy zwrotu z inwestycji, ale również cenę pakietu udziałów.

Zobacz też:  Czy warto kupić apartament w Bułgarii?

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego pakietu udziałów. Do dyspozycji inwestora są pakiety o wartości: 6%, 12%, 18%, 24%, 30%, 36%, 42% oraz 49%. Najtańszy z pakietów to koszt około 90 tysięcy złotych. Za najdroższy trzeba zapłacić nawet ponad 700 tysięcy złotych.

W trzecim kroku podpiszesz umowę inwestycyjną, na której mocy staniesz się udziałowcem w spółce celowej. Teraz pozostaje już się tylko cieszyć dochodem pasywnym.

Fotowoltaika – inwestycje pełne korzyści

Inwestycje w farmy fotowoltaiczne uznaje się obecnie za jedne z bardziej atrakcyjnych. Cechują się one możliwością osiągnięcia stabilnego i atrakcyjnego dochodu w relatywnie szybkim czasie. Wybór odpowiedniej i doświadczonej spółki celowej wiąże się z pełnym bezpieczeństwem. Dodatkowo zakupiony produkt jest bezobsługowy. Progi wejścia są różnej wysokości, a zwrot z inwestycji następuje po około 10 latach.

Podsumowując, inwestycja w farmy fotowoltaiczne to opcja warta rozważenia, kiedy dysponujesz środkami w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fotowoltaika to przyszłościowy biznes, a inwestowanie w niego wiąże się z pełnym komfortem, bezpieczeństwem oraz stabilnym i atrakcyjnym dochodem.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zacząć inwestować na giełdzie

Jak zacząć inwestować na giełdzie? Poradnik krok po kroku

Następny artykuł
Mężczyzna w białej koszuli z pieniędzmi

Pożyczka w 15 minut – kto może wnioskować o taką pożyczkę?

Zobacz też