Czy warto kupić złoto w Dubaju?

Inwestycje w złoto są uważane za jedne z pewniejszych i bezpieczniejszych. Chcesz ulokować część swojego kapitału w ten sposób? Kupuj złoto tam, gdzie jest stosunkowo tanie – wówczas możesz liczyć na wyższy zysk. Czy warto kupić złoto w Dubaju, np. podczas wyjazdu wakacyjnego? To dobry pomysł, o ile wiesz, jak i gdzie kupować. Przeczytaj nasz poradnik!
czy warto kupić złoto z Dubaju

Złoto znajduje się zdecydowanie na górze listy odpowiedzi na pytanie „co przywieźć z Dubaju?”. Złota biżuteria może być nie tylko atrakcyjną pamiątką, ale także sposobem na ulokowanie kapitału. Czy warto kupić złoto w Dubaju? Jakie są ceny złota w ZEA i gdzie najlepiej wybrać się na zakupy? Dowiedz się tego w naszym poradniku!

Jakie są ceny złota w Dubaju?

Ceny złota w Dubaju są uważane za jedne z najbardziej atrakcyjnych na świecie. Charakterystyczna jest dla nich także duża stabilność i przewidywalność. Jubilerzy i sprzedawcy złota wyceniają złotą biżuterię wyłącznie na podstawie oficjalnych stawek. Aktualne ceny złota w Dubaju na dany dzień możesz sprawdzić na stronie Dubai Gold and Jewellery Group – dubaicityofgold.com. Warto to zrobić przed zakupem, aby mieć pewność, że sprzedawca oferuje ci uczciwą stawkę.

Do oficjalnego kursu należy dodać marżę sprzedawcy, a także wprowadzony niedawno 5% podatek VAT. Pamiętaj, że podobnie jak w innych krajach arabskich, również w ZEA targowanie się jest powszechnie przyjętą praktyką. Jeśli porozmawiasz ze sprzedawcą, możliwe, że zrezygnuje on z części swojej marży i zaproponuje ci bardziej atrakcyjną cenę.

Gdzie najlepiej kupić złoto w Dubaju?

Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie bez powodu jest nazywana „City of Gold”. Swój przydomek miasto zawdzięcza nie tylko temu, że niezwykłe bogactwo i luksus widać tam na każdym kroku. To określenie jest nie tylko metaforyczne, ale także jak najbardziej praktyczne – w wielu miejscach w Dubaju spotkasz sklepy z biżuterią i ozdobami ze srebra lub złota.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na zakup szlachetnego kruszcu jest Golden Souk, czyli Złoty Targ. Możesz tam odwiedzić setki stoisk ze złotą biżuterią, zegarkami i innymi drobiazgami. Kupisz je na miejscu, bezpośrednio od sprzedawcy. Jeśli planujesz większe zakupy złota, będziesz mieć okazję wziąć udział w prawdziwym kupieckim rytuale. Tacy klienci są przez sprzedawców zapraszani na piętro sklepu, gdzie przy kawie lub herbacie dokonuje się transakcji i ustala cenę.

Zobacz też:  Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?

Warto pamiętać, że Golden Souk jest chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem i w związku z tym ceny na targu są nieco zawyżone. Pamiętaj o tym, by próbować się targować – dzięki temu możesz zapłacić o nawet 30% mniej. Jeśli zależy ci na niższych cenach złota w Dubaju, postaraj się także poszukać mniejszych, oddalonych od targu i centrum sklepików.

Czy zakup złota w Dubaju jest bezpieczny?

Kupowanie złota na targu może u niektórych osób budzić obawy. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji nie grozi ci zakup podróbki lub złota zanieczyszczonego innymi metalami? Czy warto kupić złoto w Dubaju i czy jest to bezpieczne?

Trzeba tu powiedzieć, że rynek złota w Dubaju jest ściśle kontrolowany przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ma to na celu zapewnienie autentyczności i jak najwyższej jakości złotych wyrobów.

Dubajscy jubilerzy powszechnie używają do wyrobu biżuterii złota 22-karatowego, charakteryzującego się bardzo wysoką zawartością cennego kruszcu. Możesz spotkać się także ze złotem 18-karatowym, wykorzystywanym do produkcji pierścionków i innych ozdób z kamieniami szlachetnymi.

Każdy sprzedawca złota w Dubaju powinien na życzenie klienta okazać certyfikat autentyczności złotego wyrobu. Możesz bez obaw poprosić o taki dokument w każdym sklepie.

Ile złota możesz wywieźć z ZEA, a ile wwieźć do Polski?

Trafiłeś na doskonałą okazję i chciałbyś kupić większą ilość złota w atrakcyjnej cenie? Zanim to zrobisz, pamiętaj o ograniczeniach dotyczących przewożenia złotych przedmiotów przez polską granicę.

Prawo ZEA nie reguluje ilości złota, jaką można wywieźć z kraju. Problemu nie stanowi również transport – niewielkie wyroby ze złota możesz zabrać na pokład w bagażu podręcznym (pamiętaj tylko, że prawdopodobnie zostaną one wychwycone na bramce z wykrywaczem metali). Ważne jest jednak to, co czeka cię na wjeździe do naszego kraju.

Według obowiązujących w Polsce przepisów każdą ilość złota dewizowego należy zgłosić Straży Granicznej. W przeciwnym razie grozi ci kara grzywny.

Zobacz też:  Inwestycja w złoto – czy warto inwestować w kruszce w czasie inflacji?

Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, czy warto kupić złoto w Dubaju? Teraz już wiesz, że to doskonałe miejsce na zakup cennej biżuterii!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak inwestować w surowce

Jak inwestować w surowce? Poradnik inwestowania

Następny artykuł
W co inwestować w czasie wojny

W co inwestować w czasie wojny?