Samochody, w które warto inwestować — czy luksusowe modele to dobry pomysł

Kiedy mówimy o inwestycjach, zazwyczaj myślimy o złocie, obligacjach, nieruchomościach czy akcjach. Z drugiej jednak strony warto pamiętać także o metodach alternatywnych, w tym np. luksusowych modelach samochodów. Czy są takie samochody, w które warto inwestować?
Samochody, w które warto inwestować

Przez inwestycje rozumie się takie działania, które polegają na poniesieniu wydatków (nakłady inwestycyjne) w celu osiągnięcia zysków w przyszłości. Korzyści te mogą mieć różnoraki charakter. Przykładowo, kupując, kupując luksusowy, klasyczny model samochodu liczymy, że jego wartość w przyszłości może znacznie wzrosnąć. Niniejszy tekst nie jest oficjalną poradą inwestycyjną, ale jeśli chcesz poznać, jak wstępnie rozpoznać samochody, w które warto inwestować, przeczytaj poniższy tekst.

Volkswagen, BMW, Alfa Romeo GTV, Jeep Cherokee, Mercedes-Benz, Audi — jakie są samochody, w które warto inwestować?

Jeśli chodzi o pożądane egzemplarze samochodów, to ceni się przede wszystkim takie klasyki jak:

  • Ferrari,
  • Volkswagen (np. Volkswagen serii V8),
  • Mercedes (szczególnym zainteresowaniem cieszą się egzemplarze z takiej klasycznej serii jak W124),
  • Porsche (w tym w szczególności egzemplarze Porsche 911, które według wyliczeń analityków w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się droższe nawet o 683 proc.!),
  • BMW (tym np. generacja BMW seria 2),
  • Rolls-Royce,

oraz wiele innych modeli z kategorii „klasyki”. Te znane samochody można znaleźć w indeksie OTX Classic Car Index.

Dobry stan techniczny, moda — co wpływa na wartość samochodu?

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że niektóre modele aut mogą znacznie zyskiwać na wartości. Jednym z najważniejszych jest prestiż oraz renoma danego samochodu. Oprócz tego do ważnych parametrów zalicza się do nich na przykład stan techniczny, w tym w szczególności kondycję silnika i całego nadwozia. Last but not least zwraca się uwagę również na historię samochodu, jego przebieg oraz listę właścicieli.

Zobacz też:  Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty – czy to się opłaca?

Inwestycje w znane modele aut wiążą się z ryzykiem

Dla wielu ludzi, którzy posiadają znaczne ilości kapitału, znane modele aut (zarówno samochody klasyczne, jak i współczesne samochody) mogą okazać się ciekawym sposobem na inwestycje. Z drugiej jednak strony powinniśmy spojrzeć na drugą stronę medalu. Trzeba bowiem pamiętać, że zakup drogich samochodów to działanie, które zalicza się do tzw. inwestycji alternatywnych. Co to oznacza?

Odpowiedź jest prosta: z jednej strony rynki zbytu — w przeciwieństwie np. do akcji czy obligacji skarbowych — znajdują się poza oficjalnym obrotem i cieszą się większą zmiennością, dając tym samym szansę na wysokie zyski. Z drugiej strony inwestycje w samochody mogą okazać się nieudane, a ich wartość nie rośnie mimo naszych usilnych działań.

Niestety, w przeciwieństwie do papierów wartościowych inwestycje w samochody to rynek mniej przejrzysty. W efekcie może dojść do utraty dużej części lub nawet całości zainwestowanego kapitału.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inwestowanie w etf

Inwestowanie w ETF – nowy sposób zarabiania na akcjach

Następny artykuł
Jak inwestować w Metaverse

Jak inwestować w Metaverse? Kryptowaluty w świecie wirtualnym

Zobacz też