Badanie kamerą termowizyjną – latem czy zimą?

Sprawdzanie szczelności stolarki okiennej, ocena termoizolacyjności w budynku, kontrola pracy grzejników – podczas nabywania lokalu trzeba mieć oko na wiele kwestii. Z pomocą przychodzą tutaj specjalistyczne usługi i nowoczesne rozwiązania.

Jednym z nich jest badanie kamerą termowizyjną Kraków. Na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Co pozwala wykryć badanie kamerą termowizyjną?

Odbiór mieszkania wiąże się z wykonaniem konkretnych czynności, które mają na celu wykryć różnego rodzaju usterki. Choć niektóre z nich da się dostrzec od razu – tzw. okiem laika – wiele błędów lub niedopatrzeń są w stanie wychwycić jedynie fachowcy. Pomaga im w tym specjalistyczny sprzęt. Do zadań, które powinno się wykonać – zarówno przed kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – należy przeprowadzenie badania termowizyjnego.

Kamera termowizyjna pozwala określić, w których miejscach straty ciepła w lokalu są największe, przez co łatwiej jest poznać ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze. Powstały cyfrowy obraz za pomocą barw ukazuje różnice temperatur w danych miejscach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie m.in. źródła wilgoci lub nieprawidłowości w instalacji cieplnej.

W jakich warunkach najlepiej wykonać badanie termowizyjne?

Podczas planowania termowizji warto wziąć pod uwagę datę jej wykonania. Niemałe znaczenie dla dokładności pomiarów ma pora roku, pora dnia oraz ogólne warunki atmosferyczne. W przypadku sprawdzania izolacji termicznej zaleca się przeprowadzić badanie w okresie jesienno-zimowym. Przyjmuje się, że najlepszy czas na przeprowadzenie usługi z użyciem kamery termowizyjnej jest w okolicach listopada do lutego. Wtedy najłatwiej jest uzyskać minimalną różnicę między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną, która powinna wynosić około 15°C.

Wiadomo już, że badanie termoizolacyjne najlepiej wykonać w sezonie grzewczym. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na wykonanie go dobrze jest wybrać pochmurny dzień, a nawet wieczór lub noc. Działanie promieni słonecznych może zaburzać pomiar. Ważne jest również to, by w mieszkaniu były wyrównane temperatury – dotyczy to szczególnie nowych lokali, które są jeszcze niezamieszkałe. W celu dokonania dokładnej oceny termoizolacyjności pomieszczeń należy wykonać badanie po kilku miesiącach od rozpoczęcia użytkowania ich.

Zobacz też:  Jaki program finansowo księgowy wybrać do zarządzania finansami przedsiębiorstwa?

Termowizja latem? Jest to możliwe

Warto wiedzieć, że – choć do oceny termoizolacyjności budynku wymagane jest zachowanie odpowiedniej różnicy temperatur – w wielu przypadkach badanie to zdaje egzamin również w okresie letnim. Za pomocą kamery sprawdzić można m.in. poziom wilgotności w konkretnych miejscach (co chroni przed rozwojem pleśni w mieszkaniu) oraz stan wentylacji, ogrzewania podłogowego i grzejników. W lecie można również skontrolować nieszczelność stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykryć wady izolacji połaci dachowej (w tym przypadku wystarczy różnica około 5-6°C w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz).

Kupno mieszkania również jest dobrą okazją do tego, by skorzystać z badania termowizyjnego – nawet jeśli ma być wykonywane w okresie wiosenno-letnim. Dzięki temu można w porę wykryć nieprawidłowości, które da się poprawić – a to znacznie zmniejsza koszty remontowe.

Źródła

1. https://pewnylokal.pl/porady/termowizja-jaka-roznica-temperatur

2. http://www.emiterm.pl/uncategorized/termowizja-budynkow-latem/

3. https://www.termocert.com.pl/termowizja-faq/85-termin-badania-termowizyjnego.html

4. https://www.castorama.pl/termowizyjne-badanie-budynku-kiedy-warto-je-przeprowadzic-ins-66358.html



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mężczyzna w białej koszuli z pieniędzmi

Pożyczka w 15 minut – kto może wnioskować o taką pożyczkę?

Następny artykuł
pinsy na zamówienie od łódzkiego producenta pinsów MCC Medale

Jak zwiększyć przynależność i identyfikację pracowników z firmą?

Zobacz też