Ceny mieszkań we Francji mogą cię zaskoczyć. Oczywiście różnią się one w zależności od regionu kraju, w którym chcesz zamieszkać, lokalizacji, wielkości lokalu oraz jego stanu technicznego. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny koszt zakupu mieszkania nie tylko we Francji, ale również w Polsce. Niestety, jeśli myślisz o przeprowadzce do kraju Francuzów, musisz pamiętać, że słynie on z bardzo wysokich cen nieruchomości. Na spory wydatek muszą przygotować się osoby, które chcą zamieszkać w dużym mieście lub popularnym regionie.
Paryż – jedno z droższych miast Francji
Paryż króluje. Nie tylko pod względem popularności wśród turystów, ale również pod względem cen nieruchomości. Nic w tym dziwnego, miasto to uznawane jest za stolicę światowej mody, miejsce, gdzie można smacznie zjeść, a czas spędzić na podziwianiu wspaniałych zabytków. Osoby, które nie chcą poprzestać na zwiedzaniu Paryża i planują osiąść w nim na dłużej, muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny mieszkań w stolicy Francji są niemal czterokrotnie wyższe niż w Warszawie. Zatem z budżetem dostosowanym do polskich warunków, zainteresowani kupią lokal o powierzchni kilkukrotnie mniejszej niż w rodzimym kraju.
Kolejnym regionem Francji oferującym mieszkania za horrendalne sumy jest Provence-Alpes-Côte d’Azur. To południe kraju, obszar leżący u wybrzeża Morza Śródziemnego. I znów ceny przekraczają aż czterokrotnie koszt zakupu mieszkania w Polsce, tyle że tym razem, nad polskim wybrzeżem. Gdzie jeszcze sporo zapłacisz za zakup własnej przestrzeni do życia? Na trzecim miejscu uplasował się region Basse-Normandie z trzema parkami naturalnymi, słynący z produkcji zdrowej, ekologicznej żywności. Ranking najdroższych pod względem cen mieszkań terenów zamyka Aquitaine, czyli kraina Bordeaux.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji o Francji, czy wybierasz się do Paryża, koniecznie zajrzyj na stronę https://zwiedzamyparyz.pl/. Znajdziesz tu sporo ciekawostek o tym niezwykłym kraju.
Podobnie jak w Polsce?
Choć Francja jest krajem drogim, można znaleźć tu również miasta, w których ceny kształtują się na podobnym poziomie jak w Polsce. Jednak, z tym zastrzeżeniem, że ceny te będą zbliżone do cen warszawskich. Zatem jeśli twój budżet pozwala ci na zakup nieruchomości w Warszawie, możesz z nim wyruszyć na podbój Francji. Niestety nie zamieszkasz w Paryżu, a w regionie Centre. I ten obszar ma swoje zalety, choćby piękne zamki nad Loarą.
Tańsze lokale czekają na chętnych w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Na uwagę zasługuje Limousin, miejsce, które nazywane jest krainą drzew i wody. Odnajdą się tam zwłaszcza miłośnicy pieszych wędrówek, wędkowania i zwiedzania. Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą kwotą, szukasz spokoju i pięknych widoków, Limousin z pewnością jest dla ciebie.
Z badań rynku nieruchomości wynika, że w jednej trzeciej regionów Francji można kupić mieszkanie tańsze niż w stolicy Polski.
Ceny mieszkań we Francji – najniższe, najwyższe
Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania we Francji to 4481 euro, za metr kwadratowy w domu trzeba zapłacić 2330 euro. Mediana cen mieszkań wynosi 263 633 euro, co oznacza, że droższych niż 263 633 euro i tańszych niż 263 633 euro jest tyle samo mieszkań. W przypadku domów wartość ta to 294 667 euro.
W najdroższej lokalizacji cena może kształtować się nawet na poziomie 24 891 euro/m², a w najtańszej 446 euro/m². W Bretanii średnia cena za metr kwadratowy to 4052 euro, w Prowansji to 5144 euro/m². Korsyka oferuje mieszkania za cenę 4490 euro/m².
Gdzie szukać ofert mieszkań?
Jeśli chcesz znaleźć mieszkanie we Francji, korzystaj z francuskich serwisów z ogłoszeniami sprzedaży lub wynajmu. Okazuje się, że właśnie tam można znaleźć atrakcyjniejsze oferty – ceny mogą być tu o kilkanaście procent niższe niż te prezentowane na polskich stronach.
Czy opłaca się przeprowadzić do Francji? Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz i w którym regionie chcesz zamieszkać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z ofertami dostępnymi na francuskich stronach.
Zobacz także:
- Czy warto teraz kupić mieszkanie?
- Kwota wolna od podatku w europie – systemy podatkowe i zasady opodatkowania
- Pieniądze francuskie: międzynarodowa popularność euro
- Czy warto inwestować w działki budowlane w 2022 roku? Inwestycje w grunty i ziemię
- Wysokość podatku od nieruchomości w polsce w 2023 roku