Zakup nieruchomości w Bułgarii staje się coraz bardziej popularnym sposobem na inwestowanie. Dostęp do morza, długie lato oraz niskie ceny to podstawowe zalety takiej inwestycji. Sprawdź, co jeszcze należy wiedzieć o bułgarskich nieruchomościach i czy warto kupić apartament w Bułgarii!
Dlaczego warto kupić nieruchomość nad Morzem Czarnym w Bułgarii?
Bułgaria jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie w nieruchomość poza granicami własnego kraju wśród Europejczyków. Trend ten nasilił się wraz z pojawieniem się pierwszych obostrzeń pandemicznych i trwa do dziś.
Pierwszym z powodów, dlaczego Polacy są tak chętni, aby kupić mieszkanie w Bułgarii, jest fakt, iż państwo jest członkiem Unii Europejskiej, a więc nie ma problemu, aby do niego wjechać, Dodatkowo wybrzeże Morza Czarnego znajduje się w odległości jedynie 1 500 km z Warszawy. Do Bułgarii można dojechać samochodem, ale też dolecieć samolotem – do Sofiiistnieją stałe połączenia lotnicze z różnych miast w Polsce.
Bułgarskie nieruchomości stale zyskują na wartości, więc ich zakup można potraktować jako dobrą inwestycję.
Bułgarski klimat porównywany jest do tego panującego w Hiszpanii, we Włoszech czy w Grecji. Ciepłe dni są tutaj od maja do października, a temperatura w sezonie dobija prawie do 50 stopni Celsjusza.
Lewa, waluta bułgarska, jest silnie związana z Euro. Koszty życia są tam porównywalne z polskimi, często nawet niższe.
Nieruchomości – Bułgaria: na co inwestor powinien zwrócić uwagę?
Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, czy warto kupić apartament w Bułgarii, a powyższa część naszego wpisu utwierdziła cię, że tak, dobrze, abyś zwrócił uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Rynek nieruchomości w Bułgarii nieco różni się od tego w Polsce. Przede wszystkim nie ma tam ujednoliconego systemu liczenia pięter. Architekt ma dowolność w ustanawianiu numeracji pięter.
Kupując nieruchomość w Bułgarii najlepiej wybrać taką, która posiada tak zwany akt 16. Oznacza to, że lokal został oddany do użytkowania i można się do niego wprowadzić. Akty o niższej numeracji wydawane są przez: architekta, kierownika budowy, inwestora i firmę budowlaną i świadczą o zakończeniu poszczególnych etapów budowy.
Ciekawą kwestią jest też ustalanie powierzchni lokali. Niejednokrotnie w ogłoszeniach podawana jest powierzchnia lokalu z uwzględnieniem metrażu: balkonów, tarasów, części wspólnych budynków, a nawet podłogi pod ścianami.
Ceny w Bułgarii
Koszty życia w Bułgarii są porównywalne do tych, jakie panują w Polsce. Obecnie, za sprawą wysokiej inflacji w Polsce, w Bułgarii żyje się nawet taniej. Przykładowo, podatek od nieruchomości wynosi tam ok. 120 złotych na rok. Za wodę płaci się rocznie około 290 złotych, a za telewizję kablową – 290 złotych.
Niewielkie mieszkanie w nadmorskim kurorcie można kupić już za 25 tysięcy euro. Ciekawe jest, że w roku 2020 mieszkanie takie kosztowało 15 tysięcy euro. Szacuje się, że takie wzrosty cen będą odnotowywane do końca 2025 roku.
Patrząc na powyższe dane, odpowiedź na pytanie: w co inwestować w czasie inflacji, wydaje się jasna.
Czy zatem warto zainwestować w Bułgarii?
Zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji? Jeśli chciałbyś połączyć inwestycję z wysokim potencjałem, a jednocześnie mieć miejsce idealne pod względem turystycznym, położone na terenie Unii Europejskiej (UE), to lokalizacja, jaką jest Bułgaria, będzie idealną dla ciebie. Nieruchomości na wybrzeżu Morza Czarnego są stosunkowo tanie. Dodatkowo cechują je niskie koszty utrzymania (czynsz, podatek od nieruchomości, prąd, woda). Jeśli do tego doda się, że infrastruktura turystyczna w tym kraju stale się rozwija, a sama Bułgaria przeżywa prawdziwy renesans, to chyba ciężko wyobrazić sobie miejsce z wyższym inwestycyjnym potencjałem.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy warto kupić apartament w Bułgarii, jest twierdząca. To piękny kraj z ogromnym potencjałem inwestycyjnym oraz świetna lokalizacja turystyczna.
Zobacz także:
- Ceny mieszkań we Francji – drogo czy tanio?
- Czy warto teraz kupić mieszkanie?
- Czy warto kupić euro w 2022 roku? Sytuacja na rynku walut
- Inwestowanie w condohotel – istota, zasady, szanse, zagrożenia
- Inwestycja w garaże i miejsca postojowe – czy ich wynajem się opłaca?