Z tekstu dowiesz się:
- jak wygląda sytuacja na rynku dolara na początku 2024 roku,
- czy warto inwestować w dolara w 2024 roku,
- gdzie sprawdzać bieżący kurs dolara i zawierać transakcje walutowe.
Dolar amerykański od długiego czasu odgrywa kluczową rolę jako międzynarodowa waluta rezerwowa i jednostka rozliczeniowa w wielu transakcjach na całym świecie. Jednakże, w obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, inwestorzy muszą stale monitorować jego wartość oraz potencjalne trendy na rynku. Zapoznanie się z aktualną sytuacją oraz prognozami na 2024 rok może pomóc w podjęciu właściwej decyzji co do tego, czy inwestycja w dolary może być aktualnie opłacalna.
Inwestycja w dolary a obecna sytuacja na rynku
Obecnie dolar amerykański jest na rozdrożu, znajduje się pod wpływem różnorodnych czynników. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować zmienność w związku z oczekiwaniami co do polityki monetarnej Federalnego Rezerwowego Systemu (Fed), a także przepływami kapitału międzynarodowego oraz zmianami w relacjach handlowych między USA a innymi krajami. Wartością referencyjną dla rynku walutowego pozostaje również sytuacja makroekonomiczna Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. tempo wzrostu gospodarczego, stopa bezrobocia oraz inflacja.
Gospodarka Stanów Zjednoczonych wykazywała bardzo dobrą kondycję jeszcze w trzecim kwartale 2023 r. Niemniej jednak, dane zebrane na początku 2024 r. wskazują na zmniejszenie tempa wzrostu.
Prognozy na rok 2024 dotyczące kursu dolara
Prognozy dotyczące dolara na rok 2024 obejmują szeroki zakres możliwych scenariuszy. Niektórzy analitycy sugerują stabilizację wartości dolara w wyniku bardziej wyważonej polityki monetarnej oraz pozytywnych wskaźników gospodarczych, takich jak wzrost PKB czy spadek bezrobocia. Jednakże istnieją również czynniki ryzyka, takie jak napięcia handlowe czy polityczne, które mogą prowadzić do wzrostu zmienności na rynku walutowym.
Według informacji przywołanych przez portal tms.pl spodziewane jest, że w drugim i trzecim kwartale 2024 r. Stany Zjednoczone doświadczą silniejszego spowolnienia gospodarczego, które może nawet zbliżyć się do granicy recesji, gdy zaczną się wyraźnie odczuwać skutki wcześniejszych dynamicznych podwyżek stóp procentowych. Zgodnie z założeniami Federalnej Rezerwy wzrost realnego PKB w całym 2024 roku powinien wynieść 1,4%, a w 2025 roku – 1,8%.
Jeśli chodzi o inflację, najnowsze prognozy Federalnej Rezerwy Stanów Zjednoczonych wskazują, że główny wskaźnik PCE (Personal Consumption Expenditures) w 2024 roku przewidywany jest na średnim poziomie 2,4%, co jest zgodne z przewidywaniami wartości miary bazowej.
Z uwagi na spadek wskaźnika inflacji, prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową 2024 roku, wzrosło. Federalna Rezerwa Stanów Zjednoczonych w przyszłym roku przewiduje teraz trzy obniżki stóp procentowych, zamiast dwóch, co było wcześniej zakładane[1]. W tym samym czasie gospodarka prawdopodobnie przejdzie przez okres „miękkiego lądowania”.
Inwestycja w dolary 2024 – rekomendacje i pomocne narzędzie
Decyzja o inwestycji w dolara w 2024 roku powinna być starannie przemyślana i uwzględniać osobiste cele inwestycyjne oraz tolerancję na ryzyko. Inwestorzy zainteresowani walutami powinni rozważyć różnorodne strategie inwestycyjne, takie jak handel na rynku forex czy inwestycje w fundusze walutowe.
Istotnym elementem podejmowania decyzji inwestycyjnych jest również korzystanie z aktualnych i rzetelnych źródeł informacji. Dobrym ich źródłem może być aplikacja mobilna OANDA TMS Brokers – cenne dla inwestorów narzędzie, umożliwiające dostęp do newsfeedu z aktualnymi informacjami oraz analizami rynkowymi, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych związanych z dolarem i innymi walutami światowymi. Aplikacja przefiltruje dla Ciebie chaos informacyjny – pigułkę najważniejszych danych i analiz dostaniesz na swój telefon w formie notyfikacji push. To duże ułatwienie w nowoczesnym inwestowaniu! Za jej pomocą możesz też zawierać i na bieżąco monitorować swoje transakcje oparte o pary walutowe.
Inwestycja w dolara 2024 może być zarówno szansą, jak i wyzwaniem dla inwestorów. W obliczu zmieniającej się sytuacji na rynku oraz różnorodnych czynników wpływających na wartość dolara kluczowe jest prowadzenie dokładnej analizy i podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych. Pamiętaj o konieczności zachowania ostrożności i dywersyfikacji portfela, aby zmniejszyć ryzyko związane z fluktuacjami na rynku walutowym.
Tekst promocyjny
[1] https://www.parkiet.com/gospodarka-swiatowa/art39566121-fed-nie-podniosl-stop-i-prognozuje-trzy-obnizki-w-2024-rokuZobacz także:
- Czy warto kupić dolary? 2022 rokiem wahań kursów walut
- Czy warto kupować euro: w jakie waluty warto inwestować w 2023 roku
- Jak inwestować w waluty? Poradnik dla inwestorów
- Czy warto kupić liry tureckie w Polsce? Poradnik
- Czy warto inwestować w bitcoin i zarabiać fortunę w 2023 roku