Inwestowanie w biżuterię swoim charakterem nieco przypomina inwestycje w przedmioty kolekcjonerskie. Biżuteria stanowi bowiem pewnego rodzaju sztukę, która posiada swoje walory estetyczne, historię oraz proweniencję. Dodatkowo zawsze reprezentuje pewną wartość z uwagi kruszcu, z jakiego została wykonana i ewentualnych kamieni, którymi ją ozdobiono. Warto mieć na uwadze, że nie każda biżuteria jest inwestycyjną. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje w biżuterie mogą wiązać się z zyskiem.
Czym jest biżuteria inwestycyjna?
Cechą charakterystyczną biżuterii inwestycyjnej jest możliwość stanowienia lokaty kapitału. Aby tak było, koniecznym jest, żeby spełniała dwa warunki:
- powinna być wykonana ze szlachetnych kruszców (srebra, złota lub platyny);
- dobrze, jeśli jest wysadzana kamieniami szlachetnymi najwyższej jakości, która została potwierdzona odpowiednim certyfikatem.
Na cenę biżuterii inwestycyjnej będą miały wpływ jej wiek oraz jakość wykonania, ale również: styl, twórca lub wytwórnia oraz poprzedni właściciel.
Inwestowanie w biżuterię – zasady
Inwestowanie w biżuterię zalicza się do grona inwestycji alternatywnych. Trafione ulokowanie kapitału będzie możliwe jedynie w sytuacji posiadania odpowiedniej wiedzy na temat specyfikacji kruszców szlachetnych oraz historii i stylów biżuterii, ale również znanych jubilerów i projektantów.
Inwestowanie w biżuterię zawsze jest inwestycją długoterminową. Aby wisiorki, naszyjniki, pierścionki i kolczyki zyskały na wartości, należy je przechowywać latami. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Biżuterię należy zatem traktować, jako atrakcyjną lokatę kapitału w atrakcyjny wizualnie przedmiot użytkowy.
Inwestowanie w biżuterię – gdzie kupować biżuterię?
Biżuterii inwestycyjnej z pewnością nie znajdziesz w tradycyjnych sklepach jubilerskich. Produkty tam sprzedawane noszą znamiona biżuterii modowej, a więc odzwierciedlającej sezonowe trendy, a dodatkowo ich cena jest obciążona marżą sklepu oraz opodatkowaniem VAT. Dodatkowo biżuteria taka jest produkowana w dużych ilościach. Nieco inaczej mają się zakupy u prywatnych projektantów – cały czas masz do czynienia z opodatkowaniem i marżą, ale nadrabiasz wartością artystyczną i unikatowością.
Biżuterię inwestycyjną warto natomiast kupować:
- na międzynarodowych platformach aukcyjnych oferujących przedmioty kolekcjonerskie;
- na popularnych platformach sprzedażowych;
- w domach aukcyjnych;
- w Mennicy Polskiej.
Inwestowanie w biżuterię to inwestycja alternatywna odporna na kryzysy ekonomiczne. Biżuteria wykonana ze szlachetnych kruszców nigdy nie będzie bezwartościową. Zysk inwestycyjny zostanie osiągnięty w długiej perspektywie czasowej.
Zobacz także:
- Inwestycje w monety: w jakie monety inwestować i jak to robić?
- Jak inwestować w złoto i srebro – poradnik dla początkujących
- Czy warto kupić złoto w Dubaju?
- Złote monety bulionowe – co warto o nich wiedzieć?
- Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?