Złote monety bulionowe – co warto o nich wiedzieć?

Złote monety bulionowe charakteryzują się przede wszystkim sporą wartością inwestycyjną, która idzie w parze z pięknym wykonaniem. Są więc nie tylko dobrym wyborem dla inwestorów i kolekcjonerów, ale także idealną propozycją prezentu z okazji ślubu lub okrągłych urodzin. Co jeszcze warto wiedzieć o fizycznym złocie inwestycyjnym w postaci monet bulionowych?

Monety bulionowe – czym są?

Złote monety bulionowe to złoto inwestycyjne o wartości dodanej w postaci pięknego wzornictwa. Monety te, w przeciwieństwie do sztabek, wykonywane są z długowiekową tradycją menniczą, co oznacza, że zdobią je piękny rewers oraz awers.

Warto jednak pamiętać, że nie każda złota moneta może być nazywana złotem inwestycyjnym. Jakie kryteria musi spełniać moneta bulionowa, aby mieć wartość inwestycyjną?

  • Próba złota – najważniejsze kryterium, które pozwala odróżnić złote monety inwestycyjne od innych wyrobów, jest próba złota, która musi wynosić co najmniej 900. Większość monet inwestycyjnych kupowanych bezpośrednio w mennicach lub u sprawdzonych dealerów ma jednak próbę aż 999,9.
  • Wiek monety – aby moneta została uznana za złoto inwestycyjne, nie może być wykonana przed 1800 r. 
  • Środek płatniczy – inwestycyjne monety bulionowe, to złoto, które było lub nadal jest środkiem płatniczym w danym miejscu.
  • Wartość – cena nie może przekraczać 80% wartości rynkowej złota zawartego w danej monecie

Złoto inwestycyjne – czy to dobry pomysł na prezent?

Złoto inwestycyjne, a w szczególności monety bulionowe, to doskonały pomysł na prezent. Ślub, chrzest, urodziny, ważna rocznica – szczególnych okazji do obdarowania bliskich jest naprawdę sporo. Jeśli chcesz, aby Twój prezent pozostał w pamięci na długo, to złoto będzie najlepszym wyborem. 

Złote monety występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o wagę, na przykład złote monety 1/4 uncji. Dzięki temu możesz określić, jaki jest Twój budżet oraz wybrać najlepszy egzemplarz.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego warto zdecydować się na zakup złotych monet oraz sztabek na prezent? Przeczytaj także: https://gazetakrakowska.pl/pomysl-na-niebanalny-prezent-sprawdz-zlote-sztabki-lub-monety/ar/c3-18184257 

Zobacz też:  Strategia rozwoju firmy. Kierunki, które trzeba rozważyć

Dlaczego warto kupić złote monety bulionowe?

Zakup złotych monet bulionowych niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest piękne wzornictwo. Monety mają szczegółowe zdobienia, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Często widnieją na nich głowy państw, symbole narodowe czy też inne wzory o historycznej lub symbolicznej wartości dla danego miejsca. Do najpiękniejszych, a zarazem najchętniej kupowanych monet, zaliczane są: Wiedeński Filharmonik, Britannia czy też Australijski Kangur. 

Złote monety to także bardzo dobre zabezpieczenie kapitału. Wynika to z relatywnie stabilnych cen złota – w przeciwieństwie do innych aktywów, złoto nie wykazuje drastycznych wahań w cenach, a w dłuższej perspektywie stale zyskuje na wartości. Jest to więc świetne zabezpieczenie przed inflacją czy innymi czynnikami gospodarczymi i ekonomicznymi. Ważną zaletą złota, a w tym także złotych monet bulionowych, jest również fakt, że są one uznawane na całym świecie. Jeśli więc zechcesz sprzedać monety, możesz to z powodzeniem zrobić w dowolnym miejscu.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne?

Aby mieć pewność, że zakup złota jest bezpieczny, należy zawsze wybierać monety od sprawdzonego dealera metali szlachetnych – takiego jak ASCOIN. Złoto sprzedawane w takich miejscach posiada odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją wysokiej próby, a co za tym idzie, również wartości kruszcu.

Pamiętaj, aby nigdy nie kupować złota od prywatnych osób lub na aukcjach internetowych. W takich przypadkach nie możesz mieć bowiem pewność, czy zakupione monety lub sztabki rzeczywiście wykonane są ze złota o wysokiej próbie.

Artykuł promocyjnyZobacz także:
Zobacz też:  Jak deweloperzy finansują swoje inwestycje?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak zmieniają się kursy pieniądze ukraińskie

Następny artykuł

Skąd cyganie mają pieniądze - tajemnice ich dochodów

Zobacz też