Opłacalne inwestycje – w co warto inwestować?

W czasach recesji gospodarczej wszystkie lokaty kapitału o stopie zwrotu przewyższającej stopień inflacji można uznać za opłacalne inwestycje. Które z nich warte są szczególnej uwagi?
Opłacalne inwestycje

Za opłacalne inwestycje uznaje się takie, które wiążą się z dodatnią stopą zwrotu. Możliwości jest naprawdę wiele. Spośród nich warto  wybierać te, które cechują się najwyższą możliwością zarobku oraz akceptowalnym dla nas poziomem ryzyka. Przedstawiamy szereg pomysłów na inwestycje długo- oraz krótkoterminowe!

Ryzyko inwestycyjne jako element obowiązkowy

Mianem ryzyka inwestycyjnego określa się niepewność, jaka występuje przy szacowaniu stopy zwrotu, a więc wysokości zarobku z danej inwestycji. W praktyce oznacza to, że każda inwestycja może wiązać się ze stratą. Im wyższy poziom ryzyka, tym wyższa szansa na osiągnięcie zysków, ale również odnotowanie strat. W skrajnych przypadkach możliwe jest stracenie całego majątku, ale też jego zwielokrotnienie.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem nie istnieje. Nawet zakup obligacji Skarbu Państwa, które powszechnie uważane są za bardzo bezpieczny instrument, w praktyce wiąże się z możliwością osiągnięcia strat. Co jeszcze początkujący inwestor powinien wiedzieć, zanim dokona pierwszej transakcji?

Inwestowanie nie jest łatwe. Oczywiście można kupować przypadkowe instrumenty i liczyć na wysokie zwroty, ale zdecydowanie lepiej będzie, kiedy posiądziesz odpowiednią wiedzę na ich temat, aby móc świadomie angażować lub wypłacać oszczędności. Uczyć możesz się z blogów internetowych, książek, podcastów, filmików oraz od znajomych.

Znalazłeś już pomysł na swoje środki? Wydaje ci się, że opłacalność inwestycji jest duża i chciałbyś dać sobie szansę? Świetnie! Proponujemy jednak, abyś początkowo zainwestował jedynie część oszczędności i sprawdził, czy faktycznie warto było je lokować w tym miejscu.

Zobacz też:  Inwestycja w startupy – czy to dobry pomysł?

Dodatkowo zawsze warto dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Oznacza to podział kapitału pomiędzy kilka różnych instrumentów finansowych. Daje to większe szanse na zysk i ogranicza możliwości straty.

Najbardziej opłacalne inwestycje – daj się zainspirować!

Inflacja spowodowała, że nie opłaca się już trzymać środków na lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych. Te są oprocentowane niżej niż wolumen spadku wartości pieniądza, co oznacza czystą stratę. Trzymanie pieniędzy w domu lub na nieoprocentowanych kontach to jeszcze gorszy pomysł.

Kryzys jest idealnym momentem na inwestowanie. Teraz każde inwestycje, które wiążą się z jakąkolwiek stopą zwrotu przewyższającą koszt zaangażowania środków w dany produkt to opłacalne inwestycje. Należy tylko wybrać produkt odpowiadający twojej skłonności do ryzyka, posiadanej wiedzy i zaangażowania.

Inwestowanie w nieruchomości

Wysokie stopy procentowe oraz nowe regulacje bankowe sprawiły, że bardzo trudno uzyskać kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa aktualnie jest prawie dwukrotnie niższa niż za czasów sprzed pandemii. W praktyce oznacza to, że ceny nieruchomości, zwłaszcza tych dużych, spadają. To idealny moment na ulokowanie środków właśnie w tym miejscu.

Zakup nieruchomości może przyjąć postać inwestycji długoterminowych. Wówczas kupujesz lokale mieszkalne z przeznaczeniem na wynajem. Krótkoterminowe inwestycje w nieruchomości to tak zwany flipping – kupujesz tanie mieszkania wymagające generalnego remontu, remontujesz niskim kosztem i sprzedajesz znacznie drożej.

Inwestycje giełdowe

Na giełdzie mogą mieć miejsce zarówno inwestycje krótkoterminowe, jak również te trwające dłużej niż 12 miesięcy. Aby móc kupować akcje i obligacje, musisz posiadać rachunek maklerski. Założysz go u wybranego brokera.

Obecnie za najbardziej opłacalne uważa się instrumenty emitowane przez spółki surowcowe i energetyczne.

Najbardziej ryzykowne są inwestycje w instrumenty pochodne. Za najbezpieczniejszy uważa się zakup obligacji Skarbu Państwa.

Kryptowaluty

Kilka lat temu inwestycje w kryptowaluty były bardzo popularne. Chyba nie musimy wspominać, ile zarobiły osoby, które zdecydowały się kupić bitcoiny na początku ich istnienia… Dzisiaj waluty wirtualne ponownie zyskują na popularności. Szacuje się, że obecna stopa zwrotu z inwestycji w kryptowaluty sięga 20%.

Zobacz też:  Czy warto inwestować w bitcoin i zarabiać fortunę w 2023 roku

Złoto

Inwestycje długoterminowe kojarzone są z kruszcami. Złoto od lat uważane jest za bezpieczną przystań. Faktycznie, historia pokazuje, że warto przechowywać swoje oszczędności w złocie, szczególnie jeśli nie planujemy z nich korzystać w najbliższym czasie.

Nie oznacza to jednak, że w złoto nie warto inwestować krótkoterminowo. Ostatnie notowania pokazują, że inwestycje krótkoterminowe w najcenniejszy z kruszców to prawdziwa gratka dla traderów.

Złoto można kupować w postaci sztabek i monet bulionowych. Jeśli ktoś nie lubi jego fizycznej postaci, to może postawić na instrumenty finansowe eksponowane na króla kruszców. Nie poleca się natomiast zakupu złotej biżuterii i monet kolekcjonerskich osobom, które nie są znawcami tego tematu.

Dzieła sztuki i antyki

Inwestycje w dzieła sztuki i antyki to propozycja dla wielbicieli takich przedmiotów. W tym przypadku wystarczy już kilkanaście tysięcy złotych kapitału początkowego, co jest uznawane za małą kwotę z inwestycyjnego punktu widzenia. Potrzeba również wiedzy i intuicji, ponieważ nigdy nie wiadomo, który przedmiot może zyskać na wartości w przyszłości.

Podsumowując, czas inflacji to moment, kiedy inwestowanie staje się szczególnie opłacalne. Inwestycje pozwalają uchronić oszczędności przed utratą wartości. Pomysłów i strategii inwestycyjnych można wymienić bardzo dużo. Każda będzie dobra, jeśli zostanie poprzedzona wnikliwą analizą ekonomiczną korzyści i strat. Decyzje należy podejmować z rozwagą, ponieważ każda opcja inwestycyjna wiąże się ryzykiem. Wiele osób decyduje się obecnie, aby swoje finanse ulokować w złocie, kryptowalutach i papierach wartościowych. Nieco mniejszą popularnością cieszą się inwestycje w antyki i dzieła sztuki.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Inwestycja w fotowoltaikę

Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto?

Następny artykuł
Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – czy to w ogóle możliwe?

Zobacz też