Inwestowanie w biżuterię – co powinieneś wiedzieć?

Inwestowanie w biżuterię nie zawsze jest opłacalne. Jedynie ściśle określone rodzaje biżuterii można określić mianem ,,inwestycyjnych”. Sprawdź, kiedy zakupione pierścionki, bransoletki, kolczyki i naszyjniki może ci się udać sprzedać z zyskiem w przyszłości!
inwestowanie w biżuterię

Inwestowanie w biżuterię swoim charakterem nieco przypomina inwestycje w przedmioty kolekcjonerskie. Biżuteria stanowi bowiem pewnego rodzaju sztukę, która posiada swoje walory estetyczne, historię oraz proweniencję. Dodatkowo zawsze reprezentuje pewną wartość z uwagi kruszcu, z jakiego została wykonana i ewentualnych kamieni, którymi ją ozdobiono. Warto mieć na uwadze, że nie każda biżuteria jest inwestycyjną. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje w biżuterie mogą wiązać się z zyskiem.

Czym jest biżuteria inwestycyjna?

Cechą charakterystyczną biżuterii inwestycyjnej jest możliwość stanowienia lokaty kapitału. Aby tak było, koniecznym jest, żeby spełniała dwa warunki:

  • powinna być wykonana ze szlachetnych kruszców (srebra, złota lub platyny);
  • dobrze, jeśli jest wysadzana kamieniami szlachetnymi najwyższej jakości, która została potwierdzona odpowiednim certyfikatem.

Na cenę biżuterii inwestycyjnej będą miały wpływ jej wiek oraz jakość wykonania, ale również: styl, twórca lub wytwórnia oraz poprzedni właściciel.

Inwestowanie w biżuterię  – zasady

Inwestowanie w biżuterię zalicza się do grona inwestycji alternatywnych. Trafione ulokowanie kapitału będzie możliwe jedynie w sytuacji posiadania odpowiedniej wiedzy na temat specyfikacji kruszców szlachetnych oraz historii i stylów biżuterii, ale również znanych jubilerów i projektantów.

Inwestowanie w biżuterię zawsze jest inwestycją długoterminową. Aby wisiorki, naszyjniki, pierścionki i kolczyki zyskały na wartości, należy je przechowywać latami. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Biżuterię należy zatem traktować, jako atrakcyjną lokatę kapitału w atrakcyjny wizualnie przedmiot użytkowy.

Inwestowanie w biżuterię – gdzie kupować biżuterię?

Biżuterii inwestycyjnej z pewnością nie znajdziesz w tradycyjnych sklepach jubilerskich. Produkty tam sprzedawane noszą znamiona biżuterii modowej, a więc odzwierciedlającej sezonowe trendy, a dodatkowo ich cena jest obciążona marżą sklepu oraz opodatkowaniem VAT. Dodatkowo biżuteria taka jest produkowana w dużych ilościach. Nieco inaczej mają się zakupy u prywatnych projektantów – cały czas masz do czynienia z opodatkowaniem i marżą, ale nadrabiasz wartością artystyczną i unikatowością.

Zobacz też:  Czy warto inwestować w bitcoin i zarabiać fortunę w 2023 roku

Biżuterię inwestycyjną warto natomiast kupować:

  • na międzynarodowych platformach aukcyjnych oferujących przedmioty kolekcjonerskie;
  • na popularnych platformach sprzedażowych;
  • w domach aukcyjnych;
  • w Mennicy Polskiej.

Inwestowanie w biżuterię to inwestycja alternatywna odporna na kryzysy ekonomiczne. Biżuteria wykonana ze szlachetnych kruszców nigdy nie będzie bezwartościową. Zysk inwestycyjny zostanie osiągnięty w długiej perspektywie czasowej.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak inwestować w srebro

Jak inwestować w srebro?

Następny artykuł
czy warto inwestować w złoto 2022

Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?

Zobacz też